Ruszają testy aplikacji mObywatel. Punkty karne i prawo jazdy w telefonie

Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło testy nowej aplikacji dla systemu operacyjnego Android, która pozwoli jeździć bez prawa jazdy w portfelu. W wakacje z kolei ma zostać przygotowana wersja na iOS.

Wiele wskazuje na to, że już niebawem wszyscy kierowcy w jednym miejscu znajdą zarówno informacje o liczbie punktów karnych, jak również elektronicznej formie prawa jazdy. Aplikacja mObywatel na wszystkie systemy ma być gotowa w przeciągu kilku miesięcy.

Jakiś czas temu do użytku miała zostać oddana usługa mPrawo Jazdy, jednak w dalszym ciągu premiera jest przekładana. Początkowo miała być dostępna już w czerwcu i choć wiadomo, że do tego nie dojdzie, to Ministerstwo Cyfryzacji i tak ma dla nas dobre wiadomości.

W trakcie ostatniej konferencji prasowej resort poinformował o planach względem aktualizacji aplikacji mObywatel i zakończeniu zamkniętych testów jej funkcjonalności. Coraz bliższa premiery jest wersja dla systemu Android. W wakacje z kolei gotowa będzie aplikacja dla użytkowników iOS.

Elektroniczne prawo jazdy i licznik punktów karnych wśród nowości

Wśród nowości, jakie Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało dla obywateli, są przede wszystkim funkcjonalności w zakładce mPojazd. Główną będzie kopia prawa jazdy, do której dane czerpane będą z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Inne jednak może być zdjęcie, bowiem będzie ono pobierane przez system z bazy danych dowodów osobistych.

Kolejną nowością będzie dostęp do licznika punktów karnych. Dodatkowo pojawiać się będą informacje o zdarzeniach, za które zostały one przyznane, wraz z miejscem zdarzenia, datą i podstawą prawną, na mocy której naliczono punkty. Ich aktualizacja ma się odbywać maksymalnie w przeciągu 24 godzin.

Zobacz wideo Za którym razem zdałaś/eś prawo jazdy?
Więcej o: