W poniedziałek 25 maja rozpocznie się trzeci etap wprowadzania DVB-T2/HEVC w Polsce. Od tego dnia telewizję naziemną w nowym standardzie będą mogli odbierać telewidzowie w województwach: opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, łódzkim, świętokrzyskim oraz południowej części województwa wielkopolskiego i mazowieckiego.
Technologia DVB-T2/HEVC pozwala na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych, zapewnia także wyższą jakość obrazu i dźwięku, a dodatkowo - jeśli telewizor jest połączony z internetem - umożliwia korzystanie z funkcji tzw. telewizji hybrydowej. Pozwala ona m.in. zatrzymywać lub przewijać trwający program na żądanie, brać udział w głosowaniach z użyciem pilota czy wyświetlić dodatkowe informacje o aktorach występujących w danym filmie lub serialu.
Właściciele nowych telewizorów nie muszą się martwić - te w większości obsługują DVB-T2. Jeśli chodzi o starsze odbiorniki, to aby korzystać z nowego standardu, konieczna będzie wymiana telewizora albo zakup dekodera.
Jeśli chcesz się upewnić, że twój sprzęt pozwala na odbiór DVB-T2, możesz to zrobić na dwa sposoby:
Przypominamy, że rząd oferuje dopłaty na wymianę sprzętu pod DVB-T2: 100 zł na dekoder i 250 zł na nowy telewizor. Więcej szczegółów w artykule poniżej:
Przejście na nowy standard DVB-T2 w Polsce zostało zaplanowane na II kwartał 2022 r. Zgodnie z harmonogramem ustalonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, wprowadzenie nowego standardu podzielono na cztery etapy:
***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>