To pierwszy prawdziwy flagowiec tej marki. Realme GT 2 Pro ma tę moc [TEST]

Daniel Maikowski
GT 2 Pro to najlepszy i najmocniejszy smartfon w krótkiej historii marki Realme. Czy urządzenie to jest jednak warte swojej ceny? Postanowiłem to sprawdzić.

Ubiegłoroczny Realme GT Pro okazał się przyzwoitym smartfonem, ale miał też kilka ograniczeń, które sprawiały, że trudno byłoby określić to urządzenie mianem flagowca. W tym roku Chińczycy postanowili zrezygnować z wszelkich kompromisów. Realme GT 2 Pro miał być flagowcem z prawdziwego zdarzenia - pięknym, potężnym i wyróżniającym się z tłumu. Czy ten plan się powiódł?

Zobacz wideo Zabójca flagowych smartfonów? Realme GT może sporo namieszać [TOPtech]

Realme GT 2 Pro - WYGLĄD 

Jeśli mowa o wyróżnianiu się z tłumu, to w tym aspekcie trudno mieć jakiekolwiek wątpliwości: Realme GT 2 Pro przykuwa wzrok. Najbardziej oryginalnym elementem są tutaj plecki wykonane ze tworzywa sztucznego o matowej fakturze. Fani szkła mogą czuć lekkie rozczarowanie, ale ja osobiście jestem tym designem zauroczony. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się wariant w kolorze miętowym.

Realme GT 2 ProRealme GT 2 Pro Realme

Na lewej krawędzi urządzenia znajdziemy przyciski regulacji głośności, a na prawej włącznik. Na dole umieszczono port USB-C, slot kart SIM i jeden z dwóch głośników stereo. Zabrakło wyjścia audio 3,5 mm, ale to już niestety branżowy standard. Realme GT 2 Pro wazy 189 g i ma 8,2 mm grubości.

Czytnik linii papilarnych został tu umieszczony pod ekranem. Działa szybko i sprawnie. Możemy także skorzystać z odblokowania za pomocą skanu twarzy - to rozwiązania również działa bezproblemowo. Mój jedyny zarzut związany z konstrukcją dotyczy braku certyfikacji wodoszczelności.

Realme GT 2 ProRealme GT 2 Pro fot. DM

Realme GT 2 Pro - EKRAN

Jak na topowy smartfon przystało, Realme GT2 Pro dysponuje topowym ekranem. Jest to wyświetlacz AMOLED o przekątnej 6,7 cala oraz rozdzielczości QHD+ (3216 x 1440). Dzięki technologii LTPO2 urządzenie oferuje zmienną częstotliwość odświeżania ekranu w zakresie od 1-120 Hz, w zależności od wykonywanych zadań. Możemy tu więc liczyć zarówno na płynność działania jak i na większą energooszczędność, niż w przypadku stałej częstotliwości odświeżania.

Jeśli chodzi o jakość obrazu, to Realme GT 2 jest klasą samą dla siebie. Smartfon oferuje znakomitą reprodukcję kolorów oraz wysoki kontrast, a jasność maksymalna sięga 1400 nitów. Wisienką na torcie jest natomiast chroniące wyświetlacz szkło Gorilla Glass Victus.

Realme GT 2 ProRealme GT 2 Pro fot. DM

Realme GT 2 Pro - WYDAJNOŚĆ

Dowodem na bezkompromisowość tego urządzenia jest również jego specyfikacja. Smartfon napędza nowy układ Snapdragon 8 Gen 1 (1x3,00 GHz + 3x2,50 GHz + 4x1,80 GHz.), który wykonano w technologii 4 nm. Do dyspozycji mamy też 12 GB RAM i 256 GB pamięci na dane. Co istotne, z szybkiej pamięci UFS 3.1. możemy wydzielić dodatkowe od 3 do 7 GB wirtualnego RAM-u.

GT 2 Pro pokazuje swą siłę w benchmarkach. Jest to pierwszy testowany przeze mnie smartfon, który w aplikacji AnTuTu Benchmark przekroczył magiczną barierę 1 mln punktów. Warto zaznaczyć, że dokonał tego w tzw. trybie GT, który zwiększa pobór energii i powoduje mocne nagrzewanie się urządzenia, ale nawet przy wyłączonym GT smartfon osiągał ponad 900 tys. punktów.

Realme GT 2 Pro / AnTutu BenchmarkRealme GT 2 Pro / AnTutu Benchmark AnTuTU

Podczas codziennego użytkowania smartfon również radzi sobie doskonale. Zarówno system Android 12 z nakładką Realme UI 3.0, jak i same aplikacje działają płynnie i szybko. Oczywiście GT 2 Pro nie ma najmniejszych problemów nawet z najbardziej wymagającymi grami i aplikacjami 3D.

Jeśli chodzi o łączność, to znajdziemy tu pełen pakiet: jest Wi-Fi, 5G, LTE, Bluetooth 5.2 i moduł NFC. Wśród dostępnych czujników mamy też do dyspozycji m.in. żyroskop, sensor światła, akcelerometr, czujnik spektrum kolorów czy cyfrowy kompas. 

Realme GT 2 ProRealme GT 2 Pro fot. DM

Realme GT2  Pro - APARAT

Główny aparat w Realme GT 2 Pro został wyposażony w zestaw trzech obiektywów:

  • obiektyw główny - 50 MP, Sony IMX733, 1/1,56", f/1.8, OIS;
  • obiektyw ultraszerokokątny - 50 MP, f/2.2 o polu widzenia do 150 stopni;
  • obiektyw mikroskopowy - 3 MP, f/3.0.

Mamy tu więc kilka niespodzianek. Tą negatywną jest brak teleobiektywu, a co za tym idzie brak funkcji zbliżenia optycznego. To spore zaskoczenie, bo teleobiektyw stał się już nieodłącznym elementem większości fotograficznych flagowców.

embed
embed
embed
embed
embed
embed
embed
embed
embed
embed

Miłe niespodzianki to natomiast mocny obiektyw główny z klasową matrycą Sony IMX733 i funkcją OIS, a także oczko ultra z polem widzenia sięgającym 150 stopni. To bez wątpienia jeden z "najszerszych" obiektywów w smartfonie, jaki miałem okazję testować. 

Cieszy też fakt, że zamiast obiektywu makro, który w większości smartfonów woła o pomstę do nieba, Realme postawiło na znacznie oryginalniejsze rozwiązanie - cyfrowy mikroskop (x20 i x40). Zabawa  z tym "gadżetem" jest przednia, choć nie obraziłbym się na nieco większą rozdzielczość matrycy.

Jakość zdjęć dziennych z obiektywów głównego oraz ultra jest bardzo dobra. Kadry są ostre, a ich kolorystyka naturalna. W przypadku zdjęć nocnych zaznacza się wyraźna przewaga głównego aparatu. Tutaj ultraszeroki kąt często gubi ostrość, a na zdjęciach pojawiają się artefakty. Ogółem Realme GT 2 Pro nie dysponuje najlepszym trybem nocnym na rynku (tutaj zarówno Samsung, jak i Apple wypadają jednak lepiej), ale nie ma się też czego wstydzić. Myślę, że lepszy software mógłby wycisnąć z tego aparatu znacznie więcej - wszystko w rękach inżynierów Realme.

Realme GT 2 Pro nagrywa wideo w rozdzielczości 4K/60 k/s, a nawet w 8K, choć w drugim przypadku filmy znacznie tracą na płynności obrazu. Do dyspozycji mamy tu też kamerkę selfie (32 MP).

Realme GT 2 ProRealme GT 2 Pro fot. DM

Realme GT 2 Pro - BATERIA

Smartfon Realme dysponuje baterią o pojemności 5000 mAh. Na jednym ładowaniu urządzenie może pracować przez 2 dni. Ten czas ulegnie znacznemu skróceniu jeśli ustawimy stałą częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz. Z tego powodu lepiej korzystać ze zmiennego odświeżania.

Wrażenie robi szybkie ładowanie z mocą 65W, dzięki czemu akumulator od 0 do 100 proc. napełnimy w zaledwie 35 minut. Szkoda tylko, że producent nie wyposażył urządzenia w funkcję ładowania bezprzewodowego, która jest dostępna w przypadku większości flagowców konkurencji.

Realme GT 2 ProRealme GT 2 Pro fot. DM

Realme GT 2 Pro - PODSUMOWANIE

Realme GT 2 Pro jest znacznie lepszym smartfonem od swego poprzednika, a także bodaj pierwszym modelem tego producenta, który można określić mianem flagowca z prawdziwego zdarzenia. Możemy tu liczyć na oryginalny design, fenomenalny wyświetlacz AMOLED, bezkonkurencyjną wydajność, a także dobry, choć nie znakomity aparat. Jeśli chodzi o wady, to wskazałbym jedynie na brak normy wodoszczelności, brak ładowania bezprzewodowego, a także nieobecność teleobiektywu.

Realme GT 2 ProRealme GT 2 Pro fot. DM

Jeśli chodzi o cenę, to wydaje mi się, że nie jest ona ani zbyt wysoka, ani też szczególnie atrakcyjna. 3 499 zł za wersję 12/128 GB bardzo dobrze odzwierciedla możliwości tego urządzenia. Osobiście z jego zakupem wstrzymałbym się jednak do momentu, w którym cena spadnie nieco poniżej 3 tys. zł.

Więcej o: