Amazon.pl już dostępny. Ale większości produktów Amazona i tak nie kupicie. A to nie koniec problemów

Polska odsłona popularnego sklepu Amazon wystartowała. Niestety nie jest tak kolorowo, jak mogło wydawać się przed premierą. W amazon.pl brakuje wielu produktów od samego Amazona. A to nie koniec problemów.
Zobacz wideo Aplikacje VOD - ułatwią oglądanie filmów i seriali na smartfonie

Na temat otwarcia polskiej edycji e-sklepu Amazon plotkowano już od dłuższego czasu. W styczniu amerykański gigant e-commerce potwierdził, że wejdzie do Polski, choć nie chciał przyznać, kiedy to zrobi. Strona amazon.pl ostatecznie wystartowała we wtorek w nocy. Zupełnie po cichu - bez zapowiedzi, bez jakiegokolwiek szumu i bez kampanii reklamowej.

Amazon.pl DM

Amazon.plAmazon.pl DM

Amazon.pl ogołocony z istotnych produktów

Słysząc o wejściu do Polski pełnoprawnej wersji sklepu Amazon, mogliśmy spodziewać się, że da to możliwość łatwego kupowania autorskich produktów amerykańskiego giganta w oficjalnej dystrybucji, bezpośrednio od producenta. Faktycznie tak jest, choć oferta urządzeń Amazona w amazon.pl jest mocno okrojona.

Pomijając już mnóstwo mniej popularnych urządzeń i akcesoriów, brakuje przede wszystkim czytników e-booków Kindle. Dostępny jest tylko jeden - Kindle Paperwhite tylko w wersji bez reklam i tylko w kolorze czarnym. Jest jednak bardzo drogi, bo jego cena to 650 lub 790 zł (za wersje odpowiednio 8 i 32 GB).

Brakuje chociażby innych wersji kolorystycznych i całej gamy pozostałych czytników Kindle oraz innych urządzeń. W amazon.pl nie znajdziemy ani droższego Kindle'a Oasis, ani tańszych wersji czytników od Amazona, które bez problemu kupią np. niemieccy użytkownicy w amazon.de. Tam ich ceny zaczynają się od 80 euro, czyli nieco ponad 360 zł. Zresztą daleko szukać nie trzeba, bo zdecydowanie większy ich wybór znajdziemy w polskich sklepach z elektroniką czy... na Allegro.

Oferta urządzeń od Amazon na polskim amazon.plOferta urządzeń od Amazon na polskim amazon.pl fot. zrzut ekranu ze strony amazon.pl

Zakładka z autorskimi produktami Amazona w amazon.pl w ogóle wygląda bardzo biednie. Poza wspomnianym Kindle Paperwhite możemy kupić jeszcze inteligentne głośniki Amazon Echo i Echo Dot 4. generacji oraz trzy rodzaje etui do wyżej wymienionego czytnika e-booków. Łącznie zaledwie 6 produktów. W przypadku m.in. amerykańskiego amazon.com możemy wybierać do woli z całej gamy tabletów, czytników, inteligentnych urządzeń, przystawek TV i dziesiątek akcesoriów.

Oferta urządzeń od Amazon na amerykańskim amazon.comOferta urządzeń od Amazon na amerykańskim amazon.com fot. zrzut ekranu ze strony amazon.pl

Amazon potraktował Polskę trochę po macoszemu 

Nietrudno odnieść też wrażenia, że Amazon niespecjalnie dobrze przygotował się na wejście na polski, zdominowany głównie przez Allegro, rynek. O ile w wielu popularnych kategoriach oferta amazon.pl wydaje się już dziś bardzo szeroka, to w innych produktów jest stosunkowo mało, a np. w kategorii art. spożywcze nie znajdziemy ich w ogóle. Co więcej, bez większych problemów natrafimy na oferty, które są niedostępne, a jednak w wynikach wyszukiwania się pojawiają.

Na domiar złego, nie wszystkie informacje na temat produktów Amazona uzyskamy po polsku. Dla przykładu instrukcja "Jak kupować e-booki" jest w naszej rodzimej mowie, jednak jeśli chcemy kupić jeden z nich, przenoszeni jesteśmy na stronę amazon.com w języku angielskim, a ceny widzimy w dolarach. Podobnie dzieje się gdy na stronie amazon.pl klikniemy "Amazon Music".

Największym problemem (dość zaskakującym zresztą) wydaje się jednak brak usługi Amazon Prime, która konkurowałaby z Allegro Smart polskiej platformy handlowej. Prime, który daje dostęp do darmowych dostaw, zniżek na wybrane produkty oraz szeregu innych korzyści, nad Wisłą zwyczajnie nie działa. I brakuje informacji, czy w przyszłości się to zmieni. 

Oby były to jednak jedynie problemy wieku dziecięcego, a Amazon dostosował swoją ofertę do standardów znanych z innych krajów. Na razie wydaje się, że amerykański gigant potraktował polskich użytkowników trochę po macoszemu.

Więcej o: