Jerry Lawson, legenda gamingu, w Google Doodle. To on zmienił rynek gier wideo w latach 80.

Jerry Lawson, amerykański inżynier został upamiętniony w czwartkowym Google Doodle. W latach 80. zrewolucjonizował rynek gier wideo. Wprowadzone przez niego rozwiązania pozwoliły producentom na sprzedawanie pojedynczych gier na wymiennych kartridżach. Lawson już nie żyje, ale jego dokonania wciąż inspirują kolejne pokolenia.

Google Doodle to specjalna, tymczasowa zmiana logo na stronie głównej Google. 1 grudnia popularna wyszukiwarka wita nas grafiką Geralda "Jerry’ego" Lawson'a, który gra na konsoli do gier wideo. W końcu zrewolucjonizował to urządzenie, co Google symbolicznie doceniło w 82. rocznicę jego urodzin.  

Zobacz wideo Upadek technologicznych gigantów. Te firmy stały się cieniem swojej dawnej wielkości [TopTECH]

Google Doodle upamiętnia Jerry’ego Lawson'a

Lawson urodził się 1 grudnia 1940 roku na Brooklynie w Nowym Jorku. Od najmłodszych lat interesował się elektroniką. Jego bliscy wspominają jak naprawiał telewizory w sąsiedztwie czy stworzył własną stację radiową. Uczęszczał do Queens College i City College of New York, po czym wyjechał, aby rozpocząć karierę w Palo Alto w Kalifornii, gdzie właśnie tworzyła się sławna Dolina Krzemowa.  

Po przybyciu do Kalifornii Lawson dołączył do Fairchild Semiconductor jako konsultant inżynieryjny. Kilka lat później awansował na stanowisko dyrektora ds. inżynierii i marketingu w dziale gier wideo Fairchild. Kierował tam rozwojem systemu Fairchild Channel F (litera "F" oznaczała zabawę - "fun" w języku angielskim).  

Był to rewolucyjny, choć w tamtym czasie niezbyt popularny projekt, bowiem Fairchild Channel F to pierwsza domowa konsola gier wideo, która posiadała wymienne kartridże z grami, oraz 8-kierunkowy joystick i menu pauzy. Wcześniej gry zapisywane były w pamięci ROM, co oznacza, że nie dało się niczego dodać ani usunąć. System ten był wykorzystywany później przed najbardziej znanych producentów gier m.in. Atari

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Gdy Lawson dołączył do zespołu i rozpoczynał pracę nad konsolą, był jednym z nielicznych ciemnoskórych inżynierów gier na świecie. Po latach zwracają na to uwagę jego dzieci. "Biorąc pod uwagę oczywiste wyzwania dla Afroamerykanów w tamtym czasie, jego osiągnięcia zawodowe były dość niezwykłe" - czytamy w liście z okazji urodzin ojca.  

Po sukcesie Fairchild Channel F w 1980 roku Lawson opuścił Fairchild i założył własną firmę - VideoSoft. Zajmowała się tworzeniem oprogramowań dla Atari 2600. Dzięki czemu na dobre spopularyzowano kartridż opracowany przez Lawsona i jego zespół. Mimo że firma została zamknięta pięć lat później, dzięki niej Lawson umocnił swoją pozycję na rynku gier wideo. 

Jerry Lawson, legenda gamingu

W 2011 roku International Game Developers Association uznało Lawsona za pioniera branży za jego wkład w rozwój gier. Miało to miejsce zaledwie miesiąc przed jego śmiercią. Jerry Lawson zmarł 9 kwietnia 2011 roku z powodu powikłań związanych z cukrzycą. 

Oprócz grafiki w popularnej wyszukiwarce, Google przygotowało także specjalną grę, w której możemy wcielić się w Jerry’ego Lawson'a i poznać jego historię. Gra utrzymana jest w stylistyce z czasów, gdy Lawson rewolucjonizował gry wideo. Rozgrywka daje graczom także możliwość, wzorem dzisiejszego solenizanta, spróbować własnych sił w tworzeniu gier [LINK].

 

"Niech jego historia nadal inspiruje wielu młodych ludzi na całym świecie do osiągnięcia czegoś niezwykłego" - życzą sobie dzieci Lawsona.  

Więcej o: