PZU zaatakowane przez hakerów. "Może wystąpić spowolnienie działania niektórych aplikacji"

"Dziś rano miał miejsce atak cybernetyczny na systemy IT PZU" - twierdzi PZU w oficjalnym komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych. To kolejny tego typu atak - w czwartek rosyjscy hakerzy przyznali się do ataku na Giełdę Papierów Wartościowych.
Zobacz wideo Bieda w Afganistanie zmusza ludzi do żebrania o chleb. Smutne obrazki z życia zwykłych ludzi

"Dziś rano miał miejsce atak cybernetyczny na systemy IT PZU. Sytuacja jest monitorowana, systemy na bieżąco są przywracane do pełnej funkcjonalności. W najbliższych dniach może wystąpić spowolnienie działania niektórych aplikacji. Prosimy o wyrozumiałość" - czytamy w oficjalnym komunikacie ubezpieczeniowej spółki.

W chwili pisania tego tekstu PZU nie ujawnił żadnych szczegółów dotyczących tego, jakie szkody wyrządził atak cyberprzestępców. 

Hakerzy zaatakowali Giełdę Papierów Wartościowych i nie tylko

W czwartek rosyjscy hakerzy z grupy NoName pochwalili się w sieci atakiem na Giełdę Papierów Wartościowych. Na skutek ataku strona GPW nie działała prawidłowo. "W związku z problemami technicznymi informujemy, że mogą występować czasowe zakłócenia w dostępie do serwisów informacyjnych Grupy Kapitałowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: gpw.pl, newconnect.pl, gpwcatalyst.pl, tge.pl, gpwbenchmark.pl, 4Brokernet, bondspot.pl. Zostały podjęte działania mające na celu zapewnienie ciągłości działania serwisów informacyjnych GK GPW" - napisano w czwartkowym komunikacie GPW. Podkreślono, że zaistniała sytuacja pozostaje bez wpływu na prawidłowe funkcjonowanie i bezpieczeństwo systemu transakcyjnego giełdy.

W czwartek wieczorem "Wall Street Journal informował", że Eurocontrol (Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej) została zaatakowana przez hakerów podających się za jedną ze znanych rosyjskich grup. Wcześniej hakerzy zaatakowali system BLIK, problemy z działaniem miały też dwa największe polskie banki Pekao i PKO.

Grupa PZU to największa instytucja finansowa w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, zarządzająca ponad 300 mld zł aktywów. W jej skład wchodzi kilka spółek, a na jej czele stoi Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU SA) - towarzystwo ubezpieczeniowe o tradycjach sięgających 1803 roku. Grupa PZU oferuje usługi ubezpieczeniowe oraz inwestycyjne w pięciu krajach, a podstawowym przedmiotem jej działalności są pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe, jak również ubezpieczenia grupowe dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą oraz pracowników małych i dużych firm.

Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: