Elon Musk przypomniał sobie o Polsce. Tesla zapowiada inwestycje. Będą nowe superładowarki i centra serwisowe

Twórca Tesli zapowiedział, że jeszcze w 2019 r. przybędzie nowoczesnych superładowarek i centrów serwisowych w Polsce. Elon Musk zasugerował także, że to nie jedyne nowości, które szykuje firma w najbliższym czasie, ale szczegółów nie zdradził.
Zobacz wideo

Obecnie w Polsce znajdują się cztery superładowarki Tesli. Są zlokalizowane w Poznaniu, Katowicach, Ciechocinku i Kostomłotach. Zgodnie z zapowiedziami branżowego serwisu Green News, nowe ładowarki miałyby być umiejscowione w Rzeszowie, Sieradzu, Ostrowi Mazowieckiej i Strykowie. Przypomnijmy, że pierwszy supercharger Tesli pojawił się w Polsce w 2016 r., przy autostradzie A4 niedaleko Wrocławia.

Na początku lipca firma Elona Muska rozpoczęła przygotowania do otwarcia pierwszego w Warszawie centrum serwisowego. Tesla Service Center już działa i jest zlokalizowany na ulicy Powsińskiej. Do umówienia wizyty serwisowej wystarczy skorzystanie z dedykowanej aplikacji Tesli.

Elektromobilność w Polsce

Na problem infrastrukturalny związany z brakiem odpowiedniej liczby ładowarek dla aut elektrycznych zwrócił uwagę zlecony przez resort przedsiębiorczości raport firmy Atmoterm S.A. Brak punktów ładujących, ceny aut elektrycznych, które mimo perspektywy rządowych dopłat, nadal są zbyt drogie dla polskiego odbiorcy, a także ogólny stan wiedzy polskich kierowców na temat samochodów elektrycznych to - wedlug autorów raportu - główne przyczyny problemów polskiej elektromobilności.

Ani milion aut, ani polski elektryk

Co więcej, w świetle raportu zapowiedzi premiera Morawieckiego o milionie aut elektrycznych do 2025 r. wydają się nierealne i nieadekwatne do aktualnych możliwości. Atmoterm S.A. w swoim raporcie zwraca uwagę, że "szanse wdrożenia do produkcji polskiego samochodu elektrycznego są raczej niewielkie" oraz szacuje, że do 2025 r. możliwe jest nie milion, a 300 tys. elektrycznych samochodów na polskich drogach.

Więcej o: