Samolot typu AWACS leciał nisko nad Poznaniem. Ma zamontowany charakterystyczny radar

Amerykański samolot typu AWACS został zauważony przez mieszkańców Poznania około godziny 11. Znajdował się on stosunkowo nisko, dzięki czemu doskonale widać było jego charakterystyczny radar.

Statek powietrzny wczesnego ostrzegania, w skrócie AWACS, to samolot wojskowy służący do wykrywania innych statków powietrznych bądź wodnych dzięki radarowi odpowiedniej konstrukcji. To właśnie maszyna tego typu była widziana w środę 23 września w godzinach przedpołudniowych nad Poznaniem. Co ciekawe, w sierpniu samolot mogli dostrzec mieszkańcy Warszawy

Zobacz wideo Tam umierają samoloty. Cmentarzysko w Arizonie

Charakterystyczny samolot nad Poznaniem zadziwił mieszkańców miasta 

Wyróżniający się charakterystycznym radarem samolot pojawił się na niebie po godzinie 11. Jako że maszyna leciała stosunkowo nisko, mieszkańcy miasta mieli okazję przyjrzeć się jej oraz ją usłyszeć. Wielu z nich zwracało uwagę na huk towarzyszący przelotowi maszyny, a także nietypowy ślad dymny, które przez długi czas był widoczny na niebie. Dowodem na to są liczne zdjęcia oraz nagrania opublikowane w mediach społecznościowych. 

AWACS nad Poznaniem. Rzecznik PL Ławica: Samolot wystartował u nas

Pojawienie się maszyny potwierdzają także przedstawiciele Portu Lotniczego Poznań Ławica - Jest to samolot typu AWACS, należy on do wojska, dlatego nie mogę powiedzieć nic więcej na temat celu jego wizyty w Poznaniu. Mogę jedynie potwierdzić, że wystartował on dziś około południa z płyty lotniska na Ławicy - zdradził cytowany przez gloswielkopolski.pl, Błażej Patryk, rzecznik prasowy portu lotniczego. 

Amerykański samolot mógł pojawić się w Polsce w związku z trwającymi od 17 września ćwiczeniami Astral Knight 2020. Potrwają one do piątku 25 września. Biorą w nich udział lotnicy m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Polski, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Szwecji. W ćwiczeniach biorą udział nie tylko samoloty typu AWACS, ale również F-16, B-52 czy śmigłowce Mi-17.