Te pady są najlepsze. Sprawdzamy, które modele cieszą się największą popularnością wśród graczy

Pad to urządzenie niezbędne dla graczy, którzy preferują korzystanie z kontrolera zamiast klawiatury i myszy komputerowej. Które pady polecają gracze? Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Pady. Czy mają przewagę nad klawiaturą i myszką?

Pady to urządzenie służące do sterowania podczas rozgrywki, którą gracz odbywa w grze za pośrednictwem komputera lub konsoli do gier. Na komputerze grę można obsługiwać, korzystając ze znajdujących się w standardowym wyposażeniu klawiatury i myszki, lub dokupując odpowiedniego pada. Na rynku dostępna jest cała masa tego rodzaju sprzętu w różnych cenach, a co za tym idzie oferujących różnego poziomu jakość. 

Wielu graczy stawia sprawę bardzo jasno: żaden pad nie jest w stanie zastąpić im klawiatury i myszy. Inni z kolei uważają, że korzystanie z kontrolera jest o wiele wygodniejsze. Obiektywnie rzecz ujmując pady dobrze sprawdzają się w różnego typu grach: wyścigach, strzelankach czy action-RPG, choć ich przeciwnicy zwracają uwagę, że tam, gdzie trzeba precyzji, często zawodzą (ale to chyba w znacznej mierze zależy też od predyspozycji gracza). Dobrze jest też zwrócić uwagę na sugestie producenta, które także mogą pomóc w doborze odpowiedniego do gry sprzętu. W ostatecznym rozrachunku to sam gracz musi zdecydować, która konfiguracja daje mu większy komfort. 

Jak wybrać pady?

Kiedy chcemy pograć ze znajomymi na komputerze, wówczas nie mamy innego wyjścia jak zaopatrzyć się w kontrolery. Jak wybrać pady, które pozwolą nam na rozgrywanie satysfakcjonujących rozgrywek? Otóż przede wszystkim należy zwrócić uwagę na parametry techniczne, takie jak:

  • łączność z komputerem - do wyboru mamy pady bezprzewodowe i przewodowe; te pierwsze gwarantują komfort i brak ograniczeń, pod warunkiem, że mają odpowiednio duży zasięg i długi czas pracy bez ładowania; przewodowe ograniczają nam odległość od komputera, ale nie wymagają ładowania
  • kompatybilność - jeśli posiadasz lub masz w planie zakup konsoli do gier, wtedy warto sprawdzić, czy dany pad do gry na PC będzie kompatybilny z innym sprzętem (np. PS5 czy Xbox)
  • ergonomia i wykonanie - pad przed zakupem najlepiej przetestować, aby przekonać się naocznie czy dobrze leży nam w ręce, czy materiał, z którego jest wykonany, nie ślizga się w ręce, a obudowa jest wytrzymała i odporna na uderzenia i wstrząsy.

Popularne pady: najczęściej polecane modele

Popularne pady polecane przez graczy to te, które mają szybki czas reakcji, pozwalają na precyzyjne ruchy, są trwałe i ergonomiczne w użytkowaniu. Oto lista modeli, które mogą Cię zainteresować:

  • kontroler Dual Sense (cena około 320 złotych) - nowy kontroler od Sony powstał z myślą o PS5, jednak nie ma problemu z tym, by połączyć go z tradycyjnym PC za pomocą kabla. Obecnie pad jest już częściowo kompatybilny z platformą STEAM, co niedługo ma się zmienić w pełną zgodność, wówczas naprawdę warto będzie zainwestować w takie udogodnienie
  • kontroler Microsoft Xbox Series X/S  (cena około 250 złotych) - to z kolei propozycja przygotowana do dwóch najnowszych Xboxów; z komputerem łączy się zarówno po kablu, jak i bezprzewodowo. Pad zasilany jest bateriami. Jest on obsługiwany przez system operacyjny Windows 10, posiada także wsparcie na platformie Steam.
  • Nacon Revolution Pro Controller 3 (cena około 420 złotych) - to z kolei kolejna propozycja sprzętu od Sony; pad oferuje użytkownikom: połączenie przewodowe kablem USB-C, panel dotykowy, dodatkowe cztery przyciski funkcyjne, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm do audio, wskaźnik LED statusu gracza. 

Zobacz też: To najlepsze klawiatury gamingowe na rynku. Wygodne modele z podświetlanymi klawiszami

Zobacz wideo 5 gier, które w 2020 roku zrobiły na nas największe wrażenie. Są niespodzianki
Więcej o: