Powstanie kolejny komputer wielkości karty kredytowej. Pracują nad nim Google i Asus

Asus we współpracy z Google pracują właśnie nad mikrokomputerem - zdradziła pierwsza z tych firm. Sprzęt będzie miał wielkość karty kredytowej i ma posłużyć w pracach nad rozwojem rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji. Premiera jeszcze w tym miesiacu.
Zobacz wideo

Nawet twórcy Raspberry Pi początkowo nie spodziewali się tak ogromnej popularności, jaką zdobył ten komputer. Niedawno wyszła już czwarta generacja tego hitowego mini komputera i na tym zapewne nie koniec. Dlatego też podobne projekty nie są niczym wyjątkowym w świecie technologii.

Asus wraz z Google budują mini komputery

Teraz firma Asus oficjalnie zapowiedziała, że wraz z Google pracuje nad dwoma nowymi mikrokomputerami nazwanymi Tinker Edge T oraz Tinker Edge R. Oba urządzenia będą miały rozmiary karty bankowej i będą służyły głównie jako baza do testowania rozwiązań (np. aplikacji) z zakresu sztucznej inteligencji przy jak najmniejszym zużyciu energii elektrycznej i minimalnych rozmiarach.

Po wyjęciu z pudełka komputerki będą pracować na bazie systemu operacyjnego Android lub Debian, choć można spodziewać się, że w przyszłości zainstalować będzie można również inne OS-y, m.in. Linuksa.

Jeśli chodzi o specyfikację techniczną, Tinker Edge T jest oparty na procesorze NXP i.MX8M z układem Edge TPU. Poza tym zaoferuje pojedynczy port USB typu C, dwa porty USB 3.0, złącze LAN oraz gniazdo HDMI. na dodatek będzie wyposażony w pokaźnych rozmiarów (jak na tak mały komputer) radiator i wentylator odprowadzające ciepło z procesora.

Tinker Edge TTinker Edge T fot. Asus

Komputer w wersji Tinker Edge R (widoczny za zdjęciu tytułowym tego tekstu) będzie nieco mocniejszy. Google i Asus postanowili wyposażyć go w procesor Rockchip RK3399 Pro z NPU zaprojektowany specjalnie do uczenia maszynowego w 4K.

Zaoferuje też znacznie więcej złączy, bo na płytce wielkości karty kredytowej zmieściły się dwa porty USB typu C, trzy USB 3.0, wejścia LAN i HDMI oraz wbudowany moduł Wi-Fi. Dzięki temu będzie bardziej atrakcyjną propozycją dla osób, które będą potrzebowały sieci bezprzewodowej np. przy tworzeniu stacji bazowej do zarządzania urządzeniami smarthome. Tinker Edge R (podobnie, jak wersja T) będzie wyposażony w system aktywnego chłodzenia.

Oba komputery firm Asus i Google zostaną zaprezentowane 20 listopada podczas konferencji ET & IoT Technology 2019, która odbędzie się w mieście Jokohama (w pobliżu Tokio) w Japonii.

Czytaj też: Raspberry Pi 4 za 35 dol. zaprezentowany. Tym razem obsłuży dwa monitory 4K

Więcej o: