Stopnie alarmowe w całej Polsce. Premier Morawiecki podpisał zarządzenia

Trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP oraz drugi stopień alarmowy BRAVO zostaną utrzymane. Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o ich przedłużeniu do końca lutego 2023 roku.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało, że wraz z nowym zarządzeniem premiera czas obowiązywania stopni alarmowych został wydłużony o kolejne trzy miesiące. Stopień alarmowy BRAVO dotyczy zagrożenia terroryzmem, natomiast CHARLIE-CRP - cyberterroryzmem.

Zobacz wideo Dlaczego doszło do tragedii z serialu "Wielka Woda"? Regulacja rzek nam szkodzi

Stopnie alarmowe w Polsce przedłużone

Mateusz Morawiecki wprowadza je na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych. Jak podkreśliło MSWiA, są one przede wszystkim "sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności".  

Decyzją Mateusza Morawieckiego przynajmniej do końca lutego 2023 roku w Polsce będą obowiązywać: 

  • drugi stopień alarmowy BRAVO na całym terytorium Polski oraz wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Polskiej,
  • trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP na całym terytorium Polski.

BRAVO i CHARLIE-CRP - co oznaczają stopnie alarmowe?

Skala stopni alarmowych ma cztery poziomy - drugim w skali jest właśnie stopień BRAVO. Można go wprowadzić, gdy zaistnieje zwiększone i przewidywalne zagrożenie wystąpienia zdarzenia terrorystycznego lub w przypadku, gdy konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany. Ma on więc charakter prewencyjny.  

Stopień BRAVO został wprowadzony w związku z atakiem Rosji na Ukrainę oraz wzmożonym ruchem na granicy. Od marca br., obowiązywał w województwach lubelskim i podkarpackim. W kwietniu jego zasięg zwiększono o terytorium całego kraju. 

Nakłada on dodatkowe zobowiązania na policję, Straż Graniczną oraz Żandarmerię Wojskową. Funkcjonariusze tychże instytucji muszą nosić przy sobie broń długą oraz kamizelki kuloodporne. Ponadto muszą przeprowadzać kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych atakiem.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Polska zagrożona atakami cyberterrorystycznymi?

Z kolei CHARLIE-CRP został wprowadzony, aby przeciwdziałać zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Jest to trzeci stopień z czterech i po raz pierwszy obowiązuje w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki wprowadził go 21 lutego. Wcześniej obowiązywał pierwszy stopień ALFA-CRP. Przypomnijmy, że przecież w ostatnich miesiącach miały miejsce ataki hakerskie m.in. na Senat oraz Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki.

Poza BRAVO i CHARLIE są również stopnie: ALFA (najniższy z czterech stopni alarmowych) i najwyższy - DELTA. Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje premier. Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni

Więcej o: