Jak sprawdzić czy telewizor obsługuje DVB-T2 - nowy standard telewizji naziemnej?

DVB-T2/HEVC, czyli nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, w poniedziałek zacznie działać w kolejnych regionach Polski. Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy nasz telewizor pozwala na odbiór DVB-T2. To naprawdę łatwe.

W poniedziałek 25 maja rozpocznie się trzeci etap wprowadzania DVB-T2/HEVC w Polsce. Od tego dnia telewizję naziemną w nowym standardzie będą mogli odbierać telewidzowie w województwach: opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, łódzkim, świętokrzyskim oraz południowej części województwa wielkopolskiego i mazowieckiego.

YouTubeYouTube z nową funkcją - ukłon w stronę zajętych i niecierpliwych

Czym jest DVB-T2? Co zyskają telewidzowie?

Technologia DVB-T2/HEVC pozwala na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych, zapewnia także wyższą jakość obrazu i dźwięku, a dodatkowo - jeśli telewizor jest połączony z internetem - umożliwia korzystanie z funkcji tzw. telewizji hybrydowej. Pozwala ona m.in. zatrzymywać lub przewijać trwający program na żądanie, brać udział w głosowaniach z użyciem pilota czy wyświetlić dodatkowe informacje o aktorach występujących w danym filmie lub serialu.

Zobacz wideo DVB-T2 coraz bliżej. Co oznacza dla nas nowy standard telewizji i kogo czeka wymiana telewizora? [TOPtech]

Telewizja naziemna w standardzie DVB-T2/HEVC. Sprawdź, czy potrzebujesz nowego telewizora lub dekodera

Właściciele nowych telewizorów nie muszą się martwić - te w większości obsługują DVB-T2. Jeśli chodzi o starsze odbiorniki, to aby korzystać z nowego standardu, konieczna będzie wymiana telewizora albo zakup dekodera.

Jeśli chcesz się upewnić, że twój sprzęt pozwala na odbiór DVB-T2, możesz to zrobić na dwa sposoby:

  • wpisz model swojego telewizora do wyszukiwarki na stronie www.telewizjanaziemna.pl;
  • skorzystaj z kanału Sprawdzam TV, dostępnego na kanale 28.

Przypominamy, że rząd oferuje dopłaty na wymianę sprzętu pod DVB-T2: 100 zł na dekoder i 250 zł na nowy telewizor. Więcej szczegółów w artykule poniżej:

telewizor - zdjęcie ilustracyjneDVB-T2/HEVC. Nie tylko 100 zł na dekoder, ale i 250 zł na telewizor [ZASDAY]

DVB-T2. Pod koniec czerwca zmiana czeka m.in. mieszkańców Podlasia i Lubelszczyzny

Przejście na nowy standard DVB-T2 w Polsce zostało zaplanowane na II kwartał 2022 r. Zgodnie z harmonogramem ustalonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, wprowadzenie nowego standardu podzielono na cztery etapy:

  • Etap 1. - od 28.03.2022 r.: Rejon Sudetów i Dolnego Śląska, województwo lubuskie;
  • Etap 2. - od 25.04.2022 r.: Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, duża część Wielkopolski, Kujawy, zachodnia część Mazowsza;
  • Etap 3. - od 23.05.2022 r.: południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna;
  • Etap 4. - od 27.06.2022 r.: Mazowsze, Polska Wschodnia (od Suwalszczyzny, przez Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę).

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: