ChatGPT zdał egzamin, który pozwala uzyskać licencję medyczną. Człowiek uczy się do niego kilka lat

ChatGPT robi coraz większe postępy. Ostatnio program oparty na sztucznej inteligencji uzyskał pozytywny wynik egzaminu medycznego, który jest przeprowadzany w Stanach Zjednoczonych. Ponadto był w stanie udzielić odpowiedzi, które mają "spójny, wewnętrzny sens".

O testach poinformowało pismo branżowe "PLOSDigital Health". Z przeprowadzonych badań wynika, że ChatGPT jest w stanie uzyskać wynik równy lub zbliżony do 60-proc. progu wymaganego do uzyskania licencji medycznej (USMLE) w Stanach Zjednoczonych. Jak podkreślili naukowcy, odpowiedzi sztucznej inteligencji były "spójne i miały wewnętrzny sens".  

ChatGPT to system sztucznej inteligencji, który służy generowaniu tekstów podobnych do tych napisanych przez człowieka - robi to na podstawie przewidywanej sekwencji słów.

Zobacz wideo Jak uniknąć buntu maszyn? Czy da się wychować sztuczną inteligencję? [Next Station]

ChatGPT zdał egzamin, który uprawnia do uzyskania licencji medycznej w USA

Dr Tiffany Kung i jej współpracownicy ze start-upu AnsibleHealth sprawdzili, jak ChatGPT poradzi sobie ze zdaniem testu USMLE, który składa się z trzech egzaminów, do których podchodzą studenci medycyny i lekarze stażyści. Test sprawdza wiedzę z większości dyscyplin medycznych - od biochemii, przez diagnostykę, aż po bioetykę. 

Z testu naukowcy musieli jednak usunąć pytania, które są oparte na obrazach. ChatGPT musiał więc odpowiedzieć na 350 z 376 pytań zawartych w teście USMLE z czerwca 2022 roku. W trzech egzaminach sztuczna inteligencja uzyskała wynik od 52,4 proc. do 75 proc. Poza tym program wykazał zgodność w 94,6 proc. odpowiedzi i uzyskał co najmniej jeden znaczący wgląd w 88,9 proc. odpowiedzi (znaczący wgląd dotyczy odpowiedzi, które opierają się na nowych, nieoczywistych i klinicznie ważnych danych). ChatGPT przewyższył wynikami PubMedGPT - model sztucznej inteligencji, który zajmuje się zbieraniem danych z dziedziny biomedycyny - ten uzyskał 50,8 proc. poprawnych odpowiedzi w ramach USMLE. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Według dr Tiffany Kung test ten potwierdza potencjał programu ChatGPT w zakresie poprawy edukacji medycznej. Klinicyści z Ansible Health (start-upu zrzeszającego klinicystów i technologów, którzy pracują nad zapewnieniem lepszej opieki medycznej pacjentom z przewlekłymi chorobami płuc) używają już sztucznej inteligencji do tłumaczenia skomplikowanego, medycznego języka na opis, który będzie bardziej zrozumiały dla pacjentów. 

- Osiągnięcie pozytywnego wyniku tego niezwykle trudnego egzaminu eksperckiego i dokonanie tego bez wsparcia ze strony ludzi stanowi znaczący kamień milowy w klinicznym dojrzewaniu sztucznej inteligencji - dodała dr Kung. Jak zauważyła, aby zdać egzamin USMLE, człowiek potrzebuje co najmniej kilku lat nauki.

Więcej o: