Dron dostarczył zakupy do domu klienta. Pierwszy taki przelot w Polsce

Decathlon dostarczył przesyłkę ze sklepu stacjonarnego do domu klienta, wykorzystując drona. To pierwsze takie wydarzenie w Polsce.
Zobacz wideo Nie zatrzymujesz się przed przejazdem kolejowym? Policja może to wyśledzić z drona

Dron Hermes V8M wyprodukowany przez katowicką firmę Spartaqs Group wystartował 11 maja z lądowiska przy sklepie Decathlon Lublin Węglin. Na jego pokładzie znajdowało się kilka paczek.

Dron pomyślnie dostarczył paczkę mimo trudnych warunków pogodowych

"Pierwszą dostarczył prosto do rąk klienta sklepu, wykonując śródlądowanie na terenie prywatnej posesji" - czytamy we wpisie firmy opublikowanym na Facebooku. Następnie dron ponownie wystartował i przemierzając 7 km, dotarł do drugiego sklepu Decathlon Lublin Czechów. Tam obsługa odebrała przesyłkę transportowaną w przestrzeni cargo na pokładzie drona.

"Dronoid poruszał się na wysokości 120 metrów i mimo słonecznej pogody, warunki do lotu na tej wysokości były bardzo trudne z uwagi na silne porywy wiatru, osiągające chwilami nawet do 18 m/s" - napisano na Facebooku. Jednak jak podkreśla firma Spartaqs Group, dron pomyślnie zrealizował swoje zadanie.

Drony dostawcze mogą zautomatyzować proces dostarczania przesyłek

Pomysł wykorzystania dronów w transporcie zyskuje coraz większe zainteresowanie na świecie. Firma Amazon już w 2016 roku rozpoczęła podobne testy, a sam pomysł na usługę Prime Air przedstawił w 2013 roku Jeff Bezos w programie "60 Minutes" sieci telewizyjnej CBS.

Drony w roli dostawców mogą znacznie przyspieszyć i zautomatyzować proces dostarczania paczek do klientów. Takie rozwiązanie, zanim zostanie wprowadzone w życie, musi zostać dokładnie przetestowane w warunkach rzeczywistych.

Więcej o: