Netflix bierze się za konta, a jak to wygląda u innych? HBO Max i Disney+ (na razie) nam odpuszczają

Daniel Maikowski
Netflix planuje znacznie ograniczyć proceder współdzielenia kont. W Polsce dodatkowe opłaty na razie nam nie grożą, ale serwis będzie wymagał od nas dodatkowej weryfikacji. A jak do dzielenia się kontem podchodzą konkurenci Netfliksa? Są bardziej liberalni.

Netflix jest wciąż najpopularniejszym serwisem streamingowym na świecie. W ostatnich miesiącach dynamika wzrostu użytkowników znacząco jednak wyhamowała, do czego przyznał się prezes firmy, Reed Hastings. Na domiar złego Netfliksowi po piętach zaczynają deptać konkurenci - przede wszystkim platforma Disney+.

Zobacz wideo Nie tylko GTA VI. Oto największe wycieki gier w historii [TOPtech]

Liczba użytkowników nie może rosnąć bez końca, z czego Amerykanie zdają sobie oczywiście sprawę. Sposobem na zwiększenie liczby kont ma być dla Netfliksa walka z procederem ich współdzielenia. A jest z czym walczyć, bo według wyliczeń firmy konta na platformie współdzieli nawet 100 mln osób.

W niektórych krajach Netflix zamierza pobierać dodatkowe opłaty za możliwość podzielenia się kontem z inną osobą. W innych krajach - w tym w Polsce - serwis podchodzi do sprawy bardziej liberalnie.

Dodatkowych opłat (na razie) nie będzie, ale osoby, które współdzielą konto, a nie mieszkają razem, co jakiś czas będą proszone o podanie czterocyfrowego kodu, który zostanie wysłany na e-mail lub numer telefonu powiązany z kontem głównego właściciela konta. 

>>> Więcej na temat nowych zasad współdzielenia kont na Netfliksie przeczytasz w tym miejscu

A jak do kwestii współdzielenia kont podchodzą główni rywale Netfliksa? Postanowiliśmy przyjrzeć się zasadom, które obowiązują użytkowników platform Disney+, HBO Max oraz Prime Video.

Logo Disney+Logo Disney+ Disney Twitter twitter.com/Disney

Disney+

  • Koszt abonamentu: 28,99 zł miesięcznie lub 289,90 zł rocznie
  • Maksymalna liczba profili: 7
  • Liczba urządzeń zalogowanych jednocześnie na platformie: 4

Disney+ jest jednym z najmłodszych serwisów streamingowych na polskim rynku. Oficjalnie platforma zadebiutowała w naszym kraju w czerwcu 2022 r. Obecnie opłata za korzystanie z serwisu to 28,99 zł miesięcznie lub 289,90 zł, gdy zapłacimy za cały rok z góry.

W ramach jednego konta użytkownika możemy stworzyć maksymalnie siedem profili (wliczają się w to również profile dziecięce). Disney+ jest jednym z najbardziej szczodrych serwisów, jeśli chodzi o liczbę urządzeń/osób, które jednocześnie korzystają z platformy - może być ich aż cztery.

Jak Disney+ podchodzi do kwestii współdzielenia kont? Korzystanie z jednego konta przez osoby, które mieszkają w jednym gospodarstwie domowym, jest całkowicie zgodne z regulaminem.

Ponosisz odpowiedzialność za zachowanie poufności i bezpieczeństwa swojej nazwy użytkownika i hasła oraz za wszelkie działania podejmowane na koncie Usługi Disney+ lub za jej pośrednictwem. Jeśli jednak zezwolisz innym osobom ze swojego gospodarstwa domowego na dostęp do swojego konta Usługi Disney+, niniejsza Umowa, a także wszelkie udzielone przez Ciebie zgody będą również miały zastosowanie do ich dostępu, wykorzystywania i ujawniania przez nich informacji

- czytamy w regulaminie usługi.

W umowie subskrypcji Disney+ brakuje bezpośredniego odniesienia do kwestii udostępniania konta osobom, które z naszymi nie mieszkają. W regulaminie znajduje się jednak zapis zakazujący udostępniania danych logowania "stronom trzecim".

Tyle, jeśli chodzi o teorię, a jak wygląda praktyka? Disney zdaje sobie oczywiście sprawę, że proceder współdzielenia kont funkcjonuje, co jeszcze w 2019 r. w wywiadzie dla serwisu The Verge potwierdził Michael Paull, szef serwisów streamingowych w koncernie.

Zdajemy sobie sprawę, że udostępnianie haseł istnieje i będzie nadal istnieć

- stwierdził Paull.

Na razie, firma nie zamierza ścigać użytkowników, którzy udostępniają swoje dane logowania innym osobom, choć Michael Paull przyznał, że Disney monitoruje nietypowe logowania i może zablokować konto tym użytkownikom, którzy nadużywają tej możliwości.

Chodzi tu jednak przede wszystkim o osoby, które sprzedają dostęp do usługi (np. na internetowych platformach aukcyjnych), a nie o grupę bliskich znajomych, która wspólnie opłaca subskrypcję. 

HBO Max jeszcze nie wejdzie do Polski. Kiedy wystartuje nowy serwis?HBO Max jeszcze nie wejdzie do Polski. Kiedy wystartuje nowy serwis? mat.pras.

HBO Max

  • Koszt abonamentu: 29,99 zł miesięcznie lub 234,99 rocznie
  • Maksymalna liczba profili: 5
  • Liczba urządzeń zalogowanych jednocześnie na platformie: 3

HBO Max umożliwia stworzenie do pięciu profili użytkowników, przy czym jednocześnie platforma może być uruchomiona na trzech urządzeniach. W regulaminie serwisu znajduje się zapis, który zezwala na udostępnianie usługi członkom najbliższej rodziny albo gospodarstwa domowego.

Po utworzeniu Konta HBO Max Użytkownik będzie mógł dodać do swojego Konta HBO Max maksymalnie 5 (pięciu) profili upoważnionych Użytkowników („Upoważnionych Użytkowników"). Możemy ograniczyć maksymalną liczbę Upoważnionych Użytkowników, których Użytkownik może dodać albo którzy będą mogli jednocześnie korzystać z Platformy. Upoważnionymi Użytkownikami mogą być tylko członkowie najbliższej rodziny albo gospodarstwa domowego. 

- czytamy w regulaminie.

Oznacza to, że konto możemy udostępnić osobom, z którymi mieszkamy, a także członkom najbliższej rodziny, z którymi niekoniecznie mieszkamy w jednym domu. Regulamin nie definiuje jednak, kto spełnia definicję "członka najbliższej rodziny".

W praktyce sytuacja przedstawia się podobnie jak w przypadku Disney+. HBO nie zamierza "ścigać" grupy znajomych, którzy dzielą się ze sobą kontem, ale firma może podjąć walkę z procederem handlowania subskrypcjami. 

Amazon Prime VideoAmazon Prime Video Amazon Prime Video

Amazon Prime Video

  • Koszt abonamentu: 49 zł rocznie
  • Maksymalna liczba profili: 6
  • Liczba urządzeń zalogowanych jednocześnie na platformie: 3

Prime Video to obecnie jeden z najtańszych serwisów streamingowych dostępnych na polskim rynku. W ramach promocji za 49 zł możemy uzyskać roczny dostęp do usługi. Serwis umożliwia stworzenie sześciu profili użytkownika.

Przy użyciu tego samego konta Amazon można oglądać strumieniowo do trzech plików wideo w tym samym czasie. Ten sam plik wideo można oglądać równocześnie na nie więcej niż dwóch urządzeniach

- czytamy w regulaminie.

Amazon w regulaminie usługi nie odnosi się do kwestii udostępniania danych logowania osobom spoza gospodarstwa domowego. Wiemy, że firma w żaden sposób nie ogranicza możliwości dzielenia się kontem ze znajomymi i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić.

Więcej o: