Elon Musk przypomniał sobie o Polsce. Tesla zapowiada inwestycje. Będą nowe superładowarki i centra serwisowe

Twórca Tesli zapowiedział, że jeszcze w 2019 r. przybędzie nowoczesnych superładowarek i centrów serwisowych w Polsce. Elon Musk zasugerował także, że to nie jedyne nowości, które szykuje firma w najbliższym czasie, ale szczegółów nie zdradził.
Zobacz wideo

Obecnie w Polsce znajdują się cztery superładowarki Tesli. Są zlokalizowane w Poznaniu, Katowicach, Ciechocinku i Kostomłotach. Zgodnie z zapowiedziami branżowego serwisu Green News, nowe ładowarki miałyby być umiejscowione w Rzeszowie, Sieradzu, Ostrowi Mazowieckiej i Strykowie. Przypomnijmy, że pierwszy supercharger Tesli pojawił się w Polsce w 2016 r., przy autostradzie A4 niedaleko Wrocławia.

Na początku lipca firma Elona Muska rozpoczęła przygotowania do otwarcia pierwszego w Warszawie centrum serwisowego. Tesla Service Center już działa i jest zlokalizowany na ulicy Powsińskiej. Do umówienia wizyty serwisowej wystarczy skorzystanie z dedykowanej aplikacji Tesli.

Elektromobilność w Polsce

Na problem infrastrukturalny związany z brakiem odpowiedniej liczby ładowarek dla aut elektrycznych zwrócił uwagę zlecony przez resort przedsiębiorczości raport firmy Atmoterm S.A. Brak punktów ładujących, ceny aut elektrycznych, które mimo perspektywy rządowych dopłat, nadal są zbyt drogie dla polskiego odbiorcy, a także ogólny stan wiedzy polskich kierowców na temat samochodów elektrycznych to - wedlug autorów raportu - główne przyczyny problemów polskiej elektromobilności.

Ani milion aut, ani polski elektryk

Co więcej, w świetle raportu zapowiedzi premiera Morawieckiego o milionie aut elektrycznych do 2025 r. wydają się nierealne i nieadekwatne do aktualnych możliwości. Atmoterm S.A. w swoim raporcie zwraca uwagę, że "szanse wdrożenia do produkcji polskiego samochodu elektrycznego są raczej niewielkie" oraz szacuje, że do 2025 r. możliwe jest nie milion, a 300 tys. elektrycznych samochodów na polskich drogach.

Więcej o:
Komentarze (30)
Elon Musk przypomniał sobie o Polsce. Tesla zapowiada inwestycje
Zaloguj się
 • jac_l_w

  Oceniono 12 razy 10

  Aż trudno uwierzyć, ze Musk tym razem nie zapowiedział więcej, niż można sobie wyobrazić. Właściwie nie zapowiedział niczego, więc będzie to jedna z bardzo nielicznych zapowiedzi, których nie będzie można uznać za niezrealizowane w zapowiadanym czasie i kształcie.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 13 razy 7

  Gratulujemy mieszkańcowi Ostrowii i Sieradza że firma Tesla tak dba o osoby które zakupiły samochód Tesli.
  Może jakiś mieszkaniec Komańczy zakupi auto Tesli to i tam pojawi się ładowarka?

 • justas32

  Oceniono 15 razy 5

  Usłyszał że Premier zapowiedział milion samochodów elektrycznych + dopłaty do nich - i uwierzył ...

 • wolodia9

  Oceniono 10 razy 4

  Te 300 tysi elektryków w pislandzie w 2025r, to chyba
  łącznie z elektrycznymi hulajnogami, deskorolkami i kosiarkami
  do trawy.

 • gadolinn

  Oceniono 5 razy 3

  co tam jakies badziewne tesle i superladowarki od jankesow. my budujemy samochod elektryczny, ktory bedzie sia ladowal z wlasnych gniazdek 12 V, rowniez podczas jazdy, dzieki czemu zasieg jest nieograniczony.

 • Krzysztof Żabicki

  Oceniono 7 razy 3

  1 mln samochodów elektrycznych x ca. 10.000 km /rok = 10 mld km /rok Powiedzmy że spalanie średnie to 8 l/100 km. Daje to ok. 800 mln litrów paliwa. Uwzględniając większą sprawność silników elektrycznych załóżmy, że trzeba będzie dostarczyć energii elektrycznej odpowiadającej spaleniu 500 mln litrów paliwa. 1) Skąd wziąć tyle prądu? 2) Jak go dostarczyć do ładowarek (chyba obecna sieć tego nie da rady). Wychodzi, że w Polsce, przy obecnej polityce PiS, będą potrzebne generatory spalinowe na każdej stacji ładowania :)

 • serenita123

  Oceniono 12 razy 2

  Musk?
  Przecież w Polsce już rządzą Pinky i Musk!
  a biorąc pod uwagę PiS-owski program mobilności, to w Polsce faktycznie potrzebne są ładowarki.
  Do węgla

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX