Zmiana dla milionów Polaków. Nadchodzi nowa generacja telewizji. Co dalej z Telegazetą? [PODCAST]

Wielkimi krokami zbliża się technologiczna rewolucja. Już w II kwartale 2022 r. obowiązujący dziś standard nadawania DVB-T zostanie zastąpiony przez DVB-T2/HEVC. Co dla widzów oznacza ta zmiana? Czy czeka nas koniec kultowej Telegazety?

Obecnie obowiązującym standardem jest standard cyfrowy DVB-T, który w 2013 roku zastąpił telewizję analogową. W II kwartale 2022 roku w Polsce zacznie obowiązywać nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej - DVB-T2/HEVC. 2 mln gospodarstw domowych może utracić dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej, gdyż ich odbiorniki nie są przygotowane do odbioru sygnału w standardzie DVBT-2.

Posłuchaj podcastu

TechnoTerapia to technologiczny podcast Gazeta.pl. W nowym odcinku Daniel Maikowski oraz Robert Kędzierski o zbliżającej się wielkimi krokami telewizyjnej rewolucji, która dotknie miliony Polaków. Co oznacza dla nas nadejście standardu DVB-T2? Co dalej z Telegazetą?

Co daje nam DVB-T2/HEVC?

- lepszą jakość dźwięku i obrazu;

- każdy kanał w rozdzielczości HD (720p) lub Full HD (1080p);

- możliwość nadawania sygnału w rozdzielczości 4K;

- telewizja hybrydowa HbbTV, czyli tzw. nowoczesna Telegazeta.

Dlaczego zmiana była konieczna?

Uruchomienie nowego standardu jest poniekąd wymuszone decyzją Komisji Europejskiej, zgodnie z którą część pasma obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną musi zostać przeznaczona na rozwój telefonii komórkowej w standardzie 5G.

W przypadku Polski do 2022 r. multipleksy telewizji naziemnej muszą zwolnić pasmo o częstotliwości 694-790 MHz, które zostanie przeznaczone właśnie na potrzeby 5G. Po przeniesieniu na częstotliwość poniżej 694 MHz telewizja naziemna będzie mieć teoretycznie mniej miejsca, ale dzięki wdrożeniu standardu DVB-T2 na obecnie dostępnych multipleksach i tak zmieści się więcej kanałów.

TechnoTerapia PS5 i Xbox Series X po roku. Sprzęt świetny, ale co z tego, skoro i tak go nie kupimy [PODCAST]

Czy muszę wymienić telewizor?

Niemal wszystkie telewizory sprzedawane od kilku lat oferują wsparcie dla DVB-T2, jednak część z nich potrafi odczytać jedynie obraz zakodowany ze starszym standardem kodowania wizji, czyli AVC, a nie nowszym HEVC, który jest niezbędny do tego, aby oglądać telewizję naziemną nowej generacji.

Wybierając w sklepie nowy telewizor, należy więc upewnić się, że obsługuje on:

  • Standard DVB-T2
  • Kompresję obrazu HEVC (H.265)
  • Kompresję dźwięku E-AC3 (Dolby Digital Plus)
Więcej o: