Brytyjskie samochody elektryczne Dyson nie powstaną. Emocjonalny mail miliardera do pracowników

Samochody elektryczne są coraz bardziej popularne. Okazuje się jednak, że nie każdy projekt w tej dziedzinie musi odnieść sukces. Brytyjski miliarder, James Dyson, zrezygnował z pracy nad pojazdami elektrycznymi, gdyż okazało się to nieopłacalne.
Zobacz wideo

James Dyson zapowiedział pracę na samochodami elektrycznymi dwa lata temu. Pierwszy model miał pojawić się na rynku w 2020 r. Zamiast sukcesu finansowego, miliarder musi się jednak pogodzić ze stratą i biznesową porażką. Brytyjczyk zapowiedział wycofanie się z projektu z powodu nierentowności - informuje agencja Reuters. 

Brytyjskie samochody elektryczne nie powstaną. Emocjonalny mail miliardera do pracowników

Dyson Automotive stworzył fantastyczny samochód (...) jednak mimo największych starań, nie widzimy sposobu, aby uczynić ten projekt opłacalnym

- napisał Dyson w mailu do osób pracujących nad projektem.

Początkowo nic nie zapowiadało, że projekt zakończy się fiaskiem. Zaangażowanych w niego było 500 osób pracujących w Wielkiej Brytanii. Istniały jednak plany przeniesienia fabryki do Singapuru i zbudowania 10 tys. egzemplarzy aut. Dalsze plany przewidywały rozszerzenie go o stworzenie dwóch kolejnych modeli aut. Dyson zakładał, że doświadczenie jego inżynierów w pracy nad akumulatorami może okazać się przewagą nad innymi w tej branży. O ile zbudowanie auta nie było problemem, to z finansowego punktu widzenia pomysł okazał się fiaskiem.

Czytaj także: USA. Policyjna Tesla rozładowała się podczas pościgu w Kalifornii

- Ryzykowane podejście zawsze napędza postęp, ale nie zawsze jest prostą drogą. To nie pierwszy, ale i nie ostatni projekt, który zmienił swój kierunek - skomentował brytyjski miliarder. Co ciekawe, praca nad autorskim samochodem elektrycznym poprzedzona było 20-letnim okresem planowania. Firma Jamesa Dysona zajmuje się produkcją odkurzaczy oraz suszarek do rąk. W 2018 r. jego majątek był wyceniany na 13 mld dol. 

Samochody elektryczne. Tesla na czele

Rynek samochodów elektrycznych cały czas prężnie się rozwija. W I połowie 2019 r. sprzedano na świecie 780 tys. aut tego rodzaju, co było wzrostem o 92 proc. względem ubiegłego roku. Najpopularniejszym modelem jest Tesla 3, która w analizowanym okresie znalazła 134 tys. właścicieli. Za nią plasują się Renault Zoe, BMW i3 oraz Volkswagen e-Golf. W Polsce sprzedano zaledwie 413 elektrycznych aut. 

Dowiedz się więcej: Autosan wyprodukował pierwszy elektryczny autobus. Ma szansę na gigantyczny kontrakt

Więcej o:
Komentarze (109)
Brytyjskie samochody elektryczne nie powstaną. Miliarder rezygnuje z budowy aut z powodu nieopłacalności
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 28 razy 26

  A nasz pierdyliarder Mateusz ciągle nie rezygnuje, tak? Czy może jednak...?

 • ryslew2061

  Oceniono 22 razy 22

  Łumi liczyć. Jak się dowiedział, że Matołusz zara rzuci na rynek milion elektryków, musiał se dać spokój.

 • antirussia81

  Oceniono 17 razy 17

  Dyson, jeden ze sponsorów Farage'a, wyda teraz wszystkie swoje pieniądze na dofinansowanie NHS... Ile to miało być po brexicie? Dodatkowe 350 milionów funtów tygodniowo?
  Hehehe...

 • jarzebiaknaczczo

  Oceniono 19 razy 17

  Nasz narodowy w formie i treści e-pinokiowóz pokonał kolejnego konkurenta. Teraz tylko wyślizgać Muska. Pałerpointy już gotowe.

 • mgz

  Oceniono 18 razy 16

  Dyson myslal, ze da sie odkurzacz przerobic na samochod. Sie okazalo, ze nie.

 • Tomasz Mickiewicz

  Oceniono 18 razy 16

  Probrexitowiec ktory spieprzyl z firma do Singapuru. Wlasnie pieniadze takich ludzi zasilaly antyeuropejska kampanie - brytyjskich businessmenow ktorzy nie maja firm w UK

 • londonerr

  Oceniono 15 razy 15

  Brytyjski cwaniaczek: popierał brexit na całego a po cichutku spyerdolił do Azji.

 • brave48

  Oceniono 14 razy 14

  spokojnie, odpalimy im pół miliona naszych, w końcu już milion jest wyprodukowanych ...

 • walkirrr

  Oceniono 18 razy 14

  u nas krzywogęby matołusz wyprodukował juz milion elektrycznych aut - są obecnie dodawane do 500+ dla kazdego małzenstwa uświęconego kościelnym sakramentem, wymagana jest pieczątka od proboszcza

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX