Telewizory do wymiany. Ponad 2 mln gospodarstw domowych może stracić dostęp do telewizji

Od lipca przyszłego roku telewizja naziemna będzie nadawała w nowym standardzie. Nie każdy telewizor jest w stanie go odbierać. Szacuje się, że nawet ponad 2 mln gospodarstw domowych w Polsce nie posiada sprzętu, który jest w stanie przetworzyć nowy sygnał.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Od 1 lipca 2022 roku odbiorcy telewizji naziemnej będą korzystać z nowego standardu nadawania sygnału - DVB-T2/HEVC. Zmiana realizowana będzie etapowo w całej Polsce z podziałem na województwa. Po 30 czerwca 2022 roku odbiór sygnału telewizji będzie możliwy tylko w systemie DVB-T2 - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UKOKiK). 

Zobacz wideo Gowin uderza w TVP, wcześniej głosował za przyznaniem jej 2 mld zł. „Polityka jest sztuką kompromisów"

Nowy telewizor będzie potrzebny ponad 2 mln gospodarstw domowych

Nowy standard pozwoli na przesyłanie obrazu i dźwięku wyższej jakości. Poszerzy także liczbę kanałów, które będzie można odbierać.  

Nadchodząca zmiana w sposobie nadawania telewizji naziemnej jest dużym skokiem technologicznym o charakterze globalnym. W trosce o dostęp konsumentów do rzetelnych informacji postanowiłem włączyć się w akcję Instytutu Łączności, promującą nową, naziemną telewizję cyfrową. Zmiany w dostawie sygnału telewizji zaczną funkcjonować już w przyszłym roku. Konsumenci powinni przygotować się na nadchodzące zmiany – warto już teraz sprawdzić model telewizora pod kątem spełniania standardów systemu DVB-T2. Nie zapominajmy o seniorach, którzy mogą w tym zakresie potrzebować wsparcia najbliższych

- mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Starsze telewizory nie są jednak w stanie obsłużyć nowego systemu. Takiego sprzętu jest w Polsce bardzo dużo. Jak mówił Mirosław Kalinowski, dyrektor Krajowego Instytutu Mediów, podczas konferencji PIKE 2021, nawet 2,27 mln gospodarstw domowych nie posiada odbiorników telewizyjnych, które umożliwiają wyświetlanie nowego sygnału.

Jak sprawdzić, czy nasz telewizor będzie odbierał telewizję w 2022 roku?

Telewizory kupione w ostatnich latach, nie powinny mieć jednak problemu z odbiorem nowego standardu. Szacuje się, że 80 proc. z nich w ciągu ostatnich czterech lat obsługuje HEVC.

Warto jednak sprawdzić, czy nasze urządzenie zadziała poprawnie po systemowej zmianie. Informację na temat można znaleźć w instrukcji, na stronie WWW lub u sprzedawcy, producenta bądź importera. 

W niektórych wypadkach wystarczy zaktualizować ustawienia telewizora. Jeśli nie chcemy kupować nowego urządzenia, można kupić przystawkę "set-top box", czyli tuner dostosowany do DVB-T2. UOKiK zachęca do wyboru tego rozwiązania, bo dzięki niemu nie rośnie liczba elektrośmieci.

Posłuchaj podcastu
Więcej o: