Cyberprzestępcy podszywają się pod Play i Orange. Lepiej uważać, klikając w faktury

CERT Polska ostrzega przed nowym zagrożeniem w sieci. Oszuści znów podszywają się pod znane marki. Tym razem na celownik wzięli klientów sieci Play i Orange. Nie klikajcie w załączniki. To szkodliwe oprogramowanie służące do kradzieży środków z kont bankowych.
Zobacz wideo Technologia 5G zrewolucjonizuje internet, ale czy zagraża zdrowiu? Rozmawiamy z Wandą Buk

Cyberprzestępcy w ostatnich tygodniach działają bardzo aktywnie, decydując się przede wszystkim na organizowanie kampanii phishingowych. To ataki, w których wykorzystywana jest nasza łatwowierność, dzięki której na nasze komputery trafia szkodliwe oprogramowanie lub "wyciągane" są od nas konkretne informacje.

Niedawno cyberprzestępcy podszywali się pod Biedronkę i Allegro, oferując m.in. rzekomy bon rabatowy na 500 zł. W zamian wyciągali nasze dane i czyścili karty płatnicze. Tym razem wykorzystano wizerunek dwóch operatorów telekomunikacyjnych - Play i Orange.

O zagrożeniu poinformowało CERT Polska. Oszuści rozsyłali maile z załącznikami, w których miała znajdować się rzekoma faktura za usługi mobilne. W treści wiadomości zamieszczano jedynie "podsumowanie faktury" i zachęcano do otwarcia załącznika.

Atak wydaje się bardzo dobrze przygotowany. Cyberprzestępcy zadbali o szczegóły, takie jak podanie adresu korespondencji i stopki. W przypadku rzekomej faktury od Play znalazł się nawet dopisek, że autentyczność faktury można sprawdzić samodzielnie m.in. w aplikacji Play.

Wszystko po to, aby zachęcić do kliknięcia w załącznik. Tam, zamiast faktury, czyhał plik w formacie xlsm zainfekowany groźnym trojanem bankowym DanaBot. To szkodliwe oprogramowanie, które służy do wykradania środków zgromadzonych na kontach bankowych.

CERT Orange Polska informuje jeszcze o drugim ataku, choć już znacznie mniej wyrafinowanym. W e-mailu przestępcy piszą o rzekomych problemach z płatnością za usługi Orange. Zachęcają do kliknięcia w link i podania numeru karty bankowej. Dane te trafiają oczywiście do przestępców, którzy mogą wyczyścić zgromadzone na kartach środki.

Więcej o:
Komentarze (8)
Cyberprzestępcy podszywają się pod Play i Orange. Lepiej uważać, klikając w faktury
Zaloguj się
 • rafikzratusza

  Oceniono 8 razy 6

  najsmutniejsze jest to, że praktycznie zerowa jest szansa na skuteczność organów ścigania w tych sprawach; to czysta zachęta do żerowania na łatwowiernych, naiwnych, roztargnionych

 • Oceniono 1 raz 1

  Najsłabsze ogniwo - właściciel telefonu / komputera i tak zrobi dokładnie to, co mu jego intuicja podpowie ;-)

 • le5zek

  0

  Załącznik ma format *.xlsm - na pierwszy rzut oka widać, że jest to makro excela. Kto może wysyłać makro? Tylko oszust.

 • druga_wieza

  Oceniono 2 razy 0

  Na to jest tylko jedna skuteczna rada: CYFROWE WYKLUCZENIE.
  Poważnie.
  Nie chodzi o dokształcanie "niekumatej" cioci, która guzik wie o "komputerach i tych wnusiu, Internetach". Chodzi o wykluczenie cioci. Tak jest, fizyczną eliminację cioci.
  Eliminację z cyfrowego świata.
  Bank przez Internet? NIE! Ciociu, ciocia się w tym pogubi! Okradną ciocię!
  Faktury przez Internet? NIE! Ciociu, przyślą cioci fałszywą fakturę, tylko kłopoty z tego będą i wydatki!
  Karta płatnicza? Tu jest trochę lepiej, dużo zależy od cioci, ale karta tylko w realnym świecie i bez dostępu internetowego. A może jednak nie, bo ciocia - sami wiecie...

  I wiecie co? TO DZIAŁA.
  Kosztem jest pewna niewygoda, ale korzyścią jest bezpieczeństwo.

 • knur.ponury

  Oceniono 1 raz -1

  A co robi wydział do walki z cyberprzestępczością?

  Dalej zajęty tropieniem hejterów kulsonów?
  Róbcie tak dalej, to na pewno poprawicie sobie notowania.

 • ewolucja3

  Oceniono 1 raz -1

  Ja dostałam maila z informacją: "Powstał nowy wpis dotyczący Ciebie w Krajowym Rejestrze Zadłużenia" i plik z trojanem poniżej....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX