Donald Trump przegrał w sądzie. Nie będzie już mógł blokować na Twitterze swoich oponentów

9 lipca prezydent USA przegrał prawną batalię o Twittera. Zgodnie z wyrokiem sądu Trump nie będzie już mógł cenzurować swojego konta, blokując niewygodnych użytkowników. Uznano, że konta na Twitterze używa oficjalnie, więc banowanie oponentów jest sprzeczne z konstytucją.
Zobacz wideo

Jak podał "New York Times", Donald Trump został pozwany za blokowanie na Twitterze swoich oponentów przez organizację broniącą pierwszej poprawki, Knight First Amendment Institute z Uniwersytetu Columbia. Sąd w Nowym Jorku ocenił, że każdy wybrany demokratycznie przedstawiciel władzy, używający oficjalnie konta w serwisie społecznościowym i jednocześnie blokujący krytyczne opinie przeciwników, godzi w swobodę wypowiedzi, którą gwarantuje pierwsza poprawka konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump przegrał w sądzie. Nie może już blokować na Twitterze

Na nic zdały się tłumaczenia obrońców, którzy przekonywali, że konto na Twitterze Donald Trump założył na kilka lat przed tym, jak został prezydentem USA. Trzej orzekający w sprawie sędziowie podjęli decyzję jednomyślnie, wskazując, że Trump używa swojego konta społecznościowego także w celach związanych z piastowanym przez niego stanowiskiem w rządzie, komunikując - jak to ma w zwyczaju - o decyzjach wagi państwowej za pośrednictwem Twittera.

Rząd nie ma prawa "nagłaśniać" preferowanych wypowiedzi poprzez zakazywanie opinii, z którymi się nie zgadza

- ocenili sędziowie.

Departament sprawiedliwości USA wyraził niezadowolenie z wyroku. Potwierdził, że urzędnicy nie zdecydowali jeszcze, czy będą odwoływać się do Sądu Najwyższego.

Jesteśmy rozczarowani decyzją sądu i badamy możliwe kolejne kroki

- powiedziała Kelly Laco, rzeczniczka departamentu.

Donald Trump kontra social media

Prezydent Stanów Zjednoczonych wydaje się mieć nieustanny dylemat, jeśli chodzi o social media. Z jednej strony korzysta z nich na co dzień i bezpardonowo, komunikując o decyzjach politycznych lub wymyślając swoim oponentom. Z drugiej - regularnie je krytykuje i zapowiada "porządki" w tej materii.

W sierpniu zeszłego roku oskarżał Twittera, Facebooka i Google o wrogość wobec konserwatywnych mediów oraz promowanie złych informacji na jego temat. Zapowiadał też, że jego administracja "zajmie się tym". Wyrok nowojorskiego sądu prawdopodobnie nie zakończy "przepychanek" Donalda Trumpa z serwisami społecznościowymi, ale stanowi ważny głos w debacie o cenzurze w internecie.