Coca-Cola idzie w recykling. Będzie przetwarzać plastik z Morza Śródziemnego i produkować z niego butelki

Amerykański koncern zdecydował się pójść w kierunku przetwarzania odpadów. Firma pochwaliła się kilka dni temu, że jako pierwsza wykorzysta plastik pochodzący z Morza Śródziemnego do produkcji swoich opakowań. Wszystko dzięki nowatorskiemu podejściu do procesu recyklingu i współpracy z Holendrami.

Globalny gigant Coca-Cola zaprezentował pierwszą butelkę wyprodukowaną przy użyciu plastikowych odpadów pozyskanych z Morza Śródziemnego i jego plaż. Koncern przyznał, że cały czas pracuje nad "przełomową technologią", której celem jest przetworzenie niskiej jakości surowca w tworzywo na tyle wysokiej jakości, aby spełniało normy opakowania na produkt spożywczy. Jeśli pomysł zostanie wdrożony do masowej produkcji, Coca-Cola będzie pierwszą firmą segmentu FMCG (produktów szybkozbywalnych), która zacznie sprzedawać napoje i żywność w opakowaniach z plastikowych odpadów.

 
W ramach testów wyprodukowano pierwszą partię 300 butelek, w których 25 proc. surowca to plastik wyłowiony z wody i zebrany z plaż Morza Śródziemnego. To mały krok naprzód, ale potencjał nowej technologii jest ogromny

- zapewnia Coca-Cola w komunikacie prasowym.

>>> Gra Warsaw wchodzi na rynek. Rozmowa z Krzysztofem Paplińskim.

Zobacz wideo

Nowy pomysł na recykling

Ulepszony i zastrzeżony proces recyklingu jest wynikiem współpracy koncernu Coca-Cola z holenderską firmą Ioniqa Technologies oraz dostawcą tworzyw sztucznych, firmą Indorama Ventures. Wprawdzie nie znamy szczegółów nowej technologii, ale wiemy, że w procesie przetwarzania odpady plastikowe są "rozkładane" do postaci, która pozwala ich ponowne wytworzenie z odzyskanego w tym procesie surowca. Dzięki nowej technologii odpady zamiast składowane lub spalane, posłużą na nowo jako spełniające wymogi opakowania PET. Technologia jest póki co objęta tajemnicą, ale koncern zapewnia o zaawansowanych pracach nad nią.

Wpływ ulepszonego recyklingu będzie odczuwalny w skali globalnej: współpracując z Coca-Colą i Indoramą przy produkcji tej butelki chcemy pokazać, co może zapewnić ta technologia. Nasz nowy zakład już działa i dostosowujemy tę technologię do przemysłowej skali

- podkreślił dyrektor zarządzający Ioniqa Technologies Tonnis Hooghoudt.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Coca-Cola już w 2020 r. zastosuje odzyskany z morskich odpadów plastik w opakowaniach na wybrane produkty ze swojej oferty.

Więcej o: