Rakieta Elona Muska nie przetrwała testów. SpaceX Starship SN1 implodował. Jest nagranie

Elon Musk i jego zajmująca się technologiami kosmicznymi firma SpaceX przeprowadzili próby ciśnieniowe Starship SN1. Rakieta w trakcie testów implodowała, co uchwyciły kamery.

Elon Musk i jego firma SpaceX są na dość zaawansowanym etapie realizacji komercyjnych misji kosmicznych - w ciągu trzech miesięcy SpaceX może wysłać swoje pierwsze misje załogowe w kosmos. Mimo to, nie wszystkie testy kończą się optymistycznie - np. w połowie zeszłego roku podczas sprawdzania prototypu Starhoppera, statek zapalił się.

Zobacz wideo

Próby ponowiono miesiąc później i wtedy poszły one już pomyślnie - Starhopper wykonał podczas nich skok na wysokość 150 m. Elon Musk w grudniu zapowiedział na Twitterze, że jego rakiety będą testowane wielokrotnie, każda rakieta będzie miał kolejne poprawki i tak co najmniej do Starship SN20. I waśnie odbyły się pierwsze poważne testy SN1. Podczas nich rakieta uległa jednak całkowitemu zniszczeniu.

Rakieta Elona Muska nie przetrwała testów 

28 lutego odbyły się testy ciśnieniowe ciekłego paliwa azotowego rakiety SpaceX Starship SN1. Podobne testy przeprowadziła w listopadzie NASA - w trakcie ich trwania wybuchł największy zbiornik paliwa na świecie. I niestety podobny los spotkał konstrukcję firmy Elona Muska. Rakieta w trakcie testów implodowała - wzniosła się w powietrze i została doszczętnie zniszczona. 

 

Nieznane są przyczyny awarii, ale najpewniej doszło do całkowitego zniszczenia silnika, informuje portal space.com. To drugi pełnowymiarowy prototyp statku Starship. Wersja Mk1 także uległa zniszczeniu podczas analogicznych testów w zeszłym roku. SN1 był kolejnym prototypem, który powstał w ośrodku Boca Chica w Teksasie. W budowie jest już kolejna wersja o nazwie SN2. 

Więcej o:
Komentarze (38)
Rakieta Elona Muska nie przetrwała testów. SpaceX Starship SN1 implodował
Zaloguj się
 • karolhenryk

  Oceniono 20 razy 20

  Dlaczego "awarii"?
  To są testy. Jeśli wykonaliśmy prototyp, to testujemy jak działa. W tym wypadku były testy ciśnieniowe. Badano jakie ciśnienie wytrzyma. Nie wiem czy testy przewidywały zniszczenie, ale bez wątpienia przyniosły wyniki. Wiadomo, że taka konstrukcja w realu wytrzymała tyle. Jeśli ta wytrzymałość jest niewystarczająca do założonego celu, to trzeba poprawić konstrukcję (ale być może wcale nie potrzeba większej).

 • expert325

  Oceniono 10 razy 10

  ... ale przynajmniej coś testują innego niż ludzką wytrzymałość, jak u nas, na Wschodzie

 • micpinn

  Oceniono 9 razy 7

  Jak mówił Edison "trzeba wykonać 1000 żarówek żeby się dowiedzieć jak działać nie będzie" - Musk już wie jakiego ciśnienia nie wytrzyma, zrobi mocniejszą, lub była to próba wytrzymałości na maksymalne ciśnienie - czujniki z pewnością podały ile wytrzymała i czy ta wytrzymałość jest wystarczająca.
  Czekamy na lot - gdyby nie Musk nikt by do dzisiaj nie wznawiał lotów na księżyc, o Marsie długo byśmy myśleli. Co najwyżej, że jest gdzieś tam bardzo, bardzo daleko.

 • 3zibi

  Oceniono 5 razy 5

  Kolejny artykuł typu "nie znam się więc coś powiem". Rakieta była testowana na wytrzymałość ciśnienia w trakcie tankowania a następnie miała mieć zainstalowany 1 silnik raptor i wykonać lot testowy. Test jak to test - może skończyć się w ten sposób... Ważne , że zebrano wyniki i wyciągnięto z nich wnioski. Zawiodły spawy. Do tej pory robili to ludzie, a teraz ma być powierzone specjalnym maszynom - zapowiedział Musk.

 • golec007

  Oceniono 4 razy 4

  Czy ktoś kto się zna, może mi powiedzieć czy to były testy maksymalnego obciążenia? bo artykuł jest taki jak zawsze coś chlapnąć i nie wiadomo co, po co i dlaczego

 • felicjan.dulski

  Oceniono 1 raz 1

  U nas o wiele częściej testy baloników pompowanych przez redaktorów redakcji sportowych kończą się podobnie i nieraz w fazie początkowej, by nie powiedzieć prenatalnej, ale nikt włosów z łona nie wyrywa z tego powodu.
  W końcu ... nic się nie stało!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX