Szwajcaria. Zalegalizowano kapsułę do eutanazji. Będzie umożliwiała nieuleczalnie chorym godne odejście

Szwajcaria zalegalizowała kapsułę firmy Sarco do eutanazji - ma ona pomagać nieuleczalnie chorym osobom godne odejście. Kapsuła może być wydrukowana na drukarce 3D.

W Szwajcarii od 2022 roku legalne będzie użycie specjalnie zaprojektowanej kapsuły Sarco - podaje Swiss Info.ch. Organy regulacyjne w Szwajcarii dopuszczają, że osoby nieuleczalnie chore i cierpiące mogą uzyskać zgodę na godne odejście. Kapsuła do "godnego umierania" to projekt dr Philipa Nitschke, który rozwija go od 2018 roku. Ma służyć do tzw. wspomaganego samobójstwa, które od eutanazji różni się tym, że osoba, które uzyskała zgodę na taki krok, może być sama w momencie odejścia i to na niej spoczywa ostateczna odpowiedzialność za czyn (udział lekarza jest pośredni, cała procedura odbywa się jednak w porozumieniu z nim). 

W Szwajcarii wspomagane samobójstwo jest legalne od 1942 roku. Proces jest też legalny m.in. w Holandii, Belgii, Kanadzie czy Luksemburgu. W praktyce godne odejście umożliwia się przede wszystkim osobom z nieuleczalnymi chorobami, których stan się pogarsza. Możliwość skorzystania z kapsuły Sarco ma sprawić, że chorzy będą mogli umrzeć w innym miejscu, niż szpital czy ośrodek - kapsuła może stanąć niemalże wszędzie i zapewnić - jak wskazuje projektant - np. "widok na Alpy".

Zobacz wideo Skąd nagła ofensywa antyludzkich projektów Kai Godek? Pytamy posłankę Monikę Rosę

Szwajcaria legalizuje kapsułę Sarco do wspomaganego samobójstwa

Kapsuła działa na zasadzie wpompowania azotu do jej środka, co obniża zawartość tlenu. To prowadzi do utraty przytomności, a następnie do śmierci.

Kapsułę można będzie wydrukować na drukarce 3D. Dr Nitschke szacuje, że koszty wyniosą od 4 do 8 tys. dolarów - podaje "Daily Mail". Do tego należy doliczyć cenę azotu. Kapsułę można ustawić w dowolnym miejscu. 

Pandemia zwiększa problem samobójstw

W pandemii stan psychiczny całych społeczeństw wyraźnie się pogarsza. Kryzysy zdrowia psychicznego są coraz częstsze, widać szczególnie duży wzrost prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży.

Jeśli zmagasz się z depresją lub walczy z nią bliska ci osoba, jeśli pojawiają się myśli samobójcze lub te o autoagresji i okaleczeniu się, zgłoś się do lekarza specjalisty, np. w:

  • Poradni Zdrowia Psychicznego,
  • Ośrodku Interwencji Kryzysowej,
  • Poradni Psychologiczno-Pedagogiczne (dla dzieci i młodzieży),
  • Szpitalu psychiatrycznym

Osoby w stanie kryzysu psychicznego  oraz ich bliscy mogą też zadzwonić na Antydepresyjny Telefon Zaufania pod numerem 22 484 88 01.

Więcej o: