Polacy zaprojektowali respirator, który może wykonać drukarka 3D. Jego koszt to tylko 200 zł

Polski zespół inżynierów z firmy Urbicum zaprojektował respirator, który można wydrukować na drukarce 3D. Projekt powstał w zaledwie dwa dni. Urządzenie jest w pełni funkcjonalne, a koszt jego komponentów wynosi zaledwie 200 zł.

O pomoc w dostarczeniu sprzętu medycznego Rząd zwrócił się do prywatnych przedsiębiorców. Jednym z urządzeń, które są wyjątkowo pomocne, stały się drukarki 3D. W Polsce pomagają drukować przyłbice ochronne, których pierwsza partia trafiła do Szpitala w Zielonej Górze. W ciągu miesiąca ma powstać 1200 przyłbic. We Włoszech w ten sposób stworzono części do respiratorów, które kosztują tysiące razy mniej niż oryginalne części. Polacy poszli o krok dalej w wykorzystaniu możliwości drukarek 3D.

Zobacz wideo Piękna akcja. Włoscy policjanci klaszczą w podzięce dla lekarzy i pielęgniarek

Polacy zaprojektowali respirator do drukarek 3D

Za projekt odpowiada zespół inżynierów z Urbicum, Szymon Chrupczalski i Mateusz Janowski. Projekt powstał błyskawicznie, w ciągu dwóch dni i już jest ulepszany. Nowa wersja respiratora VentilAid ma cechować się większą niezależnością źródeł zasilania i możliwością użycia jeszcze prostszych komponentów. Koszt części w obecnej wersji i tak jest już ekstremalnie niski i wynosi zaledwie 200 zł. To jego największa zaleta, ponieważ jak zaznaczają twórcy, najpoważniejszą wadą podobnych projektów, jest konieczność stosowanie trudno dostępnych komponentów. 

 

Jak przewidują twórcy, zapotrzebowanie na takie urządzenia będzie tylko rosło w najbliższych miesiącach, co może spowodować drastyczny wzrost ich ceny. To postawi chorych w biedniejszych rejonach świata w jeszcze trudniejszej sytuacji. Dlatego respirator ostatniej szansy VentilAid można na drukarkach 3D wydrukować wszędzie na świecie. Jego projekt, pełną dokumentację oraz komplet niezbędnych informacji można pobrać na stronie www.ventilaid.org.

Zwracamy się z gorącą prośbą do lekarzy, anestezjologów i techników szpitalnych z doświadczeniem w pracy z respiratorami a także do inżynierów specjalizujących się w druku 3D oraz menedżerów, którzy mogą pomóc nam rozwijać ten projekt. Liczymy na to, że znajdziemy ludzi dobrej woli z całego świata. Razem możemy uratować życie wielu osób.

- apelują o pomoc twórcy VentilAid. 

Więcej o: