Koniec z aplikacjami naciągającymi nas na pieniądze? Google bierze się za fleeceware

Daniel Maikowski
Firma z Mountain View poinformowała o nowym regulaminie sklepu Google Play, który ma wyeliminować z platformy nieuczciwych twórców aplikacji. Chodzi przede wszystkim o aplikacje fleeceware, które naciągają użytkowników Androida na pieniądze.
Zobacz wideo

Fleeceware to problem, o którym na łamach naszego serwisu piszemy już od dawna. Chodzi tu o aplikacje, które oferują bardzo krótki darmowy okres próbny, a po jego upłynięciu obciążają nas bardzo wysokimi opłatami, chyba, że wcześniej samodzielnie wyłączymy płatną subskrypcję.

Eksperci podkreślają, że w skrajnych przypadkach takie opłaty sięgały kilkuset dolarów. Pisaliśmy m.in. o aplikacji z horoskopami, której użytkownicy - po okresie próbnym - byli obciążani opłatą w wysokości 69,99 dolarów tygodniowo. Podobnych apek  można znaleźć setki, o ile nie tysiące. Co gorsza - jak donosił serwis Android Police - trafiały one czasem na szczyt rankingu Play Store.

Google mówi STOP. Twórcy aplikacji muszą być precyzyjni

Ze statystyk, które w styczniu opublikowała firma Sophos wynika, że aplikacje fleeceware mogły zostać pobrane ze sklepu Play Store nawet 600 milionów razy. Ponieważ problem przybiera na rozmiarach z miesiąca na miesiąc, Google postanowiło zareagować.

Firma poinformowała właśnie o wprowadzeniu zmian w regulaminie sklepu Play Store, które jeśli nie wyeliminują, to przynajmniej utrudnią życie nieuczciwym twórcom apek. Zmiany, które wejdą w życie 16 czerwca, zmuszą do precyzyjnego informowania o możliwości anulowania subskrypcji.

Deweloperzy będą musieli również informować klientów o tym, jakie funkcje aplikacji są dostępne w jej bezpłatnej wersji, a jakie wymagają aktywowania subskrypcji. Z kolei Google ma wysyłać użytkownikom e-maile z przypomnieniem, że bezpłatny okres kończy się. W takiej wiadomości znajdzie się też ostrzeżenie o tym, że usunięcie aplikacji nie spowoduje anulowania subskrypcji.

Jak zabezpieczyć się przed aplikacjami, które chcą wyłudzić nasze pieniądze? Nic nie zastąpi  czujności. Warto uważać na wszelkie aplikacje, które wymagają od nas podania danych karty płatniczej. Warto również przynajmniej pobieżnie prześledzić regulamin danej aplikacji.

Google ostrzega przed oszustwami "na COVID-19"

Fleeceware to tylko jeden z problemów, z którymi zmaga się obecnie Google. Kolejnym jest plaga phishingu i spamu związanego z epidemią koronawirusa. Firma z Mountain View poinformowała, że w tylko w ubiegłym tygodniu natrafiła na 18 mln tego rodzaju wiadomości e-mail.

Jak tłumaczy Google, ataki phishingowe oraz inne oszustwa wymierzone w użytkowników takich usług jak Gmail "wykorzystują strach oraz zachęty finansowe, aby zachęcić ich do odpowiedzi". Przestępcy podszywają się m.in. pod WHO oraz organizacje charytatywne i próbują zachęcić potencjalne ofiary do przesłania rzekomych darowizn bądź instalacji złośliwego oprogramowania.