Apple może zakończyć produkcję iPhone'a 12 mini. Zainteresowanie jest zbyt małe

Wedle nieoficjalnych informacji, Apple ma porzucić najmniejszego z zaprezentowanych w październiku iPhone'ów. Produkcja iPhone'a 12 mini ma zostać przerwana w drugim kwartale 2021 roku z powodu bardzo małego zainteresowania telefonem.
Zobacz wideo Nawet Apple się myli. Oto największe wpadki giganta

Apple wypuściło w październiku 2020 roku aż cztery iPhone'y. Ten najmniejszy z dopiskiem mini miał stać się świetną propozycją dla osób szukających smartfona z mocną specyfikacją, ale niedużym ekranem (iPhone 12 mini ma przekątną 5,4 cala). W wraz z wersją mini, pokazano też większego iPhone'a 12 (6,1 cala), iPhone'a 12 Pro (6,1 cala) oraz iPhone'a 12 Pro Max (6,7 cala).

Apple zakończy produkcję iPhone'a 12 mini?

Produkcja najmniejszego z nowych iPhone'ów może zostać niebawem zakończona - twierdzi William Yang, analityk firmy JP Morgan. Yang bazując na informacjach z notatki Apple skierowanej do inwestorów stwierdził, że amerykański gigant porzuci swój najmniejszy z pokazanych niedawno iPhone'ów 12 już w drugim kwartale tego roku. Oznaczałoby to, że Apple zakończył produkcję urządzenia nawet zaledwie pół roku po prezentacji.

Zdaniem analityka JP Morgan, iPhone'a 12 mini notuje zdecydowanie gorsze wyniki sprzedażowe od większych braci. Z wyliczeń firmy CIRP wynika, że wersja mini odpowiadał za zaledwie 6 proc. całkowitej sprzedaży iPhone'ów 12 w październiku i listopadzie. Popyt był bowiem zdecydowanie niższy niż zakładano.

Co więcej, oczekiwania produkcyjne dla iPhone'a 12 mini już zostały zmniejszone o 11 mln sztuk. Podobnie jest z bazowym modelem iPhone 12, co do którego oczekiwania zmniejszono o 9 mln egzemplarzy. iPhone 12 mini nie zniknie jednak - przynajmniej na razie - ze sklepów. Apple ma zapas tych urządzeń, który powinien wystarczyć na pewien czas. 

Apple zwiększy produkcję innych smartfonów

W zamian firma planuje podobno zwiększenie produkcji iPhone'a 12 Pro Max o 11 mln sztuk, tak aby pokryć spore zapotrzebowanie klientów na największy telefon Apple. Sprzedaje się on bowiem zaskakująco dobrze.

Zwiększona ma zostać również produkcja dwóch innych smartfonów Apple, które są często wybierane przez kupujących - iPhone'a 12 Pro (o 2 mln sztuk) i iPhone'a 11 (o 8 mln sztuk). Najwyraźniej więc Apple nie najlepiej przewidziało preferencje swoich klientów, którzy zamiast małych, wolą większe smartfony z iOS.

Z analiz Yanga wynika, że podwykonawcy Apple wyprodukują w 2021 roku łącznie od 80 do 90 mln iPhone'ów. Z nieoficjalnych doniesień wiadomo, że Apple pracuje już nad iPhonem SE trzeciej generacji, który powinien zadebiutować w pierwszej połowie 2022 roku. Obok podstawowej wersji z niewielkim ekranem powinna zostać również pokazana większa pod nazwą iPhone SE Plus.

Więcej o: