Atak hakerski z zagranicznych serwerów na serwis eZamówienia. Urząd potwierdza

Platforma eZamówienia, państwowy serwis, która wspiera zamówienia publiczne, została zaatakowana. "Mamy atak DDOS" - czytamy w komunikacie.

W poniedziałek doszło do ataku DDOS na państwowy serwis eZamówienia. Informację potwierdził sam serwis, zanim został praktycznie odcięty od dostępu z zewnątrz.

Państwowy serwis zaatakowany

"Informujemy, że od godziny 09:07 mamy atak (DDOS) z zewnętrznych serwerów na infrastrukturę Platformy e-Zamówienia i aktualnie podejmowane są niezbędne działania mające na celu przywrócenie prawidłowości działania Platformy. O przywróceniu działania poinformujemy Państwa odrębnym komunikatem. Za utrudnienia serdecznie przepraszamy" - czytamy na stronach usługi. 

Jak przekazał stacji RMF FM rzecznik Urzędu Zamówień Publicznych, o sprawie zostały już poinformowane służby.

Celem serwisu eZamówienia jest skrócenie procesu zamówień i zwiększenie dostępu do informacji dla wykonawców o prowadzonych postępowania krajowych i unijnych.

Co to jest atak DDOS?

Atak DDOS to rodzaj cyberataku, w którym złośliwy podmiot - np. cyberprzestęcy, wywiad obcego państwa, konkurencji przedsiębiorcy -  próbuje przeciążyć system żądaniami, czyniąc go niedostępnym dla użytkowników.

Atak DDOS w praktyce następuje poprzez zasypanie serwera żądaniami z wielu komputerów lub przy użyciu botnetu - sieci zainfekowanych urządzeń, które mogą być zdalnie kontrolowane. Ataki DDOS mogą być bardzo trudne do obrony, ponieważ mogą pochodzić z dowolnego miejsca na świecie, a ich źródło może być trudne do wyśledzenia. 

Atak typu Distributed Denial of Service (DDOS) prowadzi do wyświetlenia komunikatu "odmowa dostępu" - celem jest uniemożliwienie skorzystanie z jakiejś strony lub usługi. 

Więcej informacji technologicznych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: