NASA publikuje niezwykłe zdjęcia panoramiczne zrobione przez astronautów misji Apollo

NASA zebrała zdjęcia wykonane podczas sześciu misji Apollo i połączyła je w niezwykłe panoramy. Fotografie świetnej jakości pozwalają nam zobaczyć Księżyc takim, jak widziało go 12 astronautów.
Zobacz wideo

Dokładnie 50 lat temu Neil Armstrong i Edwin Aldrin po raz pierwszy w historii stanęło na powierzchni Srebrnego Globu. Ten pierwszy wypowiedział wtedy słynne zdanie "To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości".

Przez kolejne 3,5 roku na Księżycu wylądowało kolejne 10 osób. Każda zrobiła wiele unikatowych fotografii, które trafiły później na Ziemię, do Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Eksperci z NASA Johnson Space Center połączyli niektóre z nich w szerokie panoramy i opublikowali z okazji 50. rocznicy lądowania na Księżycu.

Panorama ze zdjęć wykonanych przez Neila Armstronga w czasie misji Apollo 11:

Panorama stworzona ze zdjęć wykonanych w czasie misji Apollo 11Panorama stworzona ze zdjęć wykonanych w czasie misji Apollo 11 fot. NASA / CC BY-NC-ND 2.0

Niesamowite panoramy prosto z powierzchni Księżyca

Panoramy, które powstały z połączenia fotografii zapisanych na błonach fotograficznych przywiezionych z Księżyca mają pozwolić nam zobaczyć to, co widziała garstka szczęśliwców na jego powierzchni. Wśród opublikowany przez Agencję zdjęć znajdziemy m.in. te pochodzące z misji Apollo 12,15,16, a także oczywiście pierwszej i ostatniej, czyli Apollo 11 i 17.

Prawidłowość perspektywy stworzonych w NASA zweryfikował astronauta misji Apollo 17 Harrison “Jack” Schmitt - jedyny geolog, który chodził po Księżycu.

Na zdjęciu John W. Young pracujący przy pojeździe Lunar Roving Vehicle (LRV) w czasie misji Apollo 16:

Zdjęcia zrobione na Księżycu podczas misji ApolloZdjęcia zrobione na Księżycu podczas misji Apollo fot. NASA / CC BY-NC-ND 2.0

Dolina Taurus-Littrow na Księżycu przedstawia jeden z bardziej spektakularnych widoków stworzonych przez naturę w Układzie Słonecznym. Masywne ściany doliny wspaniale oświetlone przez Słońce wznoszą się wyżej niż w Wielkim Kanionie - na wysokość ponad 4 800 stóp (1,46 km - przyp. red.) na północy i 7 000 stóp (2,13 km - przyp. red.) na południu. W tym samym czasie, gdy szczyty rozgrywają się na tle czarniejszego niż czarne nieba, nad ścianami południowego masywu doliny możesz zobaczyć dom - zachmurzoną, niebieską Ziemię oddaloną o zaledwie 250 000 mil (402 tys. km - przyp. red.)

- powiedział Schmitt o zdjęciach wykonanych w dolinie Taurus–Littrow, gdzie w 1972 roku wylądował w ramach misji Apollo 17.

Wszystkie fotografie panoramiczne w pełnej rozdzielczości możecie zobaczyć w TYM miejscu.

Czytaj też: 50. rocznica lądowania na Księżycu i misji kosmicznej Apollo 11. Wyjątkowe Google Doodle

Więcej o:
Komentarze (34)
NASA publikuje niezwykłe zdjęcia panoramiczne zrobione przez astronautów misji Apollo
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 14 razy 8

  Przed 50 laty sprzedawali w Jastarni w smażalni ryb dorsze. Dziś też. Mimo wielu lat, niewiele się zmieniło. Oprócz tego że dorsze wymierają.

 • notremak

  Oceniono 16 razy 6

  Co a bzdury!
  Wiadomo (z pissKurskiej tv), że pierwsi na Księżycu stanęli mały kaczy pokurcz z Moradzieckim!

 • lalamido76

  Oceniono 5 razy 5

  Dowodów nie ma, bo blizniacy księżyc ukradli... :D

 • xsawer

  Oceniono 11 razy 5

  "NASA zabrała zdjęcia wykonane podczas sześciu misji Apollo"
  -Chciałbym wiedzieć komu NASA zabrała te fotografie.

 • haha-to-ja

  Oceniono 2 razy 0

  I znowu przepiekne zdjecia zmarnowane i skurczone przez możliwość gazety. Mlosy ambitng i dynamicznie rozwijacg sis zespol mial to naprawic w 2012. Dopisek zdjecia Najdziecis pod tym adresem powinien byc na poczatku "artykułu"

 • 1p.3.15

  Oceniono 5 razy -3

  Nie jestem astronomem, więc mogę się mylić, ale czy naprawdę z Księżyca nie widać ŻADNEJ gwiazdy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX