Rosja. Rakieta Proton-M wreszcie wystartowała. Nowoczesny teleskop zrobi zdjęcia rentgenowskie nieba

Jak podała rosyjska agencja kosmiczna, mimo kilkudniowych opóźnień 13 lipca rakiecie Proton-M udało się dostarczyć najnowocześniejszy rosyjski teleskop kosmiczny na orbitę okołoziemską.
Zobacz wideo

Agencja Roskosmos potwierdziła, że teleskop o nazwie Spektr-RG został dostarczony na orbitę, skąd ma dotrzeć do miejsca docelowego: punktu Lagrange'a L2. Jest to unikalna pozycja w Układzie Słonecznym, zapewniająca optymalne warunki dla obserwacji tworzących go obiektów. Znajdujący się 1,5 mln km od Ziemi punkt L2 jest idealny dla dużych teleskopów takich jak Spektr-RG.

Rosja wraca w kosmos

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, teleskop dotrze do wyznaczonej pozycji w ciągu trzech miesięcy, stając się pierwszym od czasów sowieckich rosyjskim urządzeniem kosmicznym działającym poza orbitą Ziemi. Teleskop ma na celu przeprowadzenie kompletnego badania rentgenowskiego nieba do 2025 r. i ma szansę być pierwszym, który tego dokona.

Rosyjskie misje kosmiczne zubożały po upadku Związku Radzieckiego w 1991 r. Cięcia budżetowe zmusiły rosyjski program kosmiczny do skupienia się na bardziej komercyjnych celach. Dlatego też rosyjska sonda Mars 96 nie opuściła orbity Ziemi w 1996 roku. Podobny los spotkał sondę Fobos-Grunt w 2011 roku. 

Teleskop Spektr-RG

Prace nad teleskopem Spektr-RG rozpoczęły się jeszcze w latach 80., ale zostały zarzucone w kolejnej dekadzie. Projekt Spektr-RG odrodził się w 2005 r. Teleskop został przeprojektowany, aby był mniejszy, prostszy i tańszy.

W swojej nowoczesnej formie projekt jest rezultatem ścisłej współpracy rosyjskich i niemieckich naukowców, którzy zainstalowali sprzęt teleskopowy na pokładzie wystrzelonego w sobotę rosyjskiego statku kosmicznego.

Więcej o: