Huawei zbuduje infrastrukturę sieci 5G w Rosji. Przeprowadził już pierwsze próby w Moskwie

Huawei będzie głównym dostawcą 5G w Rosji. Do 2024 Rosjanie chcą mieć nowy standard w każdym dużym mieście. Za realizację tego celu będzie odpowiadała przede wszystkim Chińska firma.
Zobacz wideo

Huawei współpracuje z Rosją już 22 lata i jak podaje przedstawiciel firmy Zhao Lei, jest to bardzo korzystne partnerstwo. Nie powinno więc nikogo zaskoczyć, że Rosjanie to właśnie te firmę wybrali do budowy infrastruktury pod sieć 5G w swoim kraju. 

Huawei zbuduje 5G w Rosji

Huawei przeprowadził już pierwsze próby w Moskwie - w tym miesiącu otworzył pierwszą strefę testów w stolicy. Dzięki temu kontraktowi chińska firma stanie się niekwestionowanym liderem technologicznym w zakresie 5G w najrozleglejszym państwie świata. Co interesujące, Huawei już powoli zaczyna pracę nad projektowaniem standardu 6G. 

Polityczny podtekst?

Jak podaje The Economic Times, Sylvain Chevallier, partner technologiczny firmy BearingPoint w tym ruchu dostrzega swojaki sojusz wielkich mocarstw, Rosji i Chin, przeciwko Stanom Zjednoczonym. USA z Państwem Środka prowadzi wojnę handlową, a jej najgłośniejszą ofiarą jest właśnie Huawei. Ponadto Chiński producent smarftonów działa na tymczasowej licencji handlowej, po tym jak administracja Trumpa nałożyła na firmę zakaz handlowy. Najświeższe głosy donoszą, że rząd Stanów Zjednoczonych nie ma zamiaru przedłużać wygasającej w listopadzie licencji o kolejne trzy miesiące.

Kontrakt z Rosją to dla Huawei’a bardzo dobre wieści. W ostatnich miesiącach firma przechodziła przez różne perturbacje. Nie tylko rząd USA zrezygnował ze współpracy z Chińczykami. Google poinformowało, że nie może sprzedać Huawei’owi licencji na usługi Google. Oznacza to, że smartfony drugiego największego producenta telefonów na świecie nie będą miały takich aplikacji jak Gmail, Google Maps, YouTube, Google Chrome etc.. Na szczęście dotyczy to tylko nowych modeli, stare wciąż obsłużą wyżej wymienione aplikacje.  

Więcej o: