Niemiec nie płakał, jak kupował, ale Polak tak. Ile dni musimy pracować na nowego iPhone'a 14?

27,6 dnia - tyle czasu musi pracować statystyczny Polak, by zarobić na nowego iPhone'a 13 Pro (128 GB). Przy założeniu, że zarabia 4 950 zł na rękę i odkłada na ten cel wszystkie zarobione pieniądze. Jak sytuacja wygląda w innych krajach? Odpowiadamy.

Serwis Picodi.com zestawił ceny iPhone’a 14 Pro (128 GB) z zarobkami w poszczególnych krajach i obliczył Index iPhone’a, czyli wartość smartfona wyrażoną w roboczodniach. W Polsce iPhone 14 Pro w wersji 128 GB został wyceniony na 6 499 zł, czyli aż o 1200 złotych więcej niż rok temu - o horrendalnie wysokich podwyżkach cen piszemy więcej w tym miejscu.

Zobacz wideo Apple jedynie kopiuje od innych? Bzdura. Te trzy urządzenia zmieniły świat technologii [TOPtech]

Według najnowszego komunikatu GUS, przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosi 6 777 zł brutto (4 950 zł na rękę). Zatem statystyczny Polak musi przepracować 27,6 dnia, aby móc uzbierać pieniądze na zakup iPhone’a 14 Pro. Oczywiście tylko pod warunkiem, że odkładałby na ten cel absolutnie wszystkie zarobione pieniądze.

iPhone 14 - Indeks iPhone'aiPhone 14 - Indeks iPhone'a Picodi.com

W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba wymaganych dni zwiększyła się o 1,7. Warto zaznaczyć, że jest to pierwsza taka sytuacja. W poprzednich latach ten współczynnik spadał, co oznaczało, że iPhone jest dla statystycznego Polaka coraz tańszy. Wystarczy spojrzeć na poniższe dane:

  • 2018 – 32,5 dnia
  • 2019 – 31,8 dnia
  • 2020 – 28,3 dnia
  • 2021 – 25,9 dnia
  • 2022 – 27,6 dnia

A jak sytuacja przedstawia się w innych krajach?  Najszybciej na nowego iPhone’a zarobi statystyczny mieszkaniec Szwajcarii – zaledwie w 4,6 dnia. Przeciętny Amerykanin będzie mógł sobie pozwolić na zakup nowinki po przepracowaniu 5,7 dnia, a Australijczyk – po 6,1 dnia. Nieco dłużej (ale i tak znacznie krócej niż Polak) na iPhone'a 14 musiałby pracować statystyczny Niemiec - 10,4 dnia.

Spośród uwzględnionych krajów, najgorszy wynik uzyskała Turcja, gdzie iPhone jest równowartością 146,7 dnia roboczego. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się Filipiny i Brazylia – odpowiednio 90,9 i 74,2 dnia.

Metodologia i źródło danych

Wskaźnik iPhone’a 2022 został obliczony na podstawie oficjalnych cen iPhone’a 14 Pro (z pamięcią 128 GB), podanych przez lokalne oddziały Apple lub przez autoryzowanych sprzedawców.

Przeciętne wynagrodzenia pochodzą ze stron internetowych urzędów statystycznych lub odpowiednich ministerstw i są aktualne na dzień upublicznienia cen iPhone’a w danym kraju.

Płace netto uzyskano za pomocą kalkulatorów wynagrodzeń. Miesięczne wynagrodzenie podzielono przez 21, czyli  średnią liczbę dni roboczych w miesiącu. W krajach, gdzie urzędy statystyczne posługują się stawkami tygodniowymi, wynagrodzenie podzielono przez 5.

Wysokie ceny iPhone'a? Podziękujmy naszej skromnej złotówce

Czynników, które wpłynęły na horrendalnie wysoką cenę iPhone'a 14 na naszym rynku, jest z wiele, ale ten najbardziej oczywisty to słabość naszej waluty. Rok temu, gdy na rynku debiutował iPhone 13, kurs dolara wynosił 3,85 zł. W tym momencie jest to natomiast już 4,7 zł. Mówimy więc, aż o niemal złotówce różnicy. To mogło i musiało odbić się na cenie smartfona Apple.

Posłuchaj podcastu
Więcej o: