Co to jest instrybutor? Ile kosztuje chleb? Wiemy, o co w tym roku najczęściej pytaliśmy Google'a

Jak co roku Google zaprezentował listy haseł, które biły rekordy popularności w wyszukiwarce internetowego giganta. Co w 2021 roku najbardziej interesowało Polaków? Euro 2020, sytuacja na granicy, pandemia COVID-19, ale i konflikt w Afganistanie czy Konkurs Chopinowski.

>>> Kliknij w przycisk Otwórz galerię Na Gazeta.pl i sprawdź, czego szukali Polacy w 2021 r.

Pandemia COVID-19 wywołała na świecie ogromny chaos - odwoływano wiele festiwali, imprez, w tym wydarzeń sportowych. Nie dziwi więc fakt, że w tym roku fani sportu uważnie śledzili różnego rodzaju rozgrywki i mecze. W Polsce najpopularniejsza okazała się piłka nożna. Hasło Euro 2020 znalazło się na pierwszym miejscu głównej listy podsumowania.

Zobacz wideo Marzysz o konsoli lub komputerze pod choinką? Zapomnij. Ceny elektroniki oszalały [TOPtech]

Na polskiej liście pojawiły się również osoby, które odeszły: Krzysztof Krawczyk i Kamil Durczok. W TOP 10 znaleźć można także hasła związane ze zdrowiem i szczepieniami: pacjent gov oraz loteria szczepionkowa. W zestawieniu znalazły się dwa fenomeny - serialowy i marketingowy.

Koreańska produkcja "Squid Game" podbiła internet. Niewiele mniejszym zainteresowaniem cieszyły się lody Ekipy. Hasło to zamyka polskie zestawienie, ale jednocześnie otwiera inne. Gdzie można kupić lody Ekipy? - to pytanie na pierwszym miejscu w kategorii "Gdzie…?".

Najszybciej zyskujące na popularnościNajszybciej zyskujące na popularności Google

Tematy, o których się mówiło

W 2020 roku doniesienia medialne zdominował koronawirus. W tym roku zestaw tematów jest bardziej różnorodny. Pierwsze miejsce w kategorii "Tematy, o których się mówiło" zajął odbywający się raz na 10 lat obowiązkowy spis powszechny. W Polsce uwaga skupiona była również na szczepieniach, sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, a także na akcji Media bez wyboru.

W TOP 10 znaleźć można również tematy gospodarcze - dyskutowano m.in. o Nowym Ładzie i podatku cukrowym. Sporo emocji wzbudził też Konkurs Chopinowski, który - podobnie jak wiele innych wydarzeń - odbył się w tym, a nie zeszłym roku.

W zestawieniu nie zabrakło zagranicznych tematów: wielki kontenerowiec Ever Given ugrzązł w Kanale Sueskim i zablokował główną trasę wodną globalnego handlu, a w Afganistanie władzę przejęli talibowie. Sytuacja w tym kraju była szeroko opisywana i komentowana na całym świecie, dlatego temat Afganistanu znalazł się na szczycie globalnej listy.

Tematy, o których się mówiłoTematy, o których się mówiło Google

Ludzie wokół nas

Jak zawsze wśród wpisywanych w wyszukiwarkę haseł znalazło się sporo nazwisk - wyszukiwano informacje zarówno o ludziach, którzy odeszli, jak i o tych, którzy zaistnieli z przeróżnych powodów w świadomości internautów. Na czele polskiej listy "Ludzie" pojawił się duński piłkarz Christian Eriksen. Zainteresowaniem cieszył się także trener reprezentacji Polski w piłce nożnej, Paulo Sousa, czy tenisistka Iga Świątek. Poza wymienioną wyżej trójką w zestawieniu znaleźć można m.in. Natsu, Daniela Obajtka czy Piotra Fronczewskiego.

Niedawna tragedia na planie westernu "Rust" spowodowała, że amerykański aktor, Alec Baldwin, pojawił się na pierwszym miejscu globalnej listy Ludzie oraz na ósmym w Polsce.

W tym roku pożegnaliśmy wiele wybitnych postaci. Na liście tych, którzy odeszli, znalazł się piosenkarz Krzysztof Krawczyk, dziennikarz Kamil Durczok oraz aktor Krzysztof Kowalewski. Dwa nazwiska połączyły polskie i globalne zestawienie: książę Filip oraz raper DMX.

LudzieLudzie Google

Co nam w duszy gra?

Ten rok obfitował również w interesujące wydarzenia muzyczne, pojawiło się także wiele nowych hitów. Największą popularnością w Google cieszył się raper Mata, który zajął pierwsze miejsce na liście muzyków i zespołów muzycznych, wysoko uplasowały się też jego utwory: tekst do "Patoreakcji" był najchętniej wyszukiwanym tekstem w mijającym roku, a na trzecim miejscu znalazł się tekst "Kiss Cam". Tegoroczny koncert Maty na bemowskim stadionie znalazł się na drugim miejscu zestawienia "Koncerty". Ustąpił jedynie miejsca koncertowi Sobla 2021 (pierwsze miejsce).

Wśród wykonawców muzycznych ogromną popularnością cieszyli się również tegoroczni zwycięzcy Eurowizji - zespół Måneskin (drugie miejsce) oraz raperka Young Leosia (trzecie miejsce).

Muzycy i zespoły muzyczneMuzycy i zespoły muzyczne Google

Coś dla kinomanów i serialomaniaków

Jakie filmy i seriale zdobyły uwagę internautów? W Polsce na czele kategorii "Filmy" znalazła się długo wyczekiwana ekranizacja "Diuny". Spore zainteresowanie wzbudził też film "Dziewczyny z Dubaju". Popularna okazała się czwarta część "Listów do M" i filmy Patryka Vegi "Small World" oraz "Oczy diabła" Wśród zagranicznych produkcji w TOP 10 znajdziemy filmy takie jak: "Cruella", "Eternals", "Venom 2" czy "Obecność 3".

FilmyFilmy Filmy

A jakie seriale interesowały Polaków? Zwycięzca to "Squid Game". Koreański serial podbił sieć. Wiele emocji i zainteresowania wzbudził również serial "Bridgertonowie",  "Lupin" czy "New Amsterdam". Wśród polskich seriali zestawieniu prym wiodły: "Sexify" oraz "Rojst '97".

SerialeSeriale Google

Co nas śmieszyło, czyli przegląd memów

Nie od dziś wiadomo, że memy są fenomenem internetu, które jest odbiciem sytuacji społecznych czy politycznych ze szczyptą humoru lub sarkazmu. W mijającym roku najczęściej szukaliśmy memów z Pawłem Kukizem. Wysoko znalazły się też memy z Danielem Obajtkiem.

Nie zabrakło również wyszukiwań związanych z odpowiedzią na bieżące wydarzenia sportowe, takie jak memy po meczu albo niezwykle popularne morsowanie. Wyszukiwano także memy związane z tajemniczym lagunem oraz instrybutorem. W TOP 10 pojawiły się także cnoty niewieście i postać Berniego Sandersa.

MemyMemy Google

Kto pyta, nie błądzi

Polacy jak co roku zadawali wiele pytań. One również odzwierciedlały rzeczywistość. Najpopularniejsze z nich w kategorii "Jak…?" dotyczyły pandemii: jak zapisać się na szczepienie czy jak pobrać paszport covidowy. Szukano także wyjaśnień: dlaczego nie ma telewizji (trzecie miejsce na liście "Dlaczego…?"), dlaczego nie ma TVN (miejsce dziewiąte).

Jak?Jak? Google

Zainteresowanie Afganistanem było widoczne w pytaniu: "kto to Talibowie?". Polacy sprawdzali też, ile kosztuje test na covid, chleb czy bitcoin. Na fali popularności memów z cnotami niewieścimi użytkowniczki i użytkownicy pytali także, co to znaczy cnoty niewieście.

Więcej o: