Oszust włamał ci się na konto? Sprawdź, jak wylogować hakera z Facebooka

Włamanie na konto na Facebooku może źle się skończyć, także dla naszych znajomych - do których trafiają zwykle niebezpieczne wiadomości z przejętego od nas konta. Z takim problemem można sobie szybko jednak poradzić. Wystarczy wykorzystać narzędzia, które udostępnia sam Facebook.

Oszustw na Facebooku jest co niemiara. Hakerzy, którzy przejmują nasze konto, najczęściej wykorzystują je do pisania do naszych znajomych i wyłudzania od nich pieniędzy, np. poprzez BLIK. Mogą też w naszym imieniu wrzucać fejkowe newsy z linkami do stron, na których przejmują dane logowania od kolejnych osób. Jak ten post, który wykorzystuje do tego celu śmierć 8-letniego Kamilka z Częstochowy. Oszustów z Facebooka można się jednak łatwo pozbyć. 

Zobacz wideo Polacy tracą tysiące złotych przez oszustów. Co to jest phishing i jak się przed nim bronić? [TOPtech]

Jak wylogować hakera z konta na Facebooku? 

Facebook zabezpiecza nasze konto na takie przypadki. Jeśli haker nie zmienił naszego hasła i wciąż mamy do niego dostęp, należy udać się do ustawień. Tam należy odszukać "Hasła i zabezpieczenia". W zależności od tego, z jakiego korzystamy urządzenia, może być to w ustawieniach w sekcji "Bezpieczeństwo" lub w "Centrum kont". 

W "Hasłach i zabezpieczeniach" należy następnie kliknąć "Miejsce logowania". Wybieramy odpowiednie konto i wyświetla nam się lista urządzeń z miejscowościami. Jeśli któreś z nich wydaje nam się podejrzane, wystarczy je wybrać. Pojawi się opcja wylogowania. Klikamy w nią i intruz traci dostęp do naszego konta. Pozostaje tylko zmienić hasło i dodatkowo zabezpieczyć konto, by takie sytuacje więcej się nie zdarzały. 

Jak zabezpieczyć konto na Facebooku?

Najbezpieczniejszą metodą będzie skorzystanie z logowania dwuskładnikowego, zwanego też dwustopniowym. Można to zrobić w tym samym miejscu, gdzie wylogowywaliście hakera, należy tym razem jednak wybrać opcję "Uwierzytelnianie dwuskładnikowe". 

Dzięki temu za każdym razem, gdy będziecie się logowali, będziecie musieli potwierdzić to w jeden z trzech wybranych sposobów. Facebook może udostępnić wam kody bezpieczeństwa, te jednak należy skopiować i trzymać w bezpiecznym miejscu, by móc je wpisać przy logowaniu. Łatwiej będzie skorzystać więc z zewnętrznej aplikacji lub SMS-a. My zalecamy to drugie, jest to łatwiejsza opcja i nie wymaga od nas logowania do kolejnej aplikacji. Ponadto różnej maści autentykatory wymagają robienia kopii zapasowych przy zmianie telefonu. Jeden z naszych redaktorów nie zrobił tego i niestety stracił dostęp do Facebooka - musiał założyć konto od nowa. Przy weryfikacji SMS-ami również trzeba pamiętać o aktualizacji numeru telefonu w ustawieniach logowania, jeśli go zmieniamy. To jednak dzieje się znacznie rzadziej niż w przypadku samych smartfonów

Więcej o: