"Koszmar druku" zażegnany. Microsoft załatał poważną lukę w Windows 10. Uaktualnij szybko system

Microsoft załatał już w Windows 10 poważną lukę Print Nightmare. Firma zaleca jak najszybszą aktualizację systemu. Inaczej jest on narażony na groźne ataki hakerów.

Kilka tygodni temu dowiedzieliśmy się o poważnej luce w zabezpieczeniach Windowsa 10. Program do druku Windows Print Spooler pozwalał zdalnie uruchomić dowolny kod w systemie. Tym samym hakerzy mogli przejąć całkowitą kontrolę nad komputerem. Microsoft zaczął przyglądać się problemowi na początku zeszłego tygodnia i wypuścił właśnie aktualizację, która eliminuje błąd. 

Windows 10 - ważna aktualizacja bezpieczeństwa

Problem dotyczy przede wszystkim Windowsa 10, ale może też zaistnieć na Windowsie 7 oraz 8. Z tego powodu firma wypuściła poprawki bezpieczeństwa, dla wszystkich systemów, również dla niewspieranego już Windowsa 7. Zaleca się natychmiastową instalację aktualizacji w celu uniknięcia ataku - informuje portal centrumxp.pl.

"Rozwiązano problem z exploitem w usłudze Windows Print Spooler, umożliwiającym zdalne wykonanie kodu, znanym jako "PrintNightmare", jak zostało udokumentowane w CVE-2021-34527. Po zainstalowaniu tej i następnych aktualizacji Windows użytkownicy, którzy nie są administratorami, mogą instalować jedynie podpisane sterowniki drukarki dla serwera wydruku. Domyślnie administratorzy mogą instalować podpisane i niepodpisane sterowniki dla serwera wydruku. Zainstalowane certyfikaty główne w systemowych Trusted Root Certification Authorities ufają podpisanym sterownikom. Microsoft zaleca natychmiastowe zainstalowanie tej aktualizacji na wszystkich wspieranych klientach i serwerach systemu operacyjnego Windows, zaczynając od urządzeń, które obecnie hostują rolę serwera wydruku. Masz również opcję konfiguracji ustawienia rejestru RestrictDriverInstallationToAdministrators, aby uniemożliwić nie-administratorom instalowanie podpisanych sterowników drukarki na serwerze wydruku. Więcej informacji znajdziesz w KB5005010" - przekazał Microsoft. 

Windows 11 już jest 

Microsoft szykuje się do wprowadzenia Windowsa 11 dla wszystkich użytkowników. Będzie to ewolucja poprzedniej wersji systemu, zmiany są spore, ale w gruncie rzeczy kontynuują przyjęte wcześniej trendy. Gotowa jest już wersja testowa Windowsa 11, którą można pobrać i zainstalować na własnym urządzeniu.

Zobacz wideo Nieoczywiste korzyści płynące z bankowości internetowej
Więcej o: