Netflix, HBO GO, Apple TV+, Player, a może Viaplay? Sprawdzamy oferty największych platform streamingowych [TEST]

Daniel Maikowski
Kolejne serwisy streamingowe wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu. Niedawno do tego już licznego grona dołączyło choćby Viaplay, a czekają nas jeszcze premiery HBO Max oraz Disney Plus. Jak odnaleźć się w ofercie platform sVOD? Jak wygląda kwestia cen i ofert? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.

O tym, że w ofercie serwisów sVOD dostępnych w Polsce można się dziś łatwo pogubić rozmawialiśmy w jednym z ostatnich odcinków podcastu TechnoTerapia. Platform streamingowych jest na rynku coraz więcej, a żeby wykupić każdą z nich, musielibyśmy zapłacić nawet 150-200 złotych miesięcznie.

Posłuchaj podcastu

Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu wszystkie informacje na temat poszczególnych serwisów, aby ułatwić wam wybór. W tym miejscu warto dodać, że w zestawieniu bierzemy pod uwagę tylko platformy sVOD, czyli te oferujące dostęp do filmów i seriali w modelu subskrypcyjnym. Na rynku działa również sporo serwisów VOD (np. VOD.pl czy Rakuten), które działają jednak w innym modelu biznesowym.

W zestawieniu nie ujęliśmy też serwisu Polsat Box GO, który wkrótce zastąpi platformę ipla.tv. Wynika to z faktu, że wciąż nie znamy wszystkich szczegółów dotyczących jego oferty i dostępnych pakietów.

Jeśli chodzi o liczbę tytułów dostępnych w bibliotekach poszczególnych serwisów, to do tych informacji należy podchodzić z pewną ostrożnością. Są to oficjalne dane przekazywane przez platformy, które w  kilku przypadkach mogą budzić pewne wątpliwości. Warto też pamiętać, że w ramach ofert niektórych serwisów możemy wykupić dodatkowe pakiety. W takim wypadku dane na temat wielkości biblioteki dotyczą scenariusza, w którym korzystamy z najwyższego planu abonamentowego.

embed
embed

Ostatecznie do naszego zestawienia trafiły następujące serwisy:

  • Apple TV+
  • Canal+ Online
  • CDA Premium
  • HBO GO
  • Netflix
  • Player.pl
  • Prime Video
  • Viaplay
embed

Porównanie platform sVOD - Apple TV+

To jedna z najmłodszych platform sVOD na rynku, której dostępność jest dodatkowo dość ograniczona. Apple TV+ możemy oglądać w przeglądarce internetowej, na telewizorach Smart TV i konsolach, a także na wszelkich urządzeniach Apple. Nie znajdziemy jej natomiast na smartfonach z Androidem.

Oferta Apple TV+ pod względem wielkości biblioteki nie powala. Na ten moment znajdziemy tu tylko ok. 70 filmów i seriali. Serwis stawia jednak na jakość - i to zarówno jakość obrazu, jak i na jakość samych produkcji, które są świetnie oceniane przez recenzentów oraz samych widzów.

Do najlepszych produkcji oryginalnych Apple TV+ należą: "The Morning Show", "Ted Lasso", "For All Mankind", "W obronie syna" czy "Wyprawa na koniec świata". W serwisie nie znajdziemy natomiast żadnych filmów i seriali od zewnętrznych dystrybutorów.

Cena: 24,99 zł/miesiąc (5 ekranów + 4K)

Liczba dostępnych tytułów: 70+

embed

Porównanie platform sVOD - Canal+ Online

Canal+ jest dostępny w Polsce od kilku dekad, ale dopiero niedawno francuska firma zdecydowała się udostępnić serwis sVOD, który działa niezależnie od oferty satelitarnej i kablowej. Siłą Canal+ Online jest bez wątpienia duża liczba polskich produkcji oryginalnych. Znajdziemy tu m.in. takie seriale jak "Klangor", "Kruk" czy "Król". To również nie lada gratka dla wielbicieli sportu - C+ daje im dostęp do rozgrywek piłkarskiej Ekstraklasy oraz angielskiej Premier League (jeszcze tylko przez jeden sezon).

Canal Plus Online nie jest serwisem tanim. Za dostęp do oferty zapłacimy 45 zł miesięcznie. Ciekawą propozycją jest jednak możliwość tworzenia pakietów. I tak za pakiet C+, Netflix i HBO GO zapłacimy 75 zł miesięcznie - to mniej, niż gdybyśmy chcieli wykupić dostęp do tych platform oddzielnie.

Kamyczkiem do ogródka jest jakość obrazu. Canal+ szumnie zapowiada, że wkrótce wybrane treści będą dostępne w 4K HDR, ale póki co możemy liczyć co najwyżej na 1080p i to dość przeciętne.

Cena: 45 zł/miesiąc (2 ekrany + FullHD)

Liczba dostępnych tytułów: 2500+

embed

Porównanie platform sVOD - CDA Premium

CDA to cieszący się od już od lat dużą popularnością w Polsce rodzimy serwis, który w przeszłości był kojarzony z piractwem. Dziś to legalnie działający biznes (notowany na giełdzie) z prężnie rozwijającą się platformą sVOD. CDA Premium - wedle oficjalnych danych - daje nam dostęp do 9538 produkcji. Szybki rzut oka na ofertę każe poddać tę liczbę pod wątpliwość, gdyż sporo treści jest tu zdublowanych

Tak czy owak, oferta CDA Premium jest bogata - nawet na tle takiego giganta jak Netflix. Polski serwis nie produkuje przy tym własnych filmów i seriali. Znajdziemy tu jedynie tytuły dostępne na licencjach. Co do jakości wideo, to bywa z tym różnie - są treści w 1080p, ale i takie dostępne jedynie w 720p.

Szkoda tylko, że pod względem layoutu CDA zatrzymało się gdzieś pod koniec pierwszej dekady XXI wieku. Serwis już dawno powinien doczekać się wizualnego retuszu, który jednak wciąż nie nastąpił. Również aplikacja na telewizory i urządzenia mobilne jest tu daleka od doskonałości.

Cena: 19,90 zł/miesiąc (2 ekrany + 720p/1080p)

Liczba dostępnych tytułów: 9500+

embed

Porównanie platform sVOD - HBO GO

HBO już od lat tworzy fenomenalne produkcje. To tutaj obejrzymy tak hitowe seriale, jak "Czarnobyl", "Detektyw", Prawo Ulicy", "Kompania braci" czy "Gra o tron".  24,90 zł miesięcznie za dostęp do tak znakomitej biblioteki wydaje się niezbyt wygórowaną ceną. Jest tylko jeden haczyk.

HBO GO pod względem jakości wideo, jak również stabilności działania samego serwisu, prezentuje się gorzej niż źle. O fatalnej aplikacji napisano już w internecie całe tomy, a oglądanie znakomitych seriali w rozdzielczości 720p lub w udawanym 1080p potrafi odebrać człowiekowi radość życia.

Niestety nic nie zwiastuje poprawy. Firma WarnerMedia postawiła już na HBO GO krzyżyk, skupiając się na nowej platformie streamingowej - HBO Max. Ta miała zawitać do Polski w tym roku, ale jej premiera została opóźniona i na "nowe HBO" poczekamy teraz kilka lub nawet kilkanaście miesięcy.

Cena: 24,90 zł/miesiąc (2 ekrany + 720p/1080p)

Liczba dostępnych tytułów: 1500+

embed

Porównanie platform sVOD - Netflix

Netflix to absolutny lider światowego, jak i polskiego rynku sVOD. Biblioteka serwisu robi wrażenie, a niemal każdego dnia pojawiają się w niej nowe propozycje. Do najlepszych produkcji oryginalnych od Netfliksa można zaliczyć "Narcos", "BoJack Horseman", "Stranger Things" i "Czarne lustro".

Wszystkie filmy i seriale na wyłączność dostępne są w jakości 4K (tylko dla posiadaczy najdroższego abonamentu za 60 zł). Netflix wyróżnia się też bardzo szybką, przyjazną i intuicyjną aplikacją mobilną.

Wady? Netflix często przedkłada ilość nad jakość. W ofercie pojawia się niestety sporo przeciętnych produkcji, a wyłowienie interesujących "perełek" jest coraz trudniejsze. W ostatnim czasie daje się również zauważyć spadek jakości samego streamingu. No i te podwyżki... 60 zł za dostęp do 4K to zdecydowanie zbyt wygórowana cena. Ta rozdzielczość powinna być dostępna w niższym pakiecie.

Cena: 29 zł/miesiąc (1 ekran/SD); 43 zł/m (2 ekrany/1080p); 60 zł/m (4 ekrany/4K)

Liczba dostępnych tytułów: 4700+

embed

Porównanie platform sVOD - Player.pl

Player to dość specyficzna platforma, która pod względem modelu działania przypomina najbardziej Canal Plus Online. Wykupując pakiet podstawowy za 15 zł, otrzymamy dostęp do Player Originals, czyli takich produkcji jak "Szadź", "Chyłka", "Nieobecni" czy "Żywioły Saszy - Ogień". Poza tym, obejrzymy również popularne seriale stacji TVN oraz wybrane treści dostarczane przez Discovery.

W ramach oferty Playera możemy również wykupić dodatkowe pakiety, które dadzą nam dostęp do oferty HBO, Canal Plus+, a także kanałów sportowych na żywo (C+ Sport, Eleven Sport).

Cena: 5 zł/miesiąc (2 ekrany + 720p/1080p); 15 zł/m (2 ekrany + 4K)

Liczba dostępnych tytułów: 2000+

embed

Porównanie platform sVOD - Amazon Prime Video

Prime Video to serwis streamingowy należący do giganta branży e-commerce, który do Polski zawitał pod koniec 2016 roku. Tak jak i w innych aspektach swojej działalności, tak i tu Amazon stawia przede wszystkim na produkt, a nie na opakowanie. Layout serwisu nie jest zbyt atrakcyjny dla oka. To samo zresztą można powiedzieć o aplikacji mobilnej. Twórcy stawiają tu na prostotę i funkcjonalność.

Jakość wideo to jednak zupełnie inna bajka. Tu Prime Video należy do absolutnej czołówki, ustępując jedynie Apple TV+. Treści 4K prezentują się po prostu fenomenalnie. W ostatnich latach Prime Video postawiła mocno na produkcje oryginalne. Do największych hitów na platformie należą m.in. takie seriale, jak "Fleabag", "Boys" czy  "Niezwyciężony". Amazon pracuje też nad serialową adaptacją "Władcy Pierścieni", której akcja rozgrywać się będzie przed wydarzeniami ukazanymi w trylogii Tolkiena.

Cena: 25,99 zł/miesiąc (3 ekrany + 4K)

Liczba dostępnych tytułów: 1000+

embed

Porównanie platform sVOD - Viaplay

Viaplay to najmłodsza platforma streamingowa na polskim rynku. Skandynawski serwis stawia głównie na swoje autorskie treści oraz transmisję wydarzeń sportowych. Jeśli chodzi o seriale na wyłączność to znajdziemy tu takie produkcje, jak "Honour", "Wisting", "Head" czy "Max Anger".

Począwszy od tego sezonu Viaplay uzyskał licencję na transmisję rozgrywek piłkarskiej Bundesligi w Polsce. W przyszłym roku dojdzie do tego również angielska Premier League. Szkoda tylko, że wydarzenia sportowe są tu transmitowane jedynie w jakości 720p.

Cena: 34,90 zł miesięcznie: (2 ekrany + 720p/1080p)

Liczba dostępnych tytułów: brak danych

Porównanie platform sVOD - WNIOSKI

Apple TV+ i Prime Video imponują jakością streamingu wideo, ale próżno szukać tu polskich produkcji. Jeśli bardzo nam na nich zależy, to warto zainteresować się Canal Plus Online, HBO GO, a także Netfliksem, który dysponuje również najlepszą aplikacją na telewizory i smartfony.

Biblioteka CDA Premium imponuje wielkością, ale w serwisie panuje bałagan, a jego wygląd odstrasza. Najlepsze jakościowe produkcje dostarczają Apple TV+ oraz HBO GO. Szkoda tylko, że w pierwszym przypadku treści jest wciąż tak mało, a w drugim kuleje oferowana jakość wideo.

Jeśli chcielibyście połączyć oferty kilku różnych serwisów, to taką możliwość dostarcza zarówno Canal Plus Online, jak i Player.pl, przy czym oferta C+ wydaje się bardziej atrakcyjna cenowo - szczególnie wspomniany wyżej pakiet za 75 zł miesięcznie (Canal Plus + Netflix + HBO GO).

Więcej o: