Kosmos. Polska sonda będzie badać życie na Marsie. Początek misji w 2022 roku

Sonda opracowana w naszym kraju ma pojawić się w kosmosie w 2022 roku. Jej zadaniem będzie m.in. poszukiwanie życia na Marsie. W projekt zaangażował się amerykański miliarder Richard Branson, do którego należy Virgin Orbit, firma, która ma zajmować się wysłaniem w przestrzeń kosmiczną małych satelitów.
Zobacz wideo

Do porozumienia pomiędzy SatRevolution, Virgin Orbit oraz największymi polskimi uczelniami doszło 9 października w Katowicach. Celem tak szeroko zakrojonej kooperacji jest stworzenie lekkiej sondy, która będzie miała za zadanie zobrazowanie satelitarne Marsa i jej księżyca Fobosa, analizę tamtejszej atmosfery, a także poszukiwanie pokładów wody. Misja ma rozpocząć się za trzy lata. 

Polska sonda ma być wysłana na Marsa. Kooperacja z amerykańską firmą Virgin Orbit 

Sonda będzie ważyć mniej niż 50 kg, co będzie jej dodatkowym atutem w eksploracji Marsa. Stosunkowo niska waga sprawi także, że zmniejszą się koszty misji, a także łatwiejsze będzie wyniesienie sondy na orbitę Marsa. Właśnie za to odpowiedzialna będzie amerykańska firma Virgin Orbit należąca do Richarda Bransona.

Czytaj także: NASA pokazuje, jak wygląda czarna dziura. Tłumaczymy, co widać na wizualizacji

Zadaniem SatRevolution jest opracowanie komputera pokładowego oraz narzędzi, które pozwolą na komunikowanie się z instrumentami naukowymi. Jest spore prawdopodobieństwo, że w projekt zaangażują się również inne polskie przedsiębiorstwa z branży kosmicznej, które pomogą w skonstruowaniu m.in. systemu rozkładania paneli słonecznych. 

- Polscy naukowcy i inżynierowie są gotowi, żeby opracować pierwszą międzyplanetarną misję naukową z wykorzystaniem satelity w rozmiarze CubeSat. Taka misja ożywi polski sektor kosmiczny i zaznaczy jego pozycję na arenie międzynarodowej, a sam projekt przyspieszy rozwój małych satelitów i lekkich technologii kosmicznych. Chcemy, żeby Polska była krajem, słynącym z małych statków międzyplanetarnych - powiedział Grzegorz Zwoliński, Prezes Zarządu SatRevolution.

SatRevolution z coraz większymi sukcesami w branży kosmicznej 

SatRevolution to wrocławska firma tworząca pojazdy satelitarne wraz z ich podsystemami. W kwietniu br. wysłała na orbitę Światowid, pierwszą polską sondę komercyjną. Umowa z Virgin Orbit to kolejne warte odnotowania osiągnięcie. Sukces misji polskiej sondy może pozwolić SatRevolution nawiązać współpracę z największymi agencjami kosmicznymi, w tym NASA

Dowiedz się więcej: Kosmos. Odkryto 20 nowych księżyców Saturna. Można im nadać nazwę w konkursie