Microsoft odkrywa karty. Xbox Series X prawie bez tajemnic. Konsola będzie potężna

Daniel Maikowski
Microsoft zdradził kolejne szczegóły dotyczące konsoli Xbox Series X, której premiera została zaplanowana na okres świąteczny 2020 roku Dowiedzieliśmy się m.in. że układ graficzny urządzenia zaoferuje wydajność na poziomie 12 teraflopsów (TFLOPS).
Zobacz wideo

Microsoft powoli dawkuje informacje na temat konsoli nowej generacji. W grudniu ubiegłego roku na gali Game Awards 2019 poznaliśmy wygląd urządzenia, nazwę oraz kilka podstawowych informacji na temat jego wydajności i samych gier. Teraz poznaliśmy szczegóły.

W poniedziałek szef Xboksa Phil Specner opublikował na firmowym blogu wpis, w którym odsłonił niemal wszystkie karty. W zasadzie jedyną (i największą niewiadomą) pozostaje cena. Czego dowiadujemy się z wpisu Phila Spencera? Oto garść najważniejszych informacji.

Xbox Series X zaoferuje moc 12 TFLOPS

Xbox Series X ma dysponować autorskim procesorem AMD opartym na architekturze Zen 2 oraz RDNA 2. Układ graficzny konsoli zaoferuje moc 12 TFLOPS. Dla porównania Xbox One oferuje moc obliczeniową 2 FLOPS, Xbox One X - 6 TFLOPS, a najwydajniejszy na rynku chip Navi 10 (Radeon RX 5700 XT), może pochwalić się wydajnością na poziomie 9 TFLOPS.

Xbox Series X z VRS i ray-tracingiem

Variable Rate Shading (VRS) to technologia, która pozwala programistom bardziej efektywnie wykorzystywać moc obliczeniową konsoli. Mogą oni nadawać priorytet określonym efektom postaci i obiektów w grze, co w efekcie ma skutkować m.in.  zwiększeniem płynności animacji.

Ray-tracing, czyli technologia wstecznego śledzenia promieni, pozwala z kolei na generowanie fotorealistycznych scen. "Oznacza to realistyczne oświetlenie, dokładne odbicia i realistyczną akustykę w czasie rzeczywistym podczas eksploracji świat gry" - chwali się Phil Spencer.

Xbox Series XXbox Series X fot. Microsoft

Xbox Series X - 120 FPS i HDMI 2.1

PS4 i XONE rzadko kiedy udaje się wyciągnąć w grach 60 klatek na sekundę przy rozdzielczości 1080p. Tymczasem - jak twierdzi Phil Spencer - Series X zaoferuje nam nawet 120 FPS-ów. Aby było to technicznie możliwe, konsola ma być oczywiście zgodna z nowym standardem HDMI 2.1. 

Xbox Series X z dyskiem SSD i funkcją Quick Resume

Nowa konsola Microsoftu zostanie wyposażona w szybki dysk SSD NVMe, który przyczyni się do znacznie szybszego wczytywania poziomów w grach - w porównaniu z przestarzałymi dyskami HDD. To jednak nie wszystko. Dzięki funkcji Quick Resume będziemy mogli wstrzymywać i natychmiastowo wznawiać rozgrywkę w kilku grach jednocześnie. W PS4 i Xboksie One mamy do czynienia z podobną funkcją, ale działa ona tylko z jedną uruchomioną w danym czasie grą.

Inną nowością ma być technologia Dynamic Latency Input (DLI), która minimalizuje opóźnienia pomiędzy kontrolerem Xbox Wireless Controller i urządzeniem. Microsoft obiecuje niespotykaną wcześniej na konsolach płynność rozgrywki, która ma być pozbawiona jakichkolwiek lagów.  

Xbox Series X z wsteczną kompatybilnością i Smart Delivery

Inną bardzo ważną funkcją jest wsteczna kompatybilność. Xbox Series X uruchomi wszystkie gry z Xboksa One, a także wybrany katalog tytułów z Xboksa 360. Co więcej, konsola będzie w stanie poprawić oprawę wizualną w wielu grach uruchamianych w tym trybie.

Microsoft poinformował również o funkcji Smart Delivery. Każda gra stworzona przez Microsoft Games Studios, którą kupimy na Xboksa One, zostanie bezpłatnie ulepszona do wersji na Xboksa Series X. Oznacza to, że nie będziemy musieli kupować tej samej gry dwukrotnie.

Co istotne, ze Smart Delivery mogą korzystać również inny deweloperzy. I już to robią. Studio CD Projekt RED jeszcze w poniedziałek poinformowało, że gracze, którzy kupią grę Cyberpunk 2077 na Xboksa One, dostaną bezpłatną aktualizację do wersji na Xboksa Series X. Brawo!