Sondaż. Polacy chcą ograniczyć dzieciom dostęp do mediów społecznościowych

Polacy wierzą, że nagrania z brutalnych pobić młodych ludzi, zamieszczane w internecie, nakręcają falę przemocy. Chcą też obniżenia wieku, w którym dzieci i młodzież mogliby zakładać profile w mediach społecznościowych - wynika z sondażu, jaki przeprowadzono na zlecenie Wirtualnej Polski. Pretekstem do badania były m.in. ostatnie tragiczne zdarzenia w Zamościu czy Pruszkowie.

Badanie dla Wirtualnej Polski na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna przeprowadzono w dniach 17-20 marca 2023 r. metodą CAWI, na reprezentatywnej grupie 1045 pełnoletnich Polaków.

Zobacz wideo

Sondaż o przemocy wśród młodzieży. Jest poczucie, że rośnie

Zamość, 28 lutego. Kilkaset metrów od miejskiego rynku grupa młodzieży atakuje 16-letniego Eryka. Po szarpaninie, wyzwiskach przyszedł też cios w głowę. Prawdopodobnie to on okazał się śmiertelny. Eryk nie żyje, jego oprawcy usłyszeli zarzuty. Jeden z nich, 17-latek - zarzut zabójstwa

Znów Zamość, marzec, w centrum miasta napastnik atakuje kolejnego 16-latka - kopie, szarpie, bije. Znów nikt nie reaguje, niektórzy nagrywają zdarzenie. Na szczęście nie dochodzi do najgorszego. 

Pruszków, marzec. Policja zatrzymuje sześć osób w związku z brutalnym pobiciem nastolatka. Zatrzymani są w wieku od 14 do 16 lat. W sieci pojawia się wstrząsające nagranie ze zdarzenia. - Kiedy to zobaczyłam, poczułam, jakby przejechał po mnie walec. Nie wiedziałam, co ze sobą zrobić - mówi matka ofiary.

W badaniu, które opisuje Wirtualna Polska zapytano o zjawisko przemocy wśród młodzieży. Aż 65 proc. badanych oceniło, że liczba aktów przemocy i agresji wśród polskiej młodzieży wzrosła. 17 proc. uznało, że się nie zmieniła. 4 proc. zdeklarowało, że uważa, że się zmniejszyła.

Ankietowani zostali też zapytani, czy zamieszczanie nagrań z pobicia lub dręczenia rówieśników przyczynia się do wzrostu liczby aktów przemocy i agresji wśród młodzieży. Tu twierdząco znów odpowiedziało aż 65 proc. badanych, w tym 32 proc. wskazała odpowiedź "zdecydowanie tak". 17 proc. odpowiedziało, że nie, a 18 proc. nie potrafiło udzielić odpowiedzi.

Ograniczenia na TikToku, Instagramie, Facebooku?

Jakie rozwiązanie mogłoby pomóc w ograniczeniu przemocy? Twórcy badania posiłkowali się ostatnimi precedensowymi w Europie, decyzjami Francuskiego Zgromadzenia Narodowego. Przegłosowało ono bowiem ustawę, według której dzieci poniżej 13. roku życia nie będą mogły założyć konta na Facebooku czy TikToku. Od 13. do 15. roku życia - niezbędna zaś będzie natomiast zgoda rodziców.

Dlatego w badaniu pada pytanie: Czy popierasz wprowadzenie w Polsce zakazu zakładania kont w mediach społecznościowych dzieciom poniżej 13-stu lat oraz ograniczenia zakładania kont dzieciom w wieku 14-15 lat wyłącznie za zgodą rodziców - podobnie jak to ma miejsce we Francji?  

Na tak postawione pytanie aż 81 proc. uczestników badania panelu Ariadna odpowiedziało "tak", w tym "zdecydowanie tak" wybrało 54. proc., a "raczej tak" - 27 proc. Przeciw rozwiązaniu "francuskiemu" opowiedziało się 10 proc. ankietowanych, a 9 proc. wybrało odpowiedź: "trudno powiedzieć".

W badaniu dla Wirtualnej Polski pada też pytanie, czy wspomniane wyżej regulacje mogłyby się przyczynić do spadku liczby aktów przemocy i agresji wśród młodzieży. 58 proc. badanych twierdzi, że tak (23 proc. odpowiedzi "zdecydowanie tak"). Przeciwnego zdania jest 21 proc., tyle samo osób oceniło, że nie ma na ten temat opinii.

Więcej o: