Coca-Cola idzie w recykling. Będzie przetwarzać plastik z Morza Śródziemnego i produkować z niego butelki

Amerykański koncern zdecydował się pójść w kierunku przetwarzania odpadów. Firma pochwaliła się kilka dni temu, że jako pierwsza wykorzysta plastik pochodzący z Morza Śródziemnego do produkcji swoich opakowań. Wszystko dzięki nowatorskiemu podejściu do procesu recyklingu i współpracy z Holendrami.

Globalny gigant Coca-Cola zaprezentował pierwszą butelkę wyprodukowaną przy użyciu plastikowych odpadów pozyskanych z Morza Śródziemnego i jego plaż. Koncern przyznał, że cały czas pracuje nad "przełomową technologią", której celem jest przetworzenie niskiej jakości surowca w tworzywo na tyle wysokiej jakości, aby spełniało normy opakowania na produkt spożywczy. Jeśli pomysł zostanie wdrożony do masowej produkcji, Coca-Cola będzie pierwszą firmą segmentu FMCG (produktów szybkozbywalnych), która zacznie sprzedawać napoje i żywność w opakowaniach z plastikowych odpadów.

 
W ramach testów wyprodukowano pierwszą partię 300 butelek, w których 25 proc. surowca to plastik wyłowiony z wody i zebrany z plaż Morza Śródziemnego. To mały krok naprzód, ale potencjał nowej technologii jest ogromny

- zapewnia Coca-Cola w komunikacie prasowym.

>>> Gra Warsaw wchodzi na rynek. Rozmowa z Krzysztofem Paplińskim.

Zobacz wideo

Nowy pomysł na recykling

Ulepszony i zastrzeżony proces recyklingu jest wynikiem współpracy koncernu Coca-Cola z holenderską firmą Ioniqa Technologies oraz dostawcą tworzyw sztucznych, firmą Indorama Ventures. Wprawdzie nie znamy szczegółów nowej technologii, ale wiemy, że w procesie przetwarzania odpady plastikowe są "rozkładane" do postaci, która pozwala ich ponowne wytworzenie z odzyskanego w tym procesie surowca. Dzięki nowej technologii odpady zamiast składowane lub spalane, posłużą na nowo jako spełniające wymogi opakowania PET. Technologia jest póki co objęta tajemnicą, ale koncern zapewnia o zaawansowanych pracach nad nią.

Wpływ ulepszonego recyklingu będzie odczuwalny w skali globalnej: współpracując z Coca-Colą i Indoramą przy produkcji tej butelki chcemy pokazać, co może zapewnić ta technologia. Nasz nowy zakład już działa i dostosowujemy tę technologię do przemysłowej skali

- podkreślił dyrektor zarządzający Ioniqa Technologies Tonnis Hooghoudt.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Coca-Cola już w 2020 r. zastosuje odzyskany z morskich odpadów plastik w opakowaniach na wybrane produkty ze swojej oferty.

Więcej o:
Komentarze (15)
Coca-Cola idzie w recykling. Będzie przetwarzać plastik z Morza Śródziemnego i produkować z niego butelki
Zaloguj się
 • asperamanka

  Oceniono 6 razy 4

  Mydlenie oczu. Prościej byłoby przestać produkować napoje w jednorazowych butelkach PET.

 • anna_pot

  Oceniono 2 razy 2

  primum non nocere

 • marillion73

  Oceniono 4 razy 2

  A co z recyklingiem osób spożywających colę? :)

 • Miki Miki

  Oceniono 4 razy 2

  Najpierw niech nie trują nas E150d. Nie piję koli od 3 miesięcy (piłem pół litra dziennie) i czuję się jak nowo narodzony. Mniej cukru i mniej syfu karmelowego.

 • ogniesteoczy

  Oceniono 4 razy 2

  tak dbają o ekologię, że opatentowali sposób produkcji butelek z odpadów, żeby nikt inny tego nie robil.....

 • Zygfryd Mamut

  Oceniono 1 raz 1

  Cola Cola:
  Genialnym posunięciem byłoby całkowite zrezygnowanie z plastikowych butelek.
  To byłby przełom.
  A nie zamiana jednego plastiku na inny plastik który ponownie będzie szkodził środowisku.

 • okazja

  0

  kola bardzo ladnie recykluje zoladek i dba o ekosystem jelitowy

 • sarkafarka0

  Oceniono 2 razy 0

  tez mam te technologie:
  ide na plaze, podnosze butelke po CocaColi, napelniam i jest

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX