Nowe dowody osobiste już od poniedziałku. Wraca podpis posiadacza

Od poniedziałku 8 listopada w Polsce będą wydawane nowe dowody osobiste. Zmieni się nie tylko wzór dokumentu, ale również warstwa cyfrowa, która będzie zawierać teraz odciski palców. Wróci też niewidziany od lat podpis posiadacza.
Zobacz wideo Wizerunek to podstawa w biznesie. Jak zrobić dobre zdjęcie biznesowe?

Tylko do ostatniego piątku do południa Polacy mieli możliwość składania wniosków o wydanie dotychczasowego dowodu osobistego. Od poniedziałku urzędy w całej Polsce będą już przyjmować wnioski o nowe dowody osobiste. Jak zapowiadał rząd, odpowiednie rozwiązania techniczne zostaną wdrożone jeszcze w niedzielę.

Nowe dowody osobiste - odciski palców i podpis

Nowe dowody osobiste przynoszą kilka zmian, a kluczowe są dwie. Pierwsza to dodanie informacji o odciskach dwóch palców każdego dorosłego posiadacza takiego dokumentu. Dane te będą zaszyte w warstwie elektronicznej dowodu osobistego.

Aby zapisanie informacji o odciskach placów było możliwe, do 2479 urzędów w Polsce trafiło 7450 skanerów do ich pobierania - chwalił się pod koniec września rząd. Od poniedziałku, składając wniosek o nowy dowód będziemy musieli zostawić swoje odcisku palców, podobnie jak do tej pory przy składaniu wniosku o paszport. 

)Ursula von der Leyen - Mateusz Morawiecki Finanse Polski, "Źródło problemu nie tkwi w okresie pandemii, ale wcześniej"

Druga największa nowość to powrót do odręcznego podpisu posiadacza, który znajdzie się w warstwie graficznej dokumentu. Podpis został wycofany z dowodów w 2015 roku, ale teraz będzie ponownie umieszczany w dolnej części każdego nowego dowodu.

Poza tym wprowadzono kilka mniejszych zmian. Pojawi się m.in. oznaczenie (kod, np. PL) państwa na tle flagi Unii Europejskiej, a pole "Numer dowodu osobistego" zostanie zastąpione nowym podpisem - "Seria i numer dokumentu".

W związku z dodaniem do dowodów odcisków palców, nie będzie możliwości składania wniosków o wydanie dowodu online. Przynajmniej w przypadku większości Polaków. Taka opcja będzie dostępna w przypadku dowodów dla dzieci do 12. roku życia, bo od nich odciski i wzór podpisu nie będzie pobierany.

Rządzący tłumaczą, że wprowadzenie nowych dowodów wynika z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Celem jest ujednolicenie przepisów krajowych we wszystkich państwach UE.

Wymiana dowodów na nowe nie jest obowiązkowa. Obywatele posiadający wciąż ważne dowody nie muszą ich wymieniać. Nowe dowody u osób powyżej 12. roku życia będą miały 10-letni okres ważności. Dzieci poniżej 12. roku życia otrzymają dokumenty ważne 5 lat.

Więcej wiadomości o zmianach administracyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Eurostat: Osiem proc. mieszkańców UE nie jest w stanie ogrzać domów Oto mapa ryzyka ubóstwa energetycznego w UE. Widać wyraźny podział

Więcej o: