Najlepsze drony nie tylko dla początkujących. Jaki dron wybrać?

Drony to pory wybór modeli o zróżnicowanych możliwościach. Niektóre wyróżniają się świetną jakością filmów, inne naprawdę prostą, intuicyjną obsługą. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?Które drony są teraz najpopularniejsze na rynku?

Drony szturmem podbijają rynek elektroniki użytkowej. Te mniejsze i tańsze często są traktowane jako zabawki dla dzieci. Na rynku jest jednak coraz więcej modeli o zaawansowanych możliwościach technicznych, które użytkowane są przez przedsiębiorców do tworzenia komercyjnych projektów. Profesjonalne drony znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Są wykorzystywane przez geodetów do wykonywania precyzyjnych pomiarów czy też przez służby ratownicze do prowadzenia poszukiwań w trudnych warunkach.

Zobacz też: Drony na usługach polskiej policji. W Warszawie kontrolowały przejścia dla pieszych

Drony. Skąd ich popularność i do czego są wykorzystywane?

Tego typu urządzenia wyposażone są w szereg udogodnień, które pozwalają na wszechstronne ich wykorzystanie. Znajdują się w nich wysokiej jakości kamery, dzięki którym można kręcić filmy czy sprawdzać stan różnego typu instalacji (np. kamery termowizyjne pomagają w inspekcjach paneli fotowoltaicznych). Dodatkowo zamontowane czujniki pomagają monitorować np. poziom smogu.

Ze względu na te wszechstronne zastosowania coraz częściej możemy natknąć się na różnego rodzaju modele dronów. Które warto wziąć pod uwagę? Wszystko zależy od tego, do jakich zadań ma zostać przeznaczone urządzenie.

Dynetics X-61A podczas dziewiczego lotu 23 listopada 2019 r.Nowy dron w testach. Sam wróci do samolotu-matki

Drony z kamerą: najpopularniejsze marki na rynku

Drony z kamerą można wykorzystać do wielu zadań. Mogą służyć rozrywce, ale też być wykorzystywane w celach komercyjnych. Obecnie najciekawsze dostępne na rynku modele dronów to m.in.:

  • UGO Fen 2.0 (cena około 199 zł)

UGO Fen 2.0 to budżetowa propozycja drona z kamerą, który oferuje użytkownikom możliwość rejestrowania obrazu z powietrza. Urządzenie posiada wbudowany 6-osiowy żyroskop, który zapewnia stabilizację zarówno w czasie lotu, jak i zawiśnięcia w powietrzu. Ma trzy poziomy prędkości lotu i możliwość awaryjnego zatrzymania. Czas lotu to około 9 minut.

  • Syma Z3 (cena około 319 zł)

Syma Z3 to całkiem przyzwoity dron w dobrej cenie. Posiada składaną konstrukcją oraz system pozycjonowania oparty o sensor optyczny. Jest wyposażony w kamerę 720p z opcją podglądu w czasie rzeczywistym na smartfonie. Ponadto na uwagę zasługuje przycisk automatycznego startu i lądowania oraz dwie prędkości lotu. 

  • Hubsan H123D X4 Jet (cena około 849 zł)

To zdecydowanie sprzęt z wyższej półki. Posiada karbonową konstrukcję i bezszczotkowe silniki, które gwarantują szybkość reakcji i możliwość wykonywania akrobacji. Hubsan J123D X4 Jet jest wyposażony w kamerkę HD o regulowanym kącie widzenia. Producent deklaruje, że dron ma zasięg do około 100 metrów i czas pracy do 10 minut na jednym ładowaniu. 

  •  DJI Mini 2 (cena około 2200 zł)

To świetny sprzęt dla osób, które zaczynają swoją przygodę z kręceniem filmów dronami. Oferuje on niską wagę (<249 g) i kompaktowe rozmiary, co pozwala zabrać go wszędzie ze sobą. Ma możliwość 30 minut lotu i zasięg transmisji wideo do 6 km. Osiąga maksymalną wysokość 4000 m. Dron DJI Mini 2 nagrywa w rozdzielczości 4K, jest odporny na wiatr osiągający 5 w skali Beauforta.

Zobacz wideo Ujęcia filmowe z drona z wyłączenia oświetlenia w Płocku

Drony: obowiązkowa rejestracja operatorów

Osoby korzystające z dronów zobowiązane są do znajomości obowiązujących je zasad. Na tę chwilę operator drona, który używa go w celach prywatnych, musi pamiętać, by:

  • lot odbywał się w zasięgu jego wzroku;
  • w terenie zabudowanym urządzenia o masie przekraczającej 600 g zachowywały minimum 30 m odległości od ludzi i pojazdów oraz 100 m od zabudowań i zgromadzeń ludzi.

Drony o masie poniżej 600 g mogą swobodnie poruszać się w terenie zabudowanym, zachowując bezpieczną odległość od ludzi, zwierząt i przedmiotów. Bez względu na masę drony mają zakaz poruszania się nad terenami wojskowymi, obiektami jądrowymi, elektrowniami, wodociągami, lotniskami i innymi terenami zamkniętymi.

31 grudnia 2020 roku  w życie weszły nowe ujednolicone przepisy dotyczące wykonywania lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi. Dotyczą one praktycznie wszystkich użytkowników dronów. Użytkownicy tego typu urządzeń będą zobligowani do zarejestrowania siebie jako operatora urządzenia. Jak to się będzie odbywać? Rejestracji drona trzeba dokonać na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Konieczne jest podanie danych osobowych lub danych firmy. System wygeneruje numer rejestracyjny, który należy umieścić na dronie. Po zakończeniu procedury rejestracji operator przejdzie jeszcze szkolenie online zakończone testem wiedzy. Bez zaliczenia go będziemy mieć możliwość sterowania jedynie najmniejszymi dronami. 

Szkoła latania Dronami RCPolska rajem dla dronów? A jak jest na świecie? Nowe przepisy w UE

Więcej o: