Badanie dla Wirtualnej Polski na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna przeprowadzono w dniach 17-20 marca 2023 r. metodą CAWI, na reprezentatywnej grupie 1045 pełnoletnich Polaków.
Zamość, 28 lutego. Kilkaset metrów od miejskiego rynku grupa młodzieży atakuje 16-letniego Eryka. Po szarpaninie, wyzwiskach przyszedł też cios w głowę. Prawdopodobnie to on okazał się śmiertelny. Eryk nie żyje, jego oprawcy usłyszeli zarzuty. Jeden z nich, 17-latek - zarzut zabójstwa.
Znów Zamość, marzec, w centrum miasta napastnik atakuje kolejnego 16-latka - kopie, szarpie, bije. Znów nikt nie reaguje, niektórzy nagrywają zdarzenie. Na szczęście nie dochodzi do najgorszego.
Pruszków, marzec. Policja zatrzymuje sześć osób w związku z brutalnym pobiciem nastolatka. Zatrzymani są w wieku od 14 do 16 lat. W sieci pojawia się wstrząsające nagranie ze zdarzenia. - Kiedy to zobaczyłam, poczułam, jakby przejechał po mnie walec. Nie wiedziałam, co ze sobą zrobić - mówi matka ofiary.
W badaniu, które opisuje Wirtualna Polska zapytano o zjawisko przemocy wśród młodzieży. Aż 65 proc. badanych oceniło, że liczba aktów przemocy i agresji wśród polskiej młodzieży wzrosła. 17 proc. uznało, że się nie zmieniła. 4 proc. zdeklarowało, że uważa, że się zmniejszyła.
Ankietowani zostali też zapytani, czy zamieszczanie nagrań z pobicia lub dręczenia rówieśników przyczynia się do wzrostu liczby aktów przemocy i agresji wśród młodzieży. Tu twierdząco znów odpowiedziało aż 65 proc. badanych, w tym 32 proc. wskazała odpowiedź "zdecydowanie tak". 17 proc. odpowiedziało, że nie, a 18 proc. nie potrafiło udzielić odpowiedzi.
Jakie rozwiązanie mogłoby pomóc w ograniczeniu przemocy? Twórcy badania posiłkowali się ostatnimi precedensowymi w Europie, decyzjami Francuskiego Zgromadzenia Narodowego. Przegłosowało ono bowiem ustawę, według której dzieci poniżej 13. roku życia nie będą mogły założyć konta na Facebooku czy TikToku. Od 13. do 15. roku życia - niezbędna zaś będzie natomiast zgoda rodziców.
Dlatego w badaniu pada pytanie: Czy popierasz wprowadzenie w Polsce zakazu zakładania kont w mediach społecznościowych dzieciom poniżej 13-stu lat oraz ograniczenia zakładania kont dzieciom w wieku 14-15 lat wyłącznie za zgodą rodziców - podobnie jak to ma miejsce we Francji?
Na tak postawione pytanie aż 81 proc. uczestników badania panelu Ariadna odpowiedziało "tak", w tym "zdecydowanie tak" wybrało 54. proc., a "raczej tak" - 27 proc. Przeciw rozwiązaniu "francuskiemu" opowiedziało się 10 proc. ankietowanych, a 9 proc. wybrało odpowiedź: "trudno powiedzieć".
W badaniu dla Wirtualnej Polski pada też pytanie, czy wspomniane wyżej regulacje mogłyby się przyczynić do spadku liczby aktów przemocy i agresji wśród młodzieży. 58 proc. badanych twierdzi, że tak (23 proc. odpowiedzi "zdecydowanie tak"). Przeciwnego zdania jest 21 proc., tyle samo osób oceniło, że nie ma na ten temat opinii.