Tylko do ostatniego piątku do południa Polacy mieli możliwość składania wniosków o wydanie dotychczasowego dowodu osobistego. Od poniedziałku urzędy w całej Polsce będą już przyjmować wnioski o nowe dowody osobiste. Jak zapowiadał rząd, odpowiednie rozwiązania techniczne zostaną wdrożone jeszcze w niedzielę.
Nowe dowody osobiste przynoszą kilka zmian, a kluczowe są dwie. Pierwsza to dodanie informacji o odciskach dwóch palców każdego dorosłego posiadacza takiego dokumentu. Dane te będą zaszyte w warstwie elektronicznej dowodu osobistego.
Aby zapisanie informacji o odciskach placów było możliwe, do 2479 urzędów w Polsce trafiło 7450 skanerów do ich pobierania - chwalił się pod koniec września rząd. Od poniedziałku, składając wniosek o nowy dowód będziemy musieli zostawić swoje odcisku palców, podobnie jak do tej pory przy składaniu wniosku o paszport.
Druga największa nowość to powrót do odręcznego podpisu posiadacza, który znajdzie się w warstwie graficznej dokumentu. Podpis został wycofany z dowodów w 2015 roku, ale teraz będzie ponownie umieszczany w dolnej części każdego nowego dowodu.
Poza tym wprowadzono kilka mniejszych zmian. Pojawi się m.in. oznaczenie (kod, np. PL) państwa na tle flagi Unii Europejskiej, a pole "Numer dowodu osobistego" zostanie zastąpione nowym podpisem - "Seria i numer dokumentu".
W związku z dodaniem do dowodów odcisków palców, nie będzie możliwości składania wniosków o wydanie dowodu online. Przynajmniej w przypadku większości Polaków. Taka opcja będzie dostępna w przypadku dowodów dla dzieci do 12. roku życia, bo od nich odciski i wzór podpisu nie będzie pobierany.
Rządzący tłumaczą, że wprowadzenie nowych dowodów wynika z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Celem jest ujednolicenie przepisów krajowych we wszystkich państwach UE.
Wymiana dowodów na nowe nie jest obowiązkowa. Obywatele posiadający wciąż ważne dowody nie muszą ich wymieniać. Nowe dowody u osób powyżej 12. roku życia będą miały 10-letni okres ważności. Dzieci poniżej 12. roku życia otrzymają dokumenty ważne 5 lat.
Więcej wiadomości o zmianach administracyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl