BLIK we współpracy z Mastercard umożliwi płatności zbliżeniowe na całym świecie

BLIKiem będzie można zapłacić zbliżeniowo na całym świecie. To efekt współpracy Polskiego Standardu Płatności z Mastercardem.

Polski Standard Płatności (PSP), który obsługuje Blika, ten ruch zapowiadał już w grudniu ubiegłego roku. Wg firmy strategiczna współpraca z Mastercardem, to przełomowy moment i nowy rozdział dla przedsiębiorstwa. Pozwoli na implementację płatności zbliżeniowych z pomocą smartfona. I to od razu na całym świecie, bo technologia ma współpracować ze wszystkimi terminalami Mastercarda.

BLIK zbliżeniowy w ciągu pół roku

Nowa forma płatności od BLIKa miałaby wystartować w ciągu dwóch kwartałów. Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, podkreśla, że umowa z Mastercard znacznie przyśpieszy dalszy rozwój firmy oraz przyniesie liczne korzyści każdemu klientowi banku, który korzysta z BLIKa. Sam system płatności powstał we współpracy i w porozumieniu największych banków, ale dzięki współpracy z silnym i światowym partnerem, rozpoczyna zupełnie nowy etap w dziejach firmy, twierdzi Mazurkiewicz. Możliwość płatności zbliżeniowych BLIKiem pojawi się dzięki integracji z Mastercard Digital Enablement Services (MDES). Transakcja będzie rozpoczynała się bezpośrednio w aplikacji mobilnej banku oferującego BLIK-a, i tam też będzie autoryzowana. Jest to tzw. tokenizacja. Mastercard generuje unikalne tokeny dla każdej transakcji, co zapewnia największy poziom zabezpieczeń.

BLIK zdobywa w Polsce coraz więcej zwolenników. W drugim kwartale 2019 roku został wykorzystany przy realizacji prawie 50 milionów płatności. W ciągu pierwszych 6 miesięcy bieżącego roku BLIK został użyty 90 milionów razy, wyrównując wynik za cały poprzedni rok. Technologię tę posiada już niemal każdy bank w Polsce.

Zobacz wideo
Więcej o: