Zaczęło się. Sprzedają bokserki i t-shirty, które "ochronią" nas przed 5G. Ich ceny powalają

Pseudonaukowe teorie dotyczące rzekomego szkodliwego wpływu 5G na ludzki organizm mogą być świetnym pomysłem na biznes. Z pewnością z takiego założenia wyszli twórcy sklepu Wavesafe, który oferuje bieliznę chroniącą przed szkodliwym promieniowaniem.
Zobacz wideo

Z mitami na temat szkodliwości 5G rozprawialiśmy się już wielokrotnie. Walczy z nimi również polski rząd. W czerwcu br. Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało nawet serwis internetowy, który obala najbardziej absurdalne teorie dotyczące rzekomych zagrożeń związanych z siecią komórkową nowej generacji.

Niestety, tak jak we wszystkich obszarach naszego życia, tak i tu bardzo często rzetelna wiedza przegrywa z pseudonaukowymi teoriami, czy wręcz zabobonami. Co gorsza, twórcy tych teorii coraz częściej zarabiają na ludzkiej ignorancji i czynią z niej pomysł na doskonale prosperujący biznes.

Sklep WavesafeSklep Wavesafe Sklep Wavesafe

Te bokserki ochronią cię przed 5G

W Szwajcarii para "przedsiębiorczych" 60-latków uruchomiła sklep internetowy Wavesafe, oferujący odzież bieliznę i inne akcesoria, które mają chronić ich użytkowników przed promieniowaniem emitowanym przez sieć 5G. Właściciele sklepu tłumaczą, że w ubrania wszyto specjalne metalowe struktury, które wywołują tzw. efekt ekranowania, a co za tym idzie nie przepuszczają szkodliwych fal emitowanych przez 5G.

W ofercie sklepu znajdziemy m.in. bokserki, czapki, sukienki, pościel i baldachimy na łóżko. Kupimy tu nawet specjalne futerały na telefon, które ochronią nas nie tylko przed wpływem sieci 5G, ale również przed promieniowaniem wywoływanym przez 3G, LTE, Wi-Fi czy Bluetooth oraz wszelkie inne sieci.

Założyciele Wavesafe chwalą się nawet, że ich odzież została wykonana z tkanin przetestowanych przez Uniwersytet Federalnych Sił Zbrojnych w Monachium, a poziom ochrony przed promieniowaniem sięga 99,8 procent. Ubrania mają być uszyte z ekologicznej bawełny w Bułgarii i Turcji.

Tak specjalistyczna odzież musi oczywiście swoje kosztować. Dla przykładu, bokserki dostępne w ofercie Wavesafe kosztują 45 franków szwajcarskich, czyli ok. 120 zł. Koszulka "anty-5G" to już z kolei wydatek rzędu 95 franków, czyli ok. 365 zł. "Świętym Graalem" jest tu jednak baldachim na łóżko, za który zapłacimy aż 1 350 franków, czyli ok. 5 185 zł. To cena walki z wyimaginowanym problemem.

Sklep WavesafeSklep Wavesafe Sklep Wavesafe

Paranoja 5G również w Polsce

Niestety pseudonaukowe teorie dotyczące 5G trafiły również do Polski. Co gorsza, są dziś kolportowane nie tylko przez anonimowych internetowych ekspertów o wątpliwej wiarygodności, ale również przez polityków, od których powinniśmy oczekiwać nieco więcej odpowiedzialności.

W styczniu br. roku wybrany do Sejmu z list ugrupowania Kukiz'15 poseł Robert Majka złożył interpelację, w której ostrzega przed siecią 5G, a swoje wątpliwości kieruje wprost do premiera Morawieckiego.

Czy Premier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej Pan Mateusz Morawiecki bierze na siebie osobiście odpowiedzialność za możliwość stosowania technologii 5G w celu realizacji obowiązującej ustawy nr 1066 na terenie państwa polskiego przeciw narodowi polskiemu, a szczególnie za biologiczne konsekwencje użycia technologii 5G na populację Polek i Polaków?

- czytamy w interpelacji posła Majki.

Nowa sieć

Technologia 5G to standard sieci komórkowej, który ma zastąpić działającą obecnie sieć 4G/LTE. W 2017 r. firmy Intel, Telia i Ericsson uruchomiły pierwszą sieć 5G w Europie działającą w czasie rzeczywistym. Po testach w Estonii i Szwecji przeprowadzono również testy w Wielkiej Brytanii. W 2019 r. na rynku pojawiły się  pierwsze komercyjne smartfony wspierające technologię 5G.