5G to piąta generacja sieci komórkowej. To przede wszystkim nowy standard w zakresie telefonii komórkowej. W praktyce tworzy szansę na znaczne zwiększenie przesyłu danych i np. znacznie szybszy internet mobilny. Możliwa będzie jednak również popularyzacja wielu rozwijających się obecnie usług np. inteligentnego domu, dzięki możliwości podłączenia do sieci nawet miliona urządzeń na kilometr kwadratowy.
Co daje sieć 5G? Bez wchodzenia w matematyczne obliczenia i szczegóły, które istotne są przede wszystkim dla fachowców, jej ogólne zalety to w pierwszym rzędzie:
Co daje sieć 5G w stosunku do standardu 4G? Przede wszystkim dołączone zostają nowe częstotliwości możliwe do wykorzystywania. Jednocześnie 5G jest kompatybilna z częstotliwościami używanymi dotychczas, co daje dodatkowy atut nowemu rozwiązaniu. Jednocześnie żadne wiarygodne badania nie wykazały dotychczas szkodliwości technologii 5G dla ludzkiego organizmu. Więcej oficjalnych informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.
Plus uruchamia sieć 5G w Polsce jako do tej pory jedyny podmiot komercyjny. 11 marca rozpoczęła się po wielu miesiącach prac pierwsza faza uruchamiania sieci 5G w Polsce. Grupa Cyfrowy Polsat zastosowała technologie od niedawna używane w Stanach Zjednoczonych i Chinach (Time Division Duplex). Bardzo obrazowy opis znaczenie tej sieci uruchamianej w siedmiu miastach Polski znajdziemy na stronie Plusa:
Działanie TDD można porównać do ruchu na nowoczesnej autostradzie – zamiast tłoczyć się w kolejkach na bramkach, w piątek wieczorem otwieramy 4 pasy autostrady np. z Łodzi do Gdańska, a w niedzielę 4 pasy w odwrotnym kierunku. Z kolei na zwykłej autostradzie, gdy w jednym kierunku jest korek to w drugą stronę ruch jest minimalny i nic nie da się z tym zrobić – tak działa technologia FDD
Cyfrowy Polsat szczyci się wyłącznością na stosowanie tej technologii w naszym kraju. Zapowiadana jest przepustowość rzędu 600 Mb/s w sytuacji, gdy obecnie wykorzystywana technologia pozwala na przesył wynoszący 20 - 25 Mb/s.
Plus 5G mapa zasięgu to w pierwszym etapie teren siedmiu dużych miast w Polsce i objęcie sygnałem 900 tysięcy osób. Do wspomnianych lokalizacji z dostępnością sieci 5G w pierwszej kolejności będą należeć:
Osiągnięcie takiego zasięgu możliwe stało się dzięki 100 stacjom bazowym. Drugi etap rozwoju 5G w sieci Plus to objęcie zasięgiem Warszawy i okolicznych miejscowości. Będzie to możliwe dzięki uruchomieniu 600 nowych stacji. Szacuje się, że nowa technologia za pośrednictwem sieci Plus dotrze wówczas do ponad 3 mln użytkowników.
Od 11 maja aby uzyskać dostęp do 5G należy spełnić następujące warunki:
Zobacz też: Mapa sieci 5G udostępniona. Sprawdź, czy jesteś w zasięgu
Jakie telefony obsługują sieć 5G? Co muszą posiadać? Kluczowa jest zdolność wykorzystania częstotliwości 2,6 GHz. Polska sieć oferuje swoim klientom telefony marki Huawei przystosowane do funkcjonowania w systemie 5G. Na rynku jest też dostępna pewna liczba modeli innych marek działających w połączeniu z omawianą technologią. Problem wciąż tkwi jednak w niedostatecznej ich ilości - sytuacja jednak powoli się zmienia. Urządzenie takie musi:
Wśród obecnie oferowanych przez sieć telefonów wyróżnić można cztery modele. Będą to:
Niestety żaden z certyfikowanych do użytku telefonów nie będzie obsługiwał aplikacji Googla. Jest to związane z toczącymi się amerykańsko - chińskimi sporami wokół funkcjonowania 5G. Nie ma na ten moment gwarancji, że z usługą świadczoną przez Plusa będą współgrać telefony innych producentów. Prawdopodobnie jako pierwszy z nich wkroczy do gry Samsung z unowocześnioną wersją Galaxy S20. Najprawdopodobniej oferta szybko zostanie jednak poszerzona.