Chrome, Firefox, Safari, Edge - która przeglądarka jest najbezpieczniejsza? Sprawdzili to naukowcy

Naukowcy z Trinity College Dublin przeprowadzili testy bezpieczeństwa najpopularniejszych przeglądarek internetowych. Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari - która z nich jest najbezpieczniejsza?

Naukowcy na Trinity College Dublin postanowili sprawdzić bezpieczeństwo przeglądarek. W badaniu sprawdzono Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Brave Browser oraz Microsoft Edge. Wśród sprawdzonych programów zabrakło niestety dość popularnej Opery. Jak podaje portal Benchmark.pl, żadna z najpopularniejszych przeglądarek nie okazała się najbezpieczniejsza. Ten laur należy do Brave Browser, która dopiero kilka miesięcy temu wyszła w stabilnej wersji 1.0. W raporcie z badania można przeczytać, że jest to jedyna przeglądarka, która nie używa identyfikatorów umożliwiających śledzenie adresu IP. Jej kolejną zaletą jest nieudostępnianie szczegółów na temat odwiedzanych stron żadnym serwerom. 

>>> Aplikacje do przeglądania internetu - zastąpią Google Chrome

Zobacz wideo

Najbezpieczniejsza przeglądarka to Brave. Jak bezpieczny jest Chrome i Firefox?

Chrome, Safari i Firefox przegrały z Brave, ponieważ używają identyfikatorów i udostępniają serwerom szczegóły na temat przeglądania. Ta druga funkcja jest wykorzystywana do autouzupełniania, dzięki czemu nie trzeba np. wpisywać swoich danych za każdym razem, gdy zamawiamy coś przez internet. Z tej trójki najmniej szkody wyrządza Google Chrome. Warto jednak pamiętać, że bezpieczeństwo przeglądarek zależne jest także od producenta, który przez swoją niedokładność może spowodować wyciek danych, jak zrobił to Google w grudniu ubiegłego roku

Jeszcze gorzej w badaniu wypadły przeglądarki Yandex oraz Microsoft Edge na silniku Chromium. Te programy używają jeszcze bardziej szczegółowych identyfikatorów. Ponadto dane przesyłane na serwery nie zawsze dotyczą funkcji automatycznego uzupełniania treści.

Więcej o:
Komentarze (22)
Google Chrome, Mozzila Firefox, Apple Safari, Edge - która przeglądarka jest najbezpieczniejsza? Sprawdzili to naukowcy
Zaloguj się
 • prostekonto

  Oceniono 7 razy 7

  Niestety ten artykuł wprowadza w błąd. Autor/tłumacz artykułu nie rozróżnia prywatności od bezpieczeństwa. Naukowcy nie badali bezpieczeństwa przeglądarek, ale to jak dbają one o naszą prywatność - są to dwie różne rzeczy:
  Study finds Brave to be the most private browser - na ghacks . net
  Polecam artykuł na Niebezpiecznik . pl :
  "Brave: przeglądarka jak Chrome, ale szybsza i z ochroną prywatności użytkownika"
  W przypadku większości badań artykułów to Chrome ma opinię najbezpieczniejszej a zarazem najgorzej dbającej o naszą prywatność ponieważ zbiera i wysyła bardzo dużo informacji do Google.
  Dużą zaletą Brave jest to, że oglądając filmy na youtubie nie wyświetlają się żadne reklamy.

 • flying_ben

  Oceniono 3 razy 3

  Dbanie o prywatność użytkownika przez aplikację z pewnością wpływa na jego bezpieczeństwo, ale nie jest z nim równoznaczne.
  Polecam zakup VPN - niewielki koszt, a ochrona prywatności najlepsza.

 • wedrowieczdaleka

  Oceniono 4 razy 2

  przeglądarka Tor jest lepsza

 • adamtko

  Oceniono 3 razy 1

  Z ciekawości sprawdzę brave. Mam przekonanie graniczące z pewnością, że UPCowe horizon go na tym nie pójdzie. Jak nie będzie możliwości blokowania reklam i dodawania rozszerzeń, to pozostanę przy FF (i ew. Edge do UPC, bo się najlepiej spisuje)

 • fafarafafafa

  0

  " jedyna przeglądarka, która nie używa identyfikatorów umożliwiających śledzenie adresu IP". Co to za bełkot? I może ktoś to przetłumaczyć na ludzki? Bo technicznie to nie ma żadnego sensu.

 • expert325

  Oceniono 3 razy -3

  Prawdziwa cnota udostępniania ip się nie boi.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 13 razy -11

  Oczywiście, że Brave Browser.
  Przeglądarka stworzona pod auspicjami współtwórcy Firefoxa Brendana Eicha wywalonego przez lewaków z fundacji Mozilla. Człowieka, który nie uznaje lewackiego sposobu kontrolowania Internetu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX