LG wprowadza do Polski laptopy Gram. W ofercie najlżejszy 17-calowy ultrabook na świecie

Bartłomiej Pawlak
LG wchodzi do Polski z zupełnie nową serią urządzeń - laptopami LG Gram. To wydajne, bardzo lekkie i działające długo na jednym ładowaniu ultrabooki z obudową zabezpieczoną certyfikatem militarnym. Przedsprzedaż już wystartowała, ale przygotujcie się na spory wydatek.
Zobacz wideo

Dostęp do laptopów z serii LG Gram do tej pory był w Polsce mocno utrudniony. Koreański producent nie sprzedawał ich nad Wisłą. LG najwyraźniej zauważyło jednak w naszym rynku potencjał, bo na konferencji w Warszawie ogłosiło właśnie premierę trzech ultrabooków z serii Gram. Jesteśmy tym samym czwartym krajem w Europie (po Hiszpanii, Portugalii i Wielkiej Brytanii), w którym LG startuje ze sprzedażą tych laptopów.

LG wprowadza do Polski laptopy GramLG wprowadza do Polski laptopy Gram fot. Bartłomiej Pawlak

Wyjątkowo lekkie LG Gramy wchodzą do Polski

LG Gram to seria, której cechami charakterystycznymi są lekkość konstrukcji (stąd nazwa) oraz bardzo wytrzymała bateria. Gramy to laptopy kierowane przede wszystkim do konsumentów, którzy cenią sobie wygodną, mobilną pracę i długi czas działania z dala od gniazdka nad konwertowalną konstrukcję i dotykowy ekran.

W nowych Gramach znajdziemy tradycyjne (niedotykowe) wyświetlacze o przekątnych 14, 15,6 oraz 17 cali. LG zastosowało cienką konstrukcję i sprawiająca bardzo pozytywne wrażenie karbonowo-magnezową obudowę. Zminimalizowało też ramki, tak aby laptopy zajmowały jak najmniej miejsca.

LG wprowadza do Polski laptopy GramLG wprowadza do Polski laptopy Gram fot. Bartłomiej Pawlak

To wszystko sprawiło, że nowe Gramy są rekordowo lekkie. Dane, jakie podaje producent to zaledwie 995 gram w przypadku komputera 14-calowego i 1099 gram dla laptopa z wyświetlaczem o przekątnej 15,6 cali. Rekordowy okazał się model 17-calowy, który waży 1340 gram. LG chwali się, że tak niska waga sprawia, że jest on dziś najlżejszym 17-calowym ultrabookiem na świecie.

Kilkanaście minut to trochę zbyt mało, aby przetestować komputery, ale pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne - Gramy są naprawdę lekkie, a różnice z innymi laptopami są wyczuwalne od pierwszej chwili. I to niezależnie od tego, o którym z trzech laptopów mówimy.

LG wprowadza do Polski laptopy GramLG wprowadza do Polski laptopy Gram fot. Bartłomiej Pawlak

Co ciekawe, karbonowo-magnezowa obudowa komputerów została potwierdzona militarnym certyfikatem MIL STD810G, dzięki czemu urządzenie powinno przetrwać m.in. przypadkowe upuszczenia, ekstremalne temperatury czy mgiełkę solną, która powstaje np. nad morzem. 

Drugą z zalet, która chwali się LG jest wyjątkowo wytrzymała bateria. W każdym z laptopów zastosowano bowiem ogniwo o pojemności 72 Wh, które ma wystarczyć nie na jeden, ale nawet kilka dni pracy z dala od ładowarki. LG deklaruje 23,5 godziny pracy w przypadku najmniejszego modelu, 21,5 godziny dla środkowego i 19,5 godziny dla największego, 17-calowego laptopa. Zapewnia te brzmią świetnie, ale oczywiście zweryfikujemy je w trakcie testów.

Czytaj też: 5G to nie mrzonka. W Korei Płd. mogłem mieć je od ręki, ale w Polsce jeszcze poczekamy

LG wprowadza do Polski laptopy GramLG wprowadza do Polski laptopy Gram fot. Bartłomiej Pawlak

Mocna specyfikacja z możliwością rozbudowy

W kwestii specyfikacji LG rekordów już nie bije, ale wciąż jest bardzo dobrze. Na pokładzie modeli 14 i 15-calowych znalazł się bowiem procesor Intel Core i5 8. generacji z dostępem do 8 GB pamięci RAM (DDR4) i dyskiem SSD na złączu M2 o pojemności 256 GB. Większy z dwóch komputerów będzie występował również w wersji z pamięcią wewnętrzną o pojemności 512 GB.

Mocniejszy procesor ma na pokładzie 17-calowa wersja LG Gram. Mowa tu bowiem o układzie Intel Core i7 8. generacji. ze wsparciem ze strony 8 GB pamięci RAM i 512 GB w postaci dysku SSD. Trochę mało, jak na flagowy komputer, ale LG zastosowało tu ciekawe rozwiązanie.

W obudowie każdego z komputerów producent przygotował miejsce na dodatkowy dysk SSD (M2) i drugą kość RAM. Tym samym każdy samodzielnie będzie mógł rozbudować komputer dokładając pamięć według własnych potrzeb. Aby jednak nie naruszyć zasad gwarancyjnych LG zadeklarowało się oferować bezpłatny montaż należących do klienta dysków i kości RAM (dowolnego producenta) w serwisie w Warszawie lub w opcji door-to-door.

LG wprowadza do Polski laptopy GramLG wprowadza do Polski laptopy Gram fot. Bartłomiej Pawlak

Gracze będą rozczarowani, bo komputerów nie można rozbudować o zewnętrzną kartę graficzną. We wnętrzu znalazła się bowiem wyłącznie ta wewnętrzna Intel UHD Graphics 620. Gramy (pomimo nieco mylącej nazwy w j. polskim) są jednak profilowane jako komputery biznesowe, a nie laptopy dla graczy.

Rozmawiając o specyfikacji warto wspomnieć też o ekranach. W przypadku dwóch mniejszych laptopów mają one bowiem przekątną 14 i 15,6 cala i rozdzielczość Full HD w proporcjach 16:10. Wyświetlacz 17-calowy może pochwalić się za to wyższą rozdzielczością WQXGA (2560 x 1600 pix) i pokryciem 96 proc. palety barw sRGB. W przypadku każdego z komputerów mamy do czynienia z panelem IPS od LG Display.

LG wprowadza do Polski laptopy GramLG wprowadza do Polski laptopy Gram fot. Bartłomiej Pawlak

Ceny i dostępność

Sprzedaż nowych laptopów LG ma wystartować w Polsce 18 lipca 2019 r. Od dziś do 17 lipca komputery będą dostępne jednak w przedsprzedaży w atrakcyjnych zestawach promocyjnych (m.in. z monitorem, smartfonem LG Q60 lub dodatkową pamięcią RAM).

Ceny komputerów LG Gram niestety nie są niskie i wahają się od 5 tys. aż do 7 tys. zł. Szczegóły można zobaczyć poniżej:

  • LG Gram 17 cali (17Z990-V.AA75Y) – Srebrny – 6 999 zł
  • LG Gram 15,6 cala / 512 GB (15Z990-V.AR56Y) – Biały – 5 999 zł
  • LG Gram 15,6 cala / 256GB (15Z990-V.AR52Y) – Srebrny – 5 499 zł
  • LG Gram 14 cali (14Z990-V.AR53Y) – Biały – 4 999 zł

Czytaj też: Raspberry Pi 4 za 35 dol. zaprezentowany. Tym razem obsłuży dwa monitory 4K

Więcej o: