Oto najpopularniejsze konsole w historii. Nintendo rządzi, ale zwyciężył ktoś inny [TOPtech]

Daniel Maikowski
Od premiery PlayStation 5 minęły już niemal dwa lata. Choć konsola Sony wciąż jest towarem deficytowym i w wielu miejscach trudno ją zdobyć, to jednak Japończykom udało się już sprzedać ponad 21 milionów egzemplarzy urządzenia.

Dla porównania - konkurencyjne Xbox Series X i Xbox Series S od Microsoftu sprzedały się łącznie w ponad 16 mln egzemplarzy. Na pierwszy rzut oka te liczby mogą robić wrażenie.

Jeśli jednak zestawimy je z wynikami sprzedaży osiągniętymi przez kilka znacznie starszych urządzeń, to okaże się, że PS5 i XSX wciąż mają przed sobą długą drogę na szczyt. Jak długą? Sprawdźmy.

Zobacz wideo Oto najpopularniejsze konsole w historii. Nintendo rządzi, ale zwyciężył ktoś inny [TOPtech]

Miejsce 5. Nintendo Switch (2017) - 111 mln egzemplarzy

Nintendo Switch trafił do sprzedaży w chwili, gdy wydawało się, że złota era przenośnych konsol minęła bezpowrotnie. Co więcej, po fatalnej przygodzie z Nintendo Wii U wielu graczy, a także ekspertów powątpiewało w to, że japoński koncern jest w stanie wypuścić na rynek solidną maszynkę do gier.

Premiera Switcha zamknęła usta wszystkim krytykom. Nowa konsola Nintendo z miejsca podbiła serca graczy, na co wpływ miał również szereg znakomitych produkcji, takich jak choćby The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Prawdziwy szał na konsolę Switcha rozpoczął się jednak wraz z nadejściem pandemii COVID-19. Na przełomie 2020 i 2021 roku konsola biła rekordy sprzedaży, a w wielu miejscach zdobycie urządzenia graniczyło z cudem. Swoje zrobiła również premiera gry Animal Crossing: New Horizons - jednego z pandemicznych fenomenów.

Miejsce 4. PlayStation 4 (2013) - 117 mln egzemplarzy

PlayStation 4 do sprzedaży trafiło w 2013 r. wraz z Xboksem One, przy czym jeszcze przed premierą można było przewidzieć, które urządzenie zaskarbi sobie większą sympatię. Microsoft chciał, by Xbox stał się multimedialnym kombajnem. Sony skupiło się z kolei na tym, co najważniejsze, czyli na grach.

God of War, Spider-Man, Horizon: Zero Dawn, The Last of Us 2. A mógłbym wymieniać dalej. To właśnie znakomite gry na wyłączność sprawiły, że PS4 okazało się bezapelacyjnym zwycięzcą poprzedniej wojny konsol.

Miejsce 3. Game Boy & Game Boy Color (1989/1998) - 118,5 mln egzemplarzy

W latach 90. Game Boy był w zasadzie synonimem słowa "gra". Oczywiście w USA, Japonii oraz krajach Europy Zachodniej, gdyż w Polsce na zakup kieszonkowej konsoli od Nintendo mogli sobie pozwolić jedynie wybrani.

Początkowo konsola była sprzedawana wraz z grą Tetris. Później zawitały na nią również inne gry, które dziś uznawane są za kultowe - jak choćby Super Mario Land, Kirby czy Donkey Kong.

Kluczowym momentem dla Game Boya i samego Nintendo był  jednak rok 1996. To właśnie wtedy swoją premierę miała pierwsza gra z cyklu Pokemon.

Niespodziewany wybuch "Pokemon manii" sprawił, że Game Boy oraz wydany w 1998 roku Game Boy Color sprzedały się łącznie w ponad 118 milionach egzemplarzy.

Miejsce 2. Nintendo DS (2004) - 154 mln egzemplarzy

Wydane w 2004 roku Nintendo DS było konsolą iście nowatorską. Dość powiedzieć, że urządzenie dysponowało dwoma ekranami LCD, przy czym jeden z nich był wyświetlaczem dotykowym.

To futurystyczne - jak na tamte czasy - rozwiązanie tchnęło zupełnie nowe życie do świata kieszonkowych konsol.

Twórcy gier wykorzystywali dodatkowy ekran oraz dołączony do urządzenia rysik do interesujących eksperymentów, które wzbogacały rozgrywkę i sprawiały, że zabawa z DS-em stawała się doświadczeniem unikalnym.

A gier na przenośną konsolkę Nintendo powstało co niemiara. Szacuje się, że blisko 1800, a w tym takie przeboje jak Mario Kart DS, Animal Crossing, Wild World czy New Super Mario Bros.

Miejsce 1. PlayStation 2 (2000) - 155 mln egzemplarzy

Liczby mówią wszystko. PlayStation 2 to najpopularniejsza konsola w historii, która do dziś sprzedała się w ponad 157 mln egzemplarzy.

Zalety urządzenia można by wymieniać długo: świetny design, wygodny kontroler DualShock 2, a do tego wbudowany napęd DVD, co w 2000 roku musiało robić wrażenie.

No i gry - ponad 2000 gier, a w tym tak hitowe produkcje jak GTA: San Andreas, Metal Gear Solid 3, Resident Evil 4 i God of War 2. Trudno sobie dziś wyobrazić, aby PlayStation 5 czy Xbox Series X mogły kiedykolwiek powtórzyć sprzedażowy sukces PlayStation 2.

Więcej o: