Korzystasz z 4 procent internetu. Reszta jest niewidzialna. Co kryją Deep Web i Dark Web? [PODCAST]

Otwierając przeglądarkę, widzimy zaledwie ułamek zawartości sieci. Nie jesteśmy pewni, czy chcecie wiedzieć, co kryje się w jego niewidocznej części. O tzw. Deep Webie i Darknecie rozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu TechnoTerapia.

Większość niewidocznych zasobów internetu to Deep Web, czyli "głęboka sieć", która bywa również nazywana "niewidzialną siecią". Stanowi ona część sieci globalnej, ale nie możemy jej przeglądać z poziomu wyszukiwarki Google. W Deep Webie znajdują się m.in. archiwa firm i instytucji rządowych, dane medyczne i finansowe, zasoby akademickie czy interfejs poczty elektronicznej. Logując się na stronę banku, aby sprawdzić stan naszego konta, niejako wkraczamy więc do głębokiej sieci. 

Posłuchaj podcastu

TechnoTerapia to technologiczny podcast Gazeta.pl. W najnowszym odcinku Daniel Maikowski i Robert Kędzierski rozmawiają o najmroczniejszych zakątkach internetu.

Dark Web jest częścią głębokiego internetu, do której to dostęp jest jeszcze bardziej utrudniony. W tym wypadku musimy skorzystać ze specjalnie spreparowanej przeglądarki internetowej która pozwala poznać zawartość sieci Tor (The Onion Router). Tor korzysta z tzw. trasowania cebulowego. Oznacza to, że dane wewnątrz sieci wędrują w sposób rozproszony, szyfrowany i zapewniający anonimowość. 

Co znajdziemy w zakamarkach "ciemnej sieci"? Czy korzystanie z przeglądarki TOR i Darknetu jest legalne? Rozmawiamy o tym w najnowszym odcinku podcastu TechnoTerapia.

Więcej o: