Laptop gamingowy. Jakie powinien mieć parametry? To warto wiedzieć

Laptopy gamingowe dziś stanowią sporą część rynku, jednak jeszcze do niedawna, gaming kojarzył się raczej z konsolami i komputerami stacjonarnymi. Jak laptopy gamingowe zyskały największą popularność? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jaki laptop gamingowy wybrać?

Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: jakim graczem jestem? Czy jestem fanem tytułów nastawionych na rywalizację i esport, typu CS:GO czy League of Legends? Może uwielbiam grać w nowości jak Cyberpunk 2077? A może lubię spędzać godziny w grach strategicznych? Najbezpieczniejszym wyjściem jest oczywiście zakup jednostki, która udźwignie gry typu Cyberpunk na rozsądnej liczbie klatek na sekundę, ponieważ jeżeli radzi sobie z takim tytułem, poradzi sobie pewnie również z innymi mniej wymagającymi grami. Wiąże się to jednak z większymi kosztami takiego laptopa gamingowego. Jeżeli chodzi o gry stricte esportowe to nie wymagają one zazwyczaj dużej mocy obliczeniowej od naszego sprzętu. Przykładowo CS:GO, który jest jednym z najpopularniejszych tytułów esportowych na świecie, z jednej strony nie wymaga zbyt dużo, a z drugiej chciałoby się w nim mieć jak najwięcej klatkę na sekundę, gdyż zapewnia to lepszą płynność gry, co tym samym daje pewną przewagę nad przeciwnikiem.

Laptop gamingowy - plusy i minusy

Jeżeli wiemy, że nasz komputer gamingowy będzie stał w domu w jednym pokoju, na jednym konkretnym biurku, to może nie ma sensu kupować laptopa, tylko dobry komputer stacjonarny w korzystniejsze cenie. Jeżeli, zaś jesteśmy fanami oglądania filmów w łóżku, przeglądania internetu w sypialni i grania w wielu różnych pomieszczeniach, zakup laptopa gamingowego ma sens. Przy zakupie laptopa gamingowego dostajemy gotowy produkt, klikamy guzik i działa. W przypadku komputerów stacjonarnych nie jest to zawsze takie oczywiste. Oczywiście istnieje możliwość, zakupy złożonego sprzętu, jednak zabawa z podłączeniem tego wszystkiego pozostaje po naszej stronie. To daje nam większe możliwości optymalizacji, jednak wymaga też czasu i dodatkowych środków finansowych na fachowca. Na niekorzyść laptopa gamingowego w starciu z komputerem stacjonarnym będzie działał rozmiar ekranu. W przypadku niektórych gier za mały ekran laptopów może być nawet kłopotliwy dla gracza, a w pozostałych, większy monitor da nam po prostu większy komfort rozgrywki. 

Zobacz wideo Jak pracuje się z Keanu Reevesem? Opowiada twórca Cyberpunka

Dlaczego laptopy gamingowe stały się takie popularne?

Głównym powodem może być ich uniwersalność. Nie chodzi tu już tylko o granie, ale dają nam one wiele innych możliwości. Jeżeli pasjonujesz obróbką zdjęć czy montowaniem i edycją filmów, taki laptop zapewni ci jakościowe warunki pracy. Drugim powodem jest rozwój technologii, który pozwolił na zwiększenie wydajności laptopów. Kiedyś wysoka wydajność była domeną komputerów stacjonarnych, dziś możliwe jest ''zamknięcie jej'' w małej, przenośnej przestrzeni.

Laptop gamingowy – parametry

Specyfikacja naszego laptopa, powinna w dużym stopniu zależeć od tytułów, w jakie chcemy na nim grać. Jeżeli, myślimy o tytułach esportowych w zupełności wystarczy nam nieco starszy sprzęt, a zarazem taki, który nie jest z najwyższej półki cenowej. Przykładowe parametry laptopa gamingowego do gier esportowych:

  • Procesor Intel Core 10300H
  • Karta Graficzna NVIDIA GeForce GTX 1650 TI
  • Pamięć RAM: 8GB
  • Windows 7/8/10
  • Cena takiej konfiguracji to około 3500 zł.

Jeżeli, zaś mówimy o graniu w najnowsze produkcje, to trzeba będzie wykosztować się bardziej. Weźmy dla przykładu rekomendowane wymagania sprzętowe dla Cyberpunka 2077. Jeżeli chcemy grać w rozdzielczości 1440p na ustawieniach graficznych Ultra, nasz laptop powinien być wyposażony w:

  • Procesor Intel Core i7-10750H
  • Karta Graficzna NVIDIA GeForce RTX 2060
  • Pamięć RAM: 12 GB
  • Windows 10
  • Cena takiej konfiguracji to około 6000 zł

Zobacz też: Te etui są pancerne. Niezniszczalne osłony na laptopy i tablety

Więcej o: