Awaria państwowego systemu do składania PIT. Rozliczenie ze skarbówką niemożliwe

Usługa Twój e-PIT jest niedostępna. Po zalogowaniu się na stronie pojawia się jedynie komunikat o "przerwie w działaniu usługi". Oznacza to, że wielu użytkowników może mieć problem z rozliczeniem się z fiskusem.

To ostatnie dni na złożenie deklaracji podatkowej. Termin rozliczenia się z urzędem skarbowym mija bowiem do 2 maja. Część podatników, którzy zostawili rozliczenia na ostatnią chwilę, może mieć problem. Internetowa usługa Twój e-PIT, która automatycznie przygotowuje i udostępnia roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych dzięki danym z Krajowej Administracji Skarbowej, nie działa. Po zalogowaniu do systemu pojawia się jedynie informacja o "przerwie w działaniu" i komunikat: "Robimy wszystko, aby udostępnić ją jak najszybciej. Przepraszamy za utrudnienia i zapraszamy wkrótce".

Zobacz wideo Zwrot podatku jest podejrzanie wysoki? Ekspert doradza czujność

Awaria państwowego systemu do składania PIT

Jeszcze ponad godzinę temu Ministerstwo Finansów wstawiło na Twitterze wpis przypominający, że czas na rozliczenie PIT mija 2 maja. Zachęcano w nim, aby nie czekać na ostatnią chwilę i rozliczać się z urzędem skarbowym wcześniej. Chwilę później wydano kolejny komunikat. Tym razem odnosił się on do utrudnień w działaniu e-Urzędu Skarbowego, które wystąpiły w czwartek rano. "Część użytkowników może mieć kłopot z przesłaniem dokumentów. Nasz zespół IT pracuje nad tym, aby wszystko jak najszybciej wróciło do normy. Przepraszamy za niedogodności" - przekazało Ministerstwo Finansów

Twój e-PIT - do czego służy?

Z usługi Twój e-PIT mogą skorzystać podatnicy, którzy składają zeznanie PIT-37 lub PIT-38 (wykazując przychody z umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło lub przychodów kapitałowych) oraz rozliczający się na formularzach PIT-28 lub PIT-36, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, ale składają te zeznania z uwagi na uzyskiwane przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, rozliczanych poza działalnością gospodarczą. Szef KAS mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk przekazywał w środę, że za pomocą Twój e-PIT złożono już ponad 6,5 mln deklaracji podatkowych. - Twój e-PIT to najszybszy i najprostszy sposób na rozliczenie z urzędem skarbowym i szybki zwrot podatku - zapewniał.

Więcej o: