Karty graficzne do gamingu. 5 propozycji, na które warto zwrócić uwagę

Jaką kartę graficzną do gier wybrać? Które parametry powinny zwrócić naszą uwagę? Spośród wielu ofert na rynku, wybraliśmy 5 reprezentatywnych propozycji.

Karty graficzne dla graczy. Jakie powinny być?

Karty graficzne są jednym z podstawowych elementów odpowiadających za wydajność komputera. Ich znaczenie wzrasta, gdy urządzenie ma służyć przede wszystkim do grania - pamiętajmy, że gry komputerowe stawiają bardzo wysokie wymagania także jeśli chodzi o grafikę. Wybierając kartę graficzną do laptopa lub komputera stacjonarnego, musimy być pewni, poradzi sobie ona zwłaszcza z wyświetlaniem bardzo zaawansowanej grafiki i płynnością wyświetlania animacji. 

Do nowszych gier poleca się dedykowane karty graficzne, które są osobnymi układami i dzięki temu mają szansę na osiągnięcie większej wydajności. Dobrze zgrane z procesorem i pamięcią RAM spełnią swoje zadanie. Decydujące będą jednak szczegółowe parametry. Na co warto zwrócić uwagę?

Komputery stacjonarne i laptopy do gamingu - na co uważać przy wyborze karty?

Przy najnowszych tytułach gier zaleca się, żeby cena nie była uważana za pierwszorzędny wyznacznik dla kupna tego lub innego modelu. Kompatybilność z innymi podzespołami i sprostanie oczekiwaniom gracza powinny mieć pierwszeństwo. Wybór produktu powinien poprzedzić dobry research z uwzględnieniem recenzji poszczególnych modeli i opinii, które panują na ich temat. W przypadku zainteresowania najnowszymi tytułami gier - warto czytać fora. Użytkownicy chętnie dzielą się wrażeniami, które mają po zagraniu na sprzęcie wyposażonym w poszczególne karty graficzne. 

Jeśli chodzi o parametry techniczne, to w szczególności zwraca się uwagę na:

 • rodzaj i wielkość pamięci RAM - w tym przypadku wszystko zależy od gry, w którą zechcemy grać; w przypadku rozdzielczości 4K Ultra HD powinno to być przynajmniej 8 GB RAM (zaleca się nawet 11 GB)
 • ilość jednostek przetwarzania
 • rodzaj i ilość złączy - najczęściej używa się złączy HDMI; im większa ilość, tym większa ilość monitorów może być podłączona w jednym czasie  
 • opcję łączenia z innymi kartami
 • sposób chłodzenia i jego siła
 • rozdzielczość, która jest obsługiwana
 • VR - obsługa VR jest niezbędna, gdy chcemy skorzystać z tej technologii podczas grania lub oglądania filmów
 • taktowanie - taktowanie rdzenia określa się poprzez taktowanie bazowe i maksymalne; wyższe zawsze jest lepsze 
 • opcję magistrali pamięci - im szersza, tym mniejsze straty wydajności
 • typ procesora graficznego - poleca się chipsety AMD Radeon RX, Nvidia Geforce GTX lub Nvidia Geforce RTX
 • wymiary - ważne, gdy obudowa komputera posiada niewielkie gabaryty
 • podświetlenie - może być efektownym elementem wizualnym w obudowie komputera
 • Ray tracing - technologia, która zapewnia bardzo duży realizm efektów świetlnych

Jakie karty graficzne dla graczy? Przegląd polecanych modeli

Które konkretnie karty graficzne warto wybrać? Oto 5 polecanych modeli:  

Tanie karty graficzne:

 • ASUS Phoenix GeForce GTX 1050Ti 4GB GDDR5

Do kupienia za niecałe 1000 zł. 4 GB VRAM szybkie taktowanie do 1620 MHz i szybka pamięć GDDR5 to za tę cenę dobra oferta. Zestaw radiatora i wentylatora oferuje dobrą wydajność chłodzenia, które jest też dość ciche. Technologia Ansel pozwala na robienie zrzutów z dowolnej perspektywy. Kartę wyposażono w złącza HDMI, DisplayPort i DVI. 

 • Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti 4GB

Również do kupienia poniżej 1000 zł. Komputery i laptopy z GeForce zadziwiają swoją wydajnością. Architektura Nvidia Pascal pozwala nie tylko grać w najnowsze tytuły, ale też bez obaw oczekiwać wielu nadchodzących premier. Poprawiając oferowane przez siebie karty graficzne, producenci zadbali o płynność grafiki i efekty satysfakcjonujące nawet wymagających graczy. 

Karty graficzne do 2000 zł:

 • ASUS Dual Radeon RX 5500 XT EVO OC 8G

Za nieco powyżej 1000 zł można kupić ASUS Dual Radeon RX 5500 XT EVO OC 8G. Jakie są zalety takiego wyboru? Zachęca przede wszystkim 8 GB pamięci VRAM i rdzeń AMD Navi z liczbą 1408 procesorów strunowych. Do tego wydajne chłodzenie, które pozwala na długą pracę. Karta jest fabrycznie podkręcona i energooszczędna. Dobry stosunek jakości do ceny.

Karty graficzne powyżej 2000 zł:

 • ASUS Radeon 6800 XT TUF 16 GB OC

Doskonały model o pamięci VRAM liczącej sobie aż 16 GB, który kosztuje ponad 6000 zł. Jedna z topowych kart do grania naszpikowana nowoczesnymi rozwiązaniami. Dla osób, które cenią sobie komfort grania i wysoką jakość rozgrywki. 

 • ASUS GeForce RTX 3080 STRIX Gaming 10 GB OC

Karty graficzne GeForce znajdują się wysoko w niejednym rankingu. Za niespotykane wrażenia trzeba jednak słono zapłacić - często znacznie powyżej 5000 zł. Rozdzielczość 8 K, najmniejsze opóźnienia i doskonała rozdzielczość HDR muszą jednak dużo kosztować. 

Zobacz też: Co powinny mieć myszki i klawiatury gamingowe? Te cechy sprzyjają wielogodzinnemu graniu

Zobacz wideo Ta gra ma w Polsce status kultowy. Na czym polega fenomen Heroes 3?
Więcej o: