Jeden z regionów Ukrainy całkowicie odcięty od internetu. "Wróg przypuścił potężny cyberatak"

Ukraińskie służby donoszą o potężnym cyberataku przeprowadzonym na narodowego dostawcę usług telekomunikacyjnych. Funkcjonowanie sieci jest stopniowo przywracane, jednak jeden z regionów jest całkowicie odcięty.

Ukrtelecom, ukraiński operator telekomunikacyjny, padł ofiarą cyberataku na infrastrukturę. Spółka opublikowała oświadczenie, z którego wynika, że prace nad przywróceniem normalnego funkcjonowania sieci już trwają.

Zobacz wideo Zajechał drogę Grupie Speed. Dostał 5 tys. zł mandatu

Atak na infrastrukturę Ukrainy

Atak potwierdził w rozmowie z Agencją Reutera Jurij Szczijoł, szef ukraińskiej Służby Komunikacji Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy. "Wróg przypuścił potężny cyberatak na infrastrukturę informatyczną. Obecnie występują chwilowe utrudnienia w dostępie do internetu. Trwają prace nad jak najszybszym przywróceniem stabilności sieci. Ta jest dostępna we wszystkich regionach z Ukrainy, za wyjątkiem Ługańska" - czytamy w komunikacie.

Kolejny atak Rosji

NetBlocks, firma specjalizująca się w monitorowaniu incydentów internetowych, potwierdziła wystąpienie zakłóceń, załamanie łączności na skalę kraju.

Jak wyjaśnia Agencja Reutera, to nie pierwszy atak na ukraińską infrastrukturę informatyczną. Na początku marca inny narodowy dostawca internetu został zaatakowany w podobny sposób. Działający na zlecenie Kremla hakerzy przejęli kontrolę nad częścią urządzeń, odcinając część użytkowników od sieci.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Można udzielać wsparcia UkrainieFirmy technologiczne ruszają z pomocą Ukrainie. Wesprą organizacje pozarządowe

Elon Musk na odsiecz

Częściowym rozwiązaniem problemu z dostępem do internetu w Ukrainie jest technologia satelitarna. Elon Musk, właściciel firmy SpaceX, który odpowiedział tak na prośbę wicepremiera Ukrainy Mychajło Fedorowa, już pod koniec lutego rozpoczął dostarczać do Ukrainy specjalne terminale umożliwiające korzystanie z systemu Starlink. 

System pomaga zarówno cywilom jak i wojskowym. Żołnierze mogą bowiem za jego pomocą namierzać rosyjskie cele, a osoby fizyczne korzystać z trudnej do przejęcia łączności. 

Rosjanie podjęli próbę sabotażu internetu Elona Muska i jego zagłuszenia. Problem udało się rozwiązać za pomocą aktualizacji oprogramowania. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Naftali Bennett (zdjęcie ilustracyjne)Kijów prosi Izrael o Pegasusa do walki z Rosją. Brak odpowiedzi

Więcej o: